Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Empati kurma özgüveni arttiriyor

Doç. Dr. Yasar Barut çocugun empati kurma konusunda olusturacagi becerinin, onun ahlak gelisimini gelistirecegini ve sosyal iletisimini kolaylastiracagini bildirdi.

Ondokuzmayis Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikolojik Danismanlik ve Rehberlik Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Yasar Barut, çocugun empati kurma konusunda olusturacagi becerinin, onun ahlak gelisimini gelistirecegini ve diger insanlarla olan sosyal iletisimini kolaylastiracagini bildirdi.

Barut, yaptigi açiklamada, çocuklarin öz güvenlerini kazanmalarinda anne ve babalara büyük görevler düstügü belirterek, anne ve babalarin gelismekte olan çocuklarina empati kurmayi ögretmesi gerektigini söyledi.

Bir bebegin diger bir bebegi aglarken duyup aglamaya baslamasinin, en erken görülen empati kurma örnegi olarak adlandirildigini kaydeden Barut, ''Empati, bir bireyin kendisini baska bir insanin yerine koyarak o insanin duygu ve düsüncelerini anlamasidir. Bu nedenle empati kurma becerisi, iletisimi kolaylastirir. Empati kurmak insan iliskilerinin en önemli özelliklerinden birisi oldugu kadar, insanlarin birbirleriyle uyum içinde yasayabilmelerini de kolaylastiran bir etkendir'' dedi.

''ÇOCUGUNUZU DINLEYIN...''

Çocugun empati kurma konusunda olusturacagi becerinin onun ahlak gelisimini gelistirecegini ve diger insanlarla olan sosyal iletisimini kolaylastiracagini belirten Barut, bu nedenle anne ve babalarin çocuklarina empati kurma konusunda yardimci olmalari ve çesitli egitimler vermeleri gerektigini söyledi.

''Çocugunuz size bir seyler anlatirken ya da kendi duygularini sizinle paylasirken onu mutlaka dinleyin'' diyen Barut, ''Bu davranisiniz ona, sizin de karsidaki kisilerin düsünce ve duygularina önem verdiginizi anlatacaktir'' dedi.

Anne babalarin çocuklarina bolca kitap okumalari ve masal anlatmalari gerektigini ifade eden Barut, ''Okuma bittikten sonra da kitaptaki karakterlerle ilgili duygu ve düsünceleri hakkinda çocugunuzla konusun. Böylece karakterin duygu ve düsüncesini çocugunuz ne kadar anlamis, fikir sahibi olursunuz. Çünkü, çocuklar küçük yaslarda somut örnekler üzerinden soyut kavramlari anlamaya yatkindirlar'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası