Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayara tepeden bakin

Bilgisayar karsisinda uzun süre çalisan kimselerde göz kirpma araliginin uzamasi nedeniyle göz kurumasi hastaligi görülebildigi, bundan korunma için de bilgisayarin tepeden bakacak sekilde kullanilmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, günümüz modern teknolojisinde, iste ve özel kullanimda artik vazgeçilemez yere sahip olan bilgisayarin, dogrudan olmasa da dolayli olarak bazi rahatsizliklara neden olabildigini belirtti.

Genellikle bilgisayar kullananlarin, bilgisayara uzun bir süre dikkatli sekilde baktigini ifade eden Zengin, “Bu da 10 saniyede bir kirpilmasi gereken göz kapaklarinin uzun süre açik kalmasina neden oluyor. Bunun sonucunda da göz yüzeyindeki su tabakasinin kurumasina bagli olarak göz kurumasi dedigimiz hastaliga neden olabiliyor” dedi.

Zengin, göz kurumasinin kisiden kisiye farklilik göstermesine karsin, göz yag tabakasi zayif olanlarda bu rahatsizligin daha çabuk ortaya çikabildigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

“Göz, göz kapaklarinin her 10 saniyede bir kapanmasi sayesinde nemlenir. Göz kapaklari uzun süre açik kalirsa göz nemlenmesi saglanamaz. Bilgisayar karsisinda uzun süre çalisan kimselerde göz kirpma araliginin uzamasi nedeniyle göz kurumasi hastaligi görülebiliyor. Gözün kurumasi sadece göz kapaklarinin hareketlerine bagli degil. Çalisilan ortamin kapali ve kuru olmasi, kaloriferli isinma sisteminin bulunmasi göz kurumasini daha da hizlandirir. Ayrica, bilgisayar karsisinda göz kapaklarinin sonuna kadar açik tutulmasi, gözün nemli tutmasi gereken alani daha da fazlalastirdigi için bazen yetersiz kalip, kurumayi hizlandirabiliyor.”

Göz kurumasinin, zamaninda tedaviye baslanmamasi halinde gözün korneasinin delinmesi sonucu katarakt ve körlüge dahi neden olabilecegini anlatan Zengin, bilgisayar kullanicilarinin durumu ilaçli tedavi safhasina getirmeden, kuru ortamda çalismaktan kaçinarak, klimaya maruz kalmayarak ve varsa kaloriferin üzerine nem yapmasi için su yerlestirerek, kuru göz sendromundan korunabileceklerini kaydetti.

EKRANA YUKARDAN BAKILMASI GEREKIYOR

Zengin, ayrica göz kurumasi rahatsizliginda bilgisayara bakis açisinin da büyük önem tasidigini dile getirerek, söyle devam etti:

“Bilgisayari, tam karsisindan, ayni hizada bakarak kullanmak, göz kapaklarinin tamamen açik kalmasina neden oluyor. Bu da gözün nemlendirmesi gereken göz araliginin daha da fazla olmasina neden oluyor. Bu nedenle özellikle, büro, ofis gibi kapali ve kuru ortamlarda bilgisayarla çalisanlar, körlüge dahi neden olabilen göz kurulugundan kaçinmak için, bilgisayari tepeden bakacak sekilde kullanmali. Bu sayede asagi dogru bakilmak zorunda kalinmasi nedeniyle göz kapaginin daha kisik kalmasi, saglanir. Böylece gözün nemlendirmesi gereken alan daraldigi için gözün kuruma riski azalir.”

Zengin, ayrica bilgisayarin karsisinda uzun süre durulmamasi, sik araliklarla göz kapaklarinin kirpilarak dinlendirilmesi ve sulanmasinin saglanmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası