Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kebap yaz aylarinda tehlikeli

Kebabin yaz aylarinda yogun olarak tüketilmesinin, saglik açisindan riskli. Çukurova Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yagmur uyardi.

Çukurova Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yagmur, AA muhabirine yaptigi açiklamada, piknik alanlari ve balkonlarda yaz mevsiminde sikça yenen kebabin, bir dizi saglik sorununu beraberinde getirebilecegini söyledi.

Yaz aylarinda vücuttan terle birlikte su ve mineral kaybinin arttigina isaret eden Prof. Dr. Yagmur, bu aylarda vücudun enerji ihtiyacinin da kis aylarina göre düstügünü bildirdi.

Prof. Dr. Yagmur, kebabin, içerdigi protein ve yag nedeniyle sindirimi zor olan bir yiyecek olduguna isaret ederek, ''Yaz aylarindasindirimi zor olan ve su ihtiyacini arttiran, enerji degeri yüksek yiyeceklerden biri olan kebaptan mümkün oldugu kadar uzak durulmasi gerekir'' dedi.

Prof. Dr. Yagmur, sik tüketimi aliskanlik haline getirildiginde, kalp damar hastaliklari, yüksek tansiyon, kanser, obezite hastaliklarina yakalanma riskini artiran kebabin, yazin hazirlanip, bekletilirken uygun kosullara dikkat edilmemesi ve iyi pisirilmemesi durumunda mikroorganizmalarin kolaylikla üreyebilecegi bir yapiya sahip oldugunu, sonuçta besin zehirlenmelerine yol açabilecegini ifade etti.

Belli aliskanliklari degistirmenin zor oldugunu, ancak sagliga zararli aliskanliklardan vazgeçilmesi gerektigini belirten Prof. Dr. Yagmur, sunlari söyledi:

''Kebap yemeyin demek mümkün degil. Fakat mümkün oldugunca seyrek ve az miktarda tüketilmeli ve kebabin hazirlanma asamasinda kuyruk yagi koymamali ve kebap yagsiz siyah etten yapilmalidir. Pisirilme asamasinda ise kebap atese çok yakin pisirildigi için içindeki yaglarin ve proteinlerin yapisi degiserek sagligi tehdit eder duruma gelir. Kömür dumanindaki kimyasallar ise kebabin içine girer. Bu nedenle kebap, dumansiz ateste pisirilmeli ve atesle et arasinda en az 15 santimetrelik mesafe birakilmalidir.

Kebapla birlikte gazli içecekler yerine ayran içilmeli, yaninda C ve A vitamini içeren yesil sebze salatalari ve kavun, karpuz gibi meyveler tercih edilmelidir. Ayrica artan su ihtiyacini gidermek için kebapla birlikte su içmek de ihmal edilmemelidir.''

Prof. Dr. Yagmur, genellikle hafta sonlari aksam geç saatlerde yükselen mangal dumanlarinin ise saglik riskini daha da artirdigina isaret ederek, ''Uyurken metabolizma daha yavas çalistigindan, yatmadan önce alinan besinlerin sindirimi zorlasir. Bu nedenle kebap, özellikle aksam ögünlerinde tüketilmemelidir'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası