Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebek için geç kalmayin

Bebek sahibi olamayan kadinlarin, son çare olarak tüp bebek yöntemine basvurduklari için genellikle geç kaldiklari bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Yilmaz Sahin, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ocak ayindan beri faaliyet gösteren ünitelerinde bebek sahibi olamayan kadinlardan durumu uyanlarin tüp bebek yöntemiyle hamile kalmasini sagladiklarini belirtti.

Normal yollarla bebek sahibi olamayan kadinlarin, hamile kalabilmeleri için ameliyat ve ilaç tedavisi gibi yöntemler izlendigini ifade eden Sahin, genellikle tüp bebek yönteminin son çare oldugunu, ancak kadinin tüpleri kapaliysa ve ameliyatla açilamiyorsa, erkegin döl hücreleri testislerde bulunabilirse tüp bebek yönteminin ilk ve tek çare oldugunu anlatti.

Genellikle tüp bebek yönteminin son çare olarak görülmesi nedeniyle bebek sahibi olamayan kadinlarin bu yönteme basvurmada geç kaldiklarini kaydeden Sahin, söyle konustu:

"Kadinlar için ideal üreme yasi 20-30 arasidir. Ancak, modern toplumlarda evlenme yasi ve buna bagli olarak gebelik yasi giderek gecikiyor. Bu durum tibbi olarak bazi sorunlari beraberinde getiriyor.

Bebek sahibi olamayan kadinlar, son çare olarak tüp bebek yöntemine basvurduklari için genellikle geç kaliyorlar. Ortalama 35 yastan sonra kadinlarin yumurta sayisinin azalmasi veya yumurtalarin kalitesinin bozulmasi nedeniyle tüp bebekte gebelik orani düsüyor. Bu nedenle insanlara erken evlenmeyi ve gebeligi geciktirmemeyi öneriyoruz." Tüp bebek yönteminin basariya ulasmasi için kadinin yumurtaliklarinda yumurta üremesinin büyük önem tasidigini vurgulayan Sahin, yumurta azalmasi veya kalitesinin bozulmasinin bazi durumlarda daha erken, bazi durumlarda da daha geç ortaya çikabildigini, ilerlemis yaslarda kadinlarda kimi durumlarda tüp bebek için yumurta bulunamadigini söyledi.

Tüp bebek yönteminin yüksek maliyeti nedeniyle son çare olarak görüldügüne dikkati çeken Sahin, bebek sahibi olamayan kadinlara dogru teshis konulduktan sonra ilaç ve ameliyat yöntemlerinde basarili olunamiyorsa, tüp bebek kararinin geç kalinmadan alinmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası