Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Keçi boynuzundan kanser ilaci

Bilimsel çalismalarin öneminin her geçen arttigi günümüzde, fen liselerinde egitimlerini sürdüren 3 ögrenci, birbirinden önemli bilimsel çalismalara imza attilar.

TÜBITAK'in düzenledigi Orta Ögretim Ögrencilerinin Arastirma Projesi sergisi birbirinden ilginç ve önemli bilimsel çalismalar Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde sergileniyor.

Sergide yer alan bilimsel çalismalardan biri kanser hastalari için büyük önem tasirken, digeri de akilli ev teknolojileri için yeni bir çigir açacak cinsten.

KANSER HASTALARININ KULLANDIGI ILAÇ

Erzurum Ibrahim Hakki Fen Lisesi ögrencilerinden Ahmet Çagri Büyükkasap, kanser hastaliklarinin tedavisinde kullanilan Taksol ilacinin üretimiyle ilgili bulusunu sergileyerek, katilimcilara bilgi veriyor.

Kanser hastaliklarinin tedavisinde kullanilan Taksol ilacinin dünyada tek firma tarafindan üretildigini ve 5 mililitresinin 7.8 milyar lira satildigina dikkat çeken Büyükkasap, gelistirdigi yöntemle bu ilacin daha ucuz üretiminin mümkün oldugunu kanitladi.

Taksol ilacinin porsuk agacindan üretildigini ifade eden Büyükkasap, ilacin üretiminde B5 medyum adi verilen kültür ortaminin kullanildigini kaydetti.

Kanser hastalarina haftada bir verilen 5 mililitre ilacin 7.8 milyar lira oldugu için büyük külfet getirdigini anlatan Büyükkasap, AA muhabirine, gelistirdigi yöntemi söyle anlatti:

''Antikanser ilaci olan Taksol üretimi için koç boynuzu kullanilabilirligini arastirdigim bilimsel çalismamda ortaya koydu. Taksol üretiminde kullanilan B5 medyumu patentli ve pahali bir madde. Içerigi de tam olarak bilinmiyor. B5 medyumunu yurtdisindan ithal etmek zorundayiz. Taksol üretiminde B5 medyumunun yerine koç boynuzu hedrolizatina kullandim. Böylece hem ilacin maliyeti düsüyor hem de koç boynuzundan elde edilen verim B5'den daha yüksek oldugu için bir seferde elde edilen Taksol miktari fazla oluyor. Gelistirdigim yöntemle kanser ilacinin seri üretimi yapilabilir. Hem kanser hastalari daha düsük fiyatla ilaç tedavisi görebilir hem de ülke ekonomisine büyük katki saglanir.''

INTERNETE TIKLA FIRINI ÇALISTIR

Trabzon Yomra Lisesi son sinif ögrencileri Eser Dülger ve Isa Çalis, akilli ev teknolojine katki saglayacak ''isitan buzdolabi-sogutan firin'' gelistirdiler.

Internet üzerinden kontrol edilebilen, enerji tasarrufu saglayan, hem isitici hem de sogutucu olarak kullanilabilen ev aleti gelistiren ögrenciler, ''Akilli ev teknolojilerinin gelisimi insan yasamini gitgide rahatlatirken, biz de bu bilimsel mirasa bir katkida bulunmak istedik'' diye konustular.

Gelistirdikleri ev aletinin denemelerde 75 dereceye kadar isisini yükselttiklerini, eksi 4 dereceye kadar da isiyi düsürdüklerini anlatan Dülger, ''Aletin isisi 150 dereceye kadar çikartilabiliyor'' diye konustu.

Akilli ev aletinin 37 voltluk gerilimle çalisabildigini ve bunun içinde önemli enerji tasarrufu sagladigini kaydeden Çalis ise, sunlari söyledi:

''Gelistirdigimiz alet havadaki isi enerjisini bir yerden baska bir yere aktararak çalisiyor. Biz bu aktarmayi isitmak veya sogutmak için kullaniyoruz. Herhangi bir bilgisayara bagli olan alet, internet ortaminda verilen bir talimatla istenilen dereceye ulasarak hem isitma hem de sogutma görevi yapabiliyor. Is kadinlari evlerine gelmeden bu aleti internete girerek çalistirip, eve gelmeden yemekleri isitabilir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası