Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara dumani da sagligi bozuyor

Sigara içen kisiler, kendileri kadar çevrelerindeki insanlara da zarar veriyor.

Pasif içici olarak tabir edilen, baskalarinin sigara dumanina maruz kalan kisiler de tehdit altinda. Sigara içmeyenlerde ortaya çikan tüm akciger kanserlerinin yüzde 20 ile 30’u, çevresel sigara dumanindan kaynaklaniyor.

Ondokuzmayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, sigaranin tüm dünyada insan sagligini tehdit eden en önemli etkenlerden biri oldugunu hatirlatti. Gelismekte olan ülkelerde sigara kullaniminin gittikçe yayginlastigini ifade eden Ünsal, sigaranin 2030 yilinda yilda yaklasik 10 milyon kisinin ölümüne yol açmasinin beklendigini kaydetti. Ünsal, kronik obstrüktif akciger hastaligina (KOAH) bagli ölümlerin yüzde 75 ile 90’i, koroner kalp hastaligina bagli ölümlerin yüzde 25 ile 30’u, tüm kanserlere bagli ölümlerin de yüzde 30’nun sigara ile iliskisi oldugunun saptandigini söyledi. Eriskinlerde gözlenen her 10 ölümden birinin sigaraya bagli bir hastaliktan kaynaklandigini ifade eden Ünsal, sigaranin basta solunum sistemi olmak üzere tüm organ ve sistemler üzerine zararli etkisinin yani sira birçok kanser türü ile yakindan iliskisinin oldugunun belirlendigini söyledi.

Sigara kullaniminin keyfi bir olay oldugunu, ancak sigara içen kisilerin kendileri kadar çevrelerindeki insanlara da zarar verdiklerine dikkat çeken Ünsal, pasif içici olarak tabir edilen, baskalarinin sigara dumanina maruz kalan kisilerin de tehdit altinda oldugunu söyledi. Bu konuda çesitli arastirmalar yapildigini kaydeden Ünsal, sigara içmeyenlerde ortaya çikan tüm akciger kanserlerinin yüzde 20 ile 30’unun çevresel sigara dumanindan kaynaklandigina dikkat çekti.

Ev ortaminda sigara içilmesinin es ve çocuklar üzerinde de son derece olumsuz etkileri oldugunu vurgulayan Ünsal, “Sigara içen insanlar bilinçli ya da bilinçsizce sevdiklerine de zarar veriyorlar. Örnegin yapilan bir arastirmaya göre esi sigara içip kendisi içmeyen kadinlarda kanser riski yüzde 25-55 arasindadir” diye konustu.

IÇMEDIGI HALDE RISK

Sigara içen kisinin sigaranin zararlarindan ne kadar etkileniyorsa, sigaranin dumanina maruz kalan kisinin de o ölçüde etkilendigini vurgulayan Ünsal, sunlari kaydetti: “Esi sigara içen kadin da ayni derecede sigaradan etkilenmis oluyor. Kadinin çalistigi ortamda da sigara içiliyorsa durum daha da düsündürücü. Sigara dumanina maruz kalan ya da sigara kullanan kadinlarda erkeklerden farkli olarak yumurtalik ve rahim kanseri de ortaya çikabilir. Ayrica kendi içmedigi halde bulundugu ortamda sigaraiçilen hanimlar kalp rahatsizliklari, cilt problemleri ve erken yaslanma problemleriyle de karsilasabilirler.”

Pasif içiciligi önlemek için insanlarin toplu olarak bulundugu yerlerde sigara kullanimina agir yaptirimlarla yasaklamak, var olan cezalari ise uygulamak gerektigini belirten Ünsal, sigarasiz bir hayat için en önemli faktörün ise egitim oldugunu vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası