Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Trabzon hurmasi her derde deva

KTÜ Bahçe Bitkileri Bölümü Baskani Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Trabzon hurmasi, yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadir'' dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Baskani Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Trabzon hurmasi, yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadir'' dedi.

Karadeniz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ''cennet hurmasi'' olarak da bilinen Trabzon hurmasinin, Türkiye'de Kuzey Anadolu, Hatay ve Antalya civarlarinda yetistigini belirtti.

Anavatani Uzakdogu olan Trabzon hurmasinin, birçok yabanci menseli meyve türleri gibi Türkiye'de basariyla yetistirildigini ifade eden Karadeniz, ''Bu meyvenin Trabzon hurmasi olarak bilinmesinin sebebi, ilk önce Artvin yöresinde görülmüs olmasidir. Yillar önce Artvin'in Trabzon'a bagli bir bucak olmasi dolayisiyla bu meyve Trabzon hurmasi ismiyle taninir. Ancak, Trabzon hurmasi ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi'nde yetistirilmektedir'' diye konustu.

Trabzon hurmasi yetistiriciliginin yillar öncesine dayanmasina ragmen gerek üretim gerekse pazarlama açisindan henüz istenilen düzeye ulasmadigini kaydeden Karadeniz, 40'in üzerinde ilde, ancak 750 bin Trabzon hurmasi agaci yetistirildigini, bu agaçlardan sadece 15 bin ton ürün alinabildigini ifade etti.

MEYVENIN YARARLARI

Trabzon hurmasinin, A vitamini ve karbonhidrat açisindan çok zengin olduguna isaret eden Karadeniz, ''Kalp-damar sistemi hastaliklarinin tedavisinde sifalidir, bagisiklik sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastaliklarina iyi gelmektedir. Antioksidanlarca zengin olmasi nedeniyle günümüzde yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli bir yer tutmaktadir'' dedi.

Bu meyvenin, zayifligin giderilmesi, kansizlik, vitamin eksikligi ve mide-bagirsak hastaliklarina iyi geldigini belirten Karadeniz, sunlari kaydetti:

''Trabzon hurmasi yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, istahi açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, safranin hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bagirsak iltihabini iyilestirmektedir.

Trabzon hurmasinin yapraklari kaynatilip saç ve yüz yikanirsa cilt ve saç güzellesmektedir. Trabzon hurmasinin yapraklari kaynatilarak elde edilecek su, temizlikte kullanilabilir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası