Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo vermek artik kaçinilmaz

Kilo vermenin artik estetik bir sorundan çok yasamsal bir gereklilik oldugunu vurgulayan uzmanlar uyariyor. Fazla kilo seker ve kanser riskini tetikliyor

Yapilan bilimsel arastirmalara göre 5 kilo verilmesinin ardindan; seker hastaligi olusma olasiligi % 50 azalirken kisinin ömrü 3-4 yil uzuyor. 10 kilo verilmesi durumunda ise kansere bagli ölüm olasiligi % 37, kalp hastaligina bagli ölüm olasiligi da % 15 oraninda azaliyor.

Obezite yani sismanlik küresel boyutta bir halk sagligi sorunu olarak Dünya Saglik Örgütü’nün gündeminde ilk siralarda yer aliyor. Arastirmalar son yillarda özellikle gelismis ülkelerde sisman insan sayisinda hissedilir bir düzeyde artis oldugunu gösteriyor. ABD ve Ingiltere bu saglik sorununa en sik rastlanan ülkelerin basinda geliyor.

Obezitenin görülme sikligi bati ülkelerinde oldugu gibi Türkiye’de de hizla artiyor.

SISMANLIK NEDEN ARTIYOR?

Memorial Hastanesi Suadiye Poliklinigi’nden Uzm. Dr. Soner Dileklen sismanligin görülme sikliginin neden arttigini anlatti:

“Teknolojinin ve bilimin ilerlemesi, son yillardaki ekonomik düzelmeler insanlarin daha rahat ve hareketsiz bir yasama itmistir. Buna fast food tarzi beslenme aliskanliklari da eklenince sismanlik kaçinilmaz olmaktadir. Ülkemizde de gelinen noktada sisman insan sayisinda hissedilir bir artis gözlenmektedir. Ülkemiz insaninin hamur isi ve tatliya olan bagliligi açisindan tarihsel bir geçmisinin oldugunu da hesaba katilirsa gelecekte ciddi bir sisman popülasyonu ile karsi karsiya kalacagimiz kesindir.

Sismanlik hep estetik yönü ile gündeme gelmektedir. Aslinda büyük bir buz daginin sadece görünen kismidir estetik. Yapilan arastirmalar bize sismanligin kara yüzünü göstermistir. Sismanlik akciger kapasitesini % 20-30 oraninda azaltir. Beraberinde sigara içimi veya kronik bronsit gibi hastaliklar da varsa kisinin bir süre sonra nefes alabilmesi imkansiz hale gelir. ”

SEKER HASTALIGINA DIKKAT!

Sisman bireylerde seker hastaligi olusma oraninin normal bir bireye göre 40 kat daha fazla oldugunu belirten Uzm. Dr. Dileklen, kirk yasindan sonra ailesinde seker hastaligi olan sisman bireylerin seker hastaligi olma olasiliginin % 100’e yakin oldugunu söyledi. Sisman bireylerde 4-5 kat daha fazla yüksek tansiyona rastladiklarinin altini çizen Uzm. Dr. Dileklen söyle devam etti:

“Hipertansiyonun yani sira kalp hastaligi ve kalp krizi geçirme ihtimali de 3-4 kat daha fazla saptanmistir. Enteresan bir bulgu da sismanlarda kansere olan egilimin normal bireylere oranla daha yüksek görülmesidir. Özellikle akciger kanseri 2-3 kat, prostat kanseri ise 2 kat daha fazla saptanmistir. Sismanlarda ki bir diger problem de safra kese taslaridir. Safra kese tasi olusma ihtimali normal bir bireye göre 4-5 kat fazladir. Özellikle karaciger yaglanmasi olasiligi da bu bireylerde hissedilir düzeyde artmaktadir.”

Yapilan bilimsel arastirmalara göre 5 kilo verilmesinin ardindan;
Seker hastaligi olusma olasiligi % 50 azalmakta
Seker hastaligina bagli ölümler %40 azalmakta
Kisinin ömrü 3-4 yil uzamaktadir.
“Kilo vermek artik estetik bir sorundan çok yasamsal bir gereklilik”


10 kilo verilmesi durumunda ise :

Herhangi bir sebepten ölüm olasiligi % 20 azalmakta
Kansere bagli ölüm olasiligi % 37 azalmakta
Kansere yakalanma olasiligi % 40 azalmakta
Kalp hastaligina bagli ölüm olasiligi % 15 azalmakta
Kisilerin genel hastaneye yatis ihtimali %25 azalmakta
Son olarak yasam süresi 5-6 yil uzamaktadir
Uzm. Dr. Soner Dileklen, kilo vermenin artik estetik bir sorundan çok yasamsal bir gereklilik oldugununun altini çizdi.

www.memorial.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası