Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara dumani da sagligi bozuyor

Sigara içen kisiler, kendileri kadar çevrelerindeki insanlara da zarar veriyor.

Pasif içici olarak tabir edilen, baskalarinin sigara dumanina maruz kalan kisiler de tehdit altinda. Sigara içmeyenlerde ortaya çikan tüm akciger kanserlerinin yüzde 20 ile 30’u, çevresel sigara dumanindan kaynaklaniyor.

Ondokuzmayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, sigaranin tüm dünyada insan sagligini tehdit eden en önemli etkenlerden biri oldugunu hatirlatti. Gelismekte olan ülkelerde sigara kullaniminin gittikçe yayginlastigini ifade eden Ünsal, sigaranin 2030 yilinda yilda yaklasik 10 milyon kisinin ölümüne yol açmasinin beklendigini kaydetti. Ünsal, kronik obstrüktif akciger hastaligina (KOAH) bagli ölümlerin yüzde 75 ile 90’i, koroner kalp hastaligina bagli ölümlerin yüzde 25 ile 30’u, tüm kanserlere bagli ölümlerin de yüzde 30’nun sigara ile iliskisi oldugunun saptandigini söyledi. Eriskinlerde gözlenen her 10 ölümden birinin sigaraya bagli bir hastaliktan kaynaklandigini ifade eden Ünsal, sigaranin basta solunum sistemi olmak üzere tüm organ ve sistemler üzerine zararli etkisinin yani sira birçok kanser türü ile yakindan iliskisinin oldugunun belirlendigini söyledi.

Sigara kullaniminin keyfi bir olay oldugunu, ancak sigara içen kisilerin kendileri kadar çevrelerindeki insanlara da zarar verdiklerine dikkat çeken Ünsal, pasif içici olarak tabir edilen, baskalarinin sigara dumanina maruz kalan kisilerin de tehdit altinda oldugunu söyledi. Bu konuda çesitli arastirmalar yapildigini kaydeden Ünsal, sigara içmeyenlerde ortaya çikan tüm akciger kanserlerinin yüzde 20 ile 30’unun çevresel sigara dumanindan kaynaklandigina dikkat çekti.

Ev ortaminda sigara içilmesinin es ve çocuklar üzerinde de son derece olumsuz etkileri oldugunu vurgulayan Ünsal, “Sigara içen insanlar bilinçli ya da bilinçsizce sevdiklerine de zarar veriyorlar. Örnegin yapilan bir arastirmaya göre esi sigara içip kendisi içmeyen kadinlarda kanser riski yüzde 25-55 arasindadir” diye konustu.

IÇMEDIGI HALDE RISK

Sigara içen kisinin sigaranin zararlarindan ne kadar etkileniyorsa, sigaranin dumanina maruz kalan kisinin de o ölçüde etkilendigini vurgulayan Ünsal, sunlari kaydetti: “Esi sigara içen kadin da ayni derecede sigaradan etkilenmis oluyor. Kadinin çalistigi ortamda da sigara içiliyorsa durum daha da düsündürücü. Sigara dumanina maruz kalan ya da sigara kullanan kadinlarda erkeklerden farkli olarak yumurtalik ve rahim kanseri de ortaya çikabilir. Ayrica kendi içmedigi halde bulundugu ortamda sigaraiçilen hanimlar kalp rahatsizliklari, cilt problemleri ve erken yaslanma problemleriyle de karsilasabilirler.”

Pasif içiciligi önlemek için insanlarin toplu olarak bulundugu yerlerde sigara kullanimina agir yaptirimlarla yasaklamak, var olan cezalari ise uygulamak gerektigini belirten Ünsal, sigarasiz bir hayat için en önemli faktörün ise egitim oldugunu vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası