Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Trabzon hurmasi her derde deva

KTÜ Bahçe Bitkileri Bölümü Baskani Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Trabzon hurmasi, yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadir'' dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Baskani Prof. Dr. Turan Karadeniz, ''Trabzon hurmasi, yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli yer tutmaktadir'' dedi.

Karadeniz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ''cennet hurmasi'' olarak da bilinen Trabzon hurmasinin, Türkiye'de Kuzey Anadolu, Hatay ve Antalya civarlarinda yetistigini belirtti.

Anavatani Uzakdogu olan Trabzon hurmasinin, birçok yabanci menseli meyve türleri gibi Türkiye'de basariyla yetistirildigini ifade eden Karadeniz, ''Bu meyvenin Trabzon hurmasi olarak bilinmesinin sebebi, ilk önce Artvin yöresinde görülmüs olmasidir. Yillar önce Artvin'in Trabzon'a bagli bir bucak olmasi dolayisiyla bu meyve Trabzon hurmasi ismiyle taninir. Ancak, Trabzon hurmasi ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi'nde yetistirilmektedir'' diye konustu.

Trabzon hurmasi yetistiriciliginin yillar öncesine dayanmasina ragmen gerek üretim gerekse pazarlama açisindan henüz istenilen düzeye ulasmadigini kaydeden Karadeniz, 40'in üzerinde ilde, ancak 750 bin Trabzon hurmasi agaci yetistirildigini, bu agaçlardan sadece 15 bin ton ürün alinabildigini ifade etti.

MEYVENIN YARARLARI

Trabzon hurmasinin, A vitamini ve karbonhidrat açisindan çok zengin olduguna isaret eden Karadeniz, ''Kalp-damar sistemi hastaliklarinin tedavisinde sifalidir, bagisiklik sistemini kuvvetlendirmekte, sindirim sistemi hastaliklarina iyi gelmektedir. Antioksidanlarca zengin olmasi nedeniyle günümüzde yaygin olarak görülen kanserden korunmada önemli bir yer tutmaktadir'' dedi.

Bu meyvenin, zayifligin giderilmesi, kansizlik, vitamin eksikligi ve mide-bagirsak hastaliklarina iyi geldigini belirten Karadeniz, sunlari kaydetti:

''Trabzon hurmasi yenmeye devam edilirse ishali kesmekte, istahi açmakta, mideyi kuvvetlendirmekte, safranin hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bagirsak iltihabini iyilestirmektedir.

Trabzon hurmasinin yapraklari kaynatilip saç ve yüz yikanirsa cilt ve saç güzellesmektedir. Trabzon hurmasinin yapraklari kaynatilarak elde edilecek su, temizlikte kullanilabilir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası