Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Trabzon hurmasi her derde deva

KTÜ Bahçe Bitkileri Bölümü Baskani Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Trabzon hurmasi, yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadir'' dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Baskani Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Trabzon hurmasi, yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadir'' dedi.

Karadeniz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ''cennet hurmasi'' olarak da bilinen Trabzon hurmasinin, Türkiye'de Kuzey Anadolu, Hatay ve Antalya civarlarinda yetistigini belirtti.

Anavatani Uzakdogu olan Trabzon hurmasinin, birçok yabanci menseli meyve türleri gibi Türkiye'de basariyla yetistirildigini ifade eden Karadeniz, ''Bu meyvenin Trabzon hurmasi olarak bilinmesinin sebebi, ilk önce Artvin yöresinde görülmüs olmasidir. Yillar önce Artvin'in Trabzon'a bagli bir bucak olmasi dolayisiyla bu meyve Trabzon hurmasi ismiyle taninir. Ancak, Trabzon hurmasi ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi'nde yetistirilmektedir'' diye konustu.

Trabzon hurmasi yetistiriciliginin yillar öncesine dayanmasina ragmen gerek üretim gerekse pazarlama açisindan henüz istenilen düzeye ulasmadigini kaydeden Karadeniz, 40'in üzerinde ilde, ancak 750 bin Trabzon hurmasi agaci yetistirildigini, bu agaçlardan sadece 15 bin ton ürün alinabildigini ifade etti.

MEYVENIN YARARLARI

Trabzon hurmasinin, A vitamini ve karbonhidrat açisindan çok zengin olduguna isaret eden Karadeniz, ''Kalp-damar sistemi hastaliklarinin tedavisinde sifalidir, bagisiklik sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastaliklarina iyi gelmektedir. Antioksidanlarca zengin olmasi nedeniyle günümüzde yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli bir yer tutmaktadir'' dedi.

Bu meyvenin, zayifligin giderilmesi, kansizlik, vitamin eksikligi ve mide-bagirsak hastaliklarina iyi geldigini belirten Karadeniz, sunlari kaydetti:

''Trabzon hurmasi yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, istahi açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, safranin hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bagirsak iltihabini iyilestirmektedir.

Trabzon hurmasinin yapraklari kaynatilip saç ve yüz yikanirsa cilt ve saç güzellesmektedir. Trabzon hurmasinin yapraklari kaynatilarak elde edilecek su, temizlikte kullanilabilir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası