Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebek için geç kalmayin

Bebek sahibi olamayan kadinlarin, son çare olarak tüp bebek yöntemine basvurduklari için genellikle geç kaldiklari bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Yilmaz Sahin, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ocak ayindan beri faaliyet gösteren ünitelerinde bebek sahibi olamayan kadinlardan durumu uyanlarin tüp bebek yöntemiyle hamile kalmasini sagladiklarini belirtti.

Normal yollarla bebek sahibi olamayan kadinlarin, hamile kalabilmeleri için ameliyat ve ilaç tedavisi gibi yöntemler izlendigini ifade eden Sahin, genellikle tüp bebek yönteminin son çare oldugunu, ancak kadinin tüpleri kapaliysa ve ameliyatla açilamiyorsa, erkegin döl hücreleri testislerde bulunabilirse tüp bebek yönteminin ilk ve tek çare oldugunu anlatti.

Genellikle tüp bebek yönteminin son çare olarak görülmesi nedeniyle bebek sahibi olamayan kadinlarin bu yönteme basvurmada geç kaldiklarini kaydeden Sahin, söyle konustu:

"Kadinlar için ideal üreme yasi 20-30 arasidir. Ancak, modern toplumlarda evlenme yasi ve buna bagli olarak gebelik yasi giderek gecikiyor. Bu durum tibbi olarak bazi sorunlari beraberinde getiriyor.

Bebek sahibi olamayan kadinlar, son çare olarak tüp bebek yöntemine basvurduklari için genellikle geç kaliyorlar. Ortalama 35 yastan sonra kadinlarin yumurta sayisinin azalmasi veya yumurtalarin kalitesinin bozulmasi nedeniyle tüp bebekte gebelik orani düsüyor. Bu nedenle insanlara erken evlenmeyi ve gebeligi geciktirmemeyi öneriyoruz." Tüp bebek yönteminin basariya ulasmasi için kadinin yumurtaliklarinda yumurta üremesinin büyük önem tasidigini vurgulayan Sahin, yumurta azalmasi veya kalitesinin bozulmasinin bazi durumlarda daha erken, bazi durumlarda da daha geç ortaya çikabildigini, ilerlemis yaslarda kadinlarda kimi durumlarda tüp bebek için yumurta bulunamadigini söyledi.

Tüp bebek yönteminin yüksek maliyeti nedeniyle son çare olarak görüldügüne dikkati çeken Sahin, bebek sahibi olamayan kadinlara dogru teshis konulduktan sonra ilaç ve ameliyat yöntemlerinde basarili olunamiyorsa, tüp bebek kararinin geç kalinmadan alinmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası