Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayara tepeden bakin

Bilgisayar karsisinda uzun süre çalisan kimselerde göz kirpma araliginin uzamasi nedeniyle göz kurumasi hastaligi görülebildigi, bundan korunma için de bilgisayarin tepeden bakacak sekilde kullanilmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, günümüz modern teknolojisinde, iste ve özel kullanimda artik vazgeçilemez yere sahip olan bilgisayarin, dogrudan olmasa da dolayli olarak bazi rahatsizliklara neden olabildigini belirtti.

Genellikle bilgisayar kullananlarin, bilgisayara uzun bir süre dikkatli sekilde baktigini ifade eden Zengin, “Bu da 10 saniyede bir kirpilmasi gereken göz kapaklarinin uzun süre açik kalmasina neden oluyor. Bunun sonucunda da göz yüzeyindeki su tabakasinin kurumasina bagli olarak göz kurumasi dedigimiz hastaliga neden olabiliyor” dedi.

Zengin, göz kurumasinin kisiden kisiye farklilik göstermesine karsin, göz yag tabakasi zayif olanlarda bu rahatsizligin daha çabuk ortaya çikabildigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

“Göz, göz kapaklarinin her 10 saniyede bir kapanmasi sayesinde nemlenir. Göz kapaklari uzun süre açik kalirsa göz nemlenmesi saglanamaz. Bilgisayar karsisinda uzun süre çalisan kimselerde göz kirpma araliginin uzamasi nedeniyle göz kurumasi hastaligi görülebiliyor. Gözün kurumasi sadece göz kapaklarinin hareketlerine bagli degil. Çalisilan ortamin kapali ve kuru olmasi, kaloriferli isinma sisteminin bulunmasi göz kurumasini daha da hizlandirir. Ayrica, bilgisayar karsisinda göz kapaklarinin sonuna kadar açik tutulmasi, gözün nemli tutmasi gereken alani daha da fazlalastirdigi için bazen yetersiz kalip, kurumayi hizlandirabiliyor.”

Göz kurumasinin, zamaninda tedaviye baslanmamasi halinde gözün korneasinin delinmesi sonucu katarakt ve körlüge dahi neden olabilecegini anlatan Zengin, bilgisayar kullanicilarinin durumu ilaçli tedavi safhasina getirmeden, kuru ortamda çalismaktan kaçinarak, klimaya maruz kalmayarak ve varsa kaloriferin üzerine nem yapmasi için su yerlestirerek, kuru göz sendromundan korunabileceklerini kaydetti.

EKRANA YUKARDAN BAKILMASI GEREKIYOR

Zengin, ayrica göz kurumasi rahatsizliginda bilgisayara bakis açisinin da büyük önem tasidigini dile getirerek, söyle devam etti:

“Bilgisayari, tam karsisindan, ayni hizada bakarak kullanmak, göz kapaklarinin tamamen açik kalmasina neden oluyor. Bu da gözün nemlendirmesi gereken göz araliginin daha da fazla olmasina neden oluyor. Bu nedenle özellikle, büro, ofis gibi kapali ve kuru ortamlarda bilgisayarla çalisanlar, körlüge dahi neden olabilen göz kurulugundan kaçinmak için, bilgisayari tepeden bakacak sekilde kullanmali. Bu sayede asagi dogru bakilmak zorunda kalinmasi nedeniyle göz kapaginin daha kisik kalmasi, saglanir. Böylece gözün nemlendirmesi gereken alan daraldigi için gözün kuruma riski azalir.”

Zengin, ayrica bilgisayarin karsisinda uzun süre durulmamasi, sik araliklarla göz kapaklarinin kirpilarak dinlendirilmesi ve sulanmasinin saglanmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası