Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilgisayara tepeden bakin

Bilgisayar karsisinda uzun süre çalisan kimselerde göz kirpma araliginin uzamasi nedeniyle göz kurumasi hastaligi görülebildigi, bundan korunma için de bilgisayarin tepeden bakacak sekilde kullanilmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, günümüz modern teknolojisinde, iste ve özel kullanimda artik vazgeçilemez yere sahip olan bilgisayarin, dogrudan olmasa da dolayli olarak bazi rahatsizliklara neden olabildigini belirtti.

Genellikle bilgisayar kullananlarin, bilgisayara uzun bir süre dikkatli sekilde baktigini ifade eden Zengin, “Bu da 10 saniyede bir kirpilmasi gereken göz kapaklarinin uzun süre açik kalmasina neden oluyor. Bunun sonucunda da göz yüzeyindeki su tabakasinin kurumasina bagli olarak göz kurumasi dedigimiz hastaliga neden olabiliyor” dedi.

Zengin, göz kurumasinin kisiden kisiye farklilik göstermesine karsin, göz yag tabakasi zayif olanlarda bu rahatsizligin daha çabuk ortaya çikabildigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

“Göz, göz kapaklarinin her 10 saniyede bir kapanmasi sayesinde nemlenir. Göz kapaklari uzun süre açik kalirsa göz nemlenmesi saglanamaz. Bilgisayar karsisinda uzun süre çalisan kimselerde göz kirpma araliginin uzamasi nedeniyle göz kurumasi hastaligi görülebiliyor. Gözün kurumasi sadece göz kapaklarinin hareketlerine bagli degil. Çalisilan ortamin kapali ve kuru olmasi, kaloriferli isinma sisteminin bulunmasi göz kurumasini daha da hizlandirir. Ayrica, bilgisayar karsisinda göz kapaklarinin sonuna kadar açik tutulmasi, gözün nemli tutmasi gereken alani daha da fazlalastirdigi için bazen yetersiz kalip, kurumayi hizlandirabiliyor.”

Göz kurumasinin, zamaninda tedaviye baslanmamasi halinde gözün korneasinin delinmesi sonucu katarakt ve körlüge dahi neden olabilecegini anlatan Zengin, bilgisayar kullanicilarinin durumu ilaçli tedavi safhasina getirmeden, kuru ortamda çalismaktan kaçinarak, klimaya maruz kalmayarak ve varsa kaloriferin üzerine nem yapmasi için su yerlestirerek, kuru göz sendromundan korunabileceklerini kaydetti.

EKRANA YUKARDAN BAKILMASI GEREKIYOR

Zengin, ayrica göz kurumasi rahatsizliginda bilgisayara bakis açisinin da büyük önem tasidigini dile getirerek, söyle devam etti:

“Bilgisayari, tam karsisindan, ayni hizada bakarak kullanmak, göz kapaklarinin tamamen açik kalmasina neden oluyor. Bu da gözün nemlendirmesi gereken göz araliginin daha da fazla olmasina neden oluyor. Bu nedenle özellikle, büro, ofis gibi kapali ve kuru ortamlarda bilgisayarla çalisanlar, körlüge dahi neden olabilen göz kurulugundan kaçinmak için, bilgisayari tepeden bakacak sekilde kullanmali. Bu sayede asagi dogru bakilmak zorunda kalinmasi nedeniyle göz kapaginin daha kisik kalmasi, saglanir. Böylece gözün nemlendirmesi gereken alan daraldigi için gözün kuruma riski azalir.”

Zengin, ayrica bilgisayarin karsisinda uzun süre durulmamasi, sik araliklarla göz kapaklarinin kirpilarak dinlendirilmesi ve sulanmasinin saglanmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası