Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kebap yaz aylarinda tehlikeli

Kebabin yaz aylarinda yogun olarak tüketilmesinin, saglik açisindan riskli. Çukurova Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yagmur uyardi.

Çukurova Üniversitesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yagmur, AA muhabirine yaptigi açiklamada, piknik alanlari ve balkonlarda yaz mevsiminde sikça yenen kebabin, bir dizi saglik sorununu beraberinde getirebilecegini söyledi.

Yaz aylarinda vücuttan terle birlikte su ve mineral kaybinin arttigina isaret eden Prof. Dr. Yagmur, bu aylarda vücudun enerji ihtiyacinin da kis aylarina göre düstügünü bildirdi.

Prof. Dr. Yagmur, kebabin, içerdigi protein ve yag nedeniyle sindirimi zor olan bir yiyecek olduguna isaret ederek, ''Yaz aylarindasindirimi zor olan ve su ihtiyacini arttiran, enerji degeri yüksek yiyeceklerden biri olan kebaptan mümkün oldugu kadar uzak durulmasi gerekir'' dedi.

Prof. Dr. Yagmur, sik tüketimi aliskanlik haline getirildiginde, kalp damar hastaliklari, yüksek tansiyon, kanser, obezite hastaliklarina yakalanma riskini artiran kebabin, yazin hazirlanip, bekletilirken uygun kosullara dikkat edilmemesi ve iyi pisirilmemesi durumunda mikroorganizmalarin kolaylikla üreyebilecegi bir yapiya sahip oldugunu, sonuçta besin zehirlenmelerine yol açabilecegini ifade etti.

Belli aliskanliklari degistirmenin zor oldugunu, ancak sagliga zararli aliskanliklardan vazgeçilmesi gerektigini belirten Prof. Dr. Yagmur, sunlari söyledi:

''Kebap yemeyin demek mümkün degil. Fakat mümkün oldugunca seyrek ve az miktarda tüketilmeli ve kebabin hazirlanma asamasinda kuyruk yagi koymamali ve kebap yagsiz siyah etten yapilmalidir. Pisirilme asamasinda ise kebap atese çok yakin pisirildigi için içindeki yaglarin ve proteinlerin yapisi degiserek sagligi tehdit eder duruma gelir. Kömür dumanindaki kimyasallar ise kebabin içine girer. Bu nedenle kebap, dumansiz ateste pisirilmeli ve atesle et arasinda en az 15 santimetrelik mesafe birakilmalidir.

Kebapla birlikte gazli içecekler yerine ayran içilmeli, yaninda C ve A vitamini içeren yesil sebze salatalari ve kavun, karpuz gibi meyveler tercih edilmelidir. Ayrica artan su ihtiyacini gidermek için kebapla birlikte su içmek de ihmal edilmemelidir.''

Prof. Dr. Yagmur, genellikle hafta sonlari aksam geç saatlerde yükselen mangal dumanlarinin ise saglik riskini daha da artirdigina isaret ederek, ''Uyurken metabolizma daha yavas çalistigindan, yatmadan önce alinan besinlerin sindirimi zorlasir. Bu nedenle kebap, özellikle aksam ögünlerinde tüketilmemelidir'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası