Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Empati kurma özgüveni arttiriyor

Doç. Dr. Yasar Barut çocugun empati kurma konusunda olusturacagi becerinin, onun ahlak gelisimini gelistirecegini ve sosyal iletisimini kolaylastiracagini bildirdi.

Ondokuzmayis Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikolojik Danismanlik ve Rehberlik Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Yasar Barut, çocugun empati kurma konusunda olusturacagi becerinin, onun ahlak gelisimini gelistirecegini ve diger insanlarla olan sosyal iletisimini kolaylastiracagini bildirdi.

Barut, yaptigi açiklamada, çocuklarin öz güvenlerini kazanmalarinda anne ve babalara büyük görevler düstügü belirterek, anne ve babalarin gelismekte olan çocuklarina empati kurmayi ögretmesi gerektigini söyledi.

Bir bebegin diger bir bebegi aglarken duyup aglamaya baslamasinin, en erken görülen empati kurma örnegi olarak adlandirildigini kaydeden Barut, ''Empati, bir bireyin kendisini baska bir insanin yerine koyarak o insanin duygu ve düsüncelerini anlamasidir. Bu nedenle empati kurma becerisi, iletisimi kolaylastirir. Empati kurmak insan iliskilerinin en önemli özelliklerinden birisi oldugu kadar, insanlarin birbirleriyle uyum içinde yasayabilmelerini de kolaylastiran bir etkendir'' dedi.

''ÇOCUGUNUZU DINLEYIN...''

Çocugun empati kurma konusunda olusturacagi becerinin onun ahlak gelisimini gelistirecegini ve diger insanlarla olan sosyal iletisimini kolaylastiracagini belirten Barut, bu nedenle anne ve babalarin çocuklarina empati kurma konusunda yardimci olmalari ve çesitli egitimler vermeleri gerektigini söyledi.

''Çocugunuz size bir seyler anlatirken ya da kendi duygularini sizinle paylasirken onu mutlaka dinleyin'' diyen Barut, ''Bu davranisiniz ona, sizin de karsidaki kisilerin düsünce ve duygularina önem verdiginizi anlatacaktir'' dedi.

Anne babalarin çocuklarina bolca kitap okumalari ve masal anlatmalari gerektigini ifade eden Barut, ''Okuma bittikten sonra da kitaptaki karakterlerle ilgili duygu ve düsünceleri hakkinda çocugunuzla konusun. Böylece karakterin duygu ve düsüncesini çocugunuz ne kadar anlamis, fikir sahibi olursunuz. Çünkü, çocuklar küçük yaslarda somut örnekler üzerinden soyut kavramlari anlamaya yatkindirlar'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası