Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nöroloji hastalarina yeni bir teknik

Nörolojik yogun bakim servislerinde, hasta takiplerinin nöromonitörizasyon teknigi ile yapilmasi halinde ölüm riski %30 oraninda azaliyor. Prof. Dr, Ender Korfali bilgi verdi

Uludag Üniversitesi, Nörosirüji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ender Korfali, nöroloji-nörosirüji yogun bakim servislerinde özellikle agir kafa travmali hasta takiplerinin beyin içi basinç monitorizasyon teknigi ile yapilmasinin hastalarin ölüm riskini %30 oraninda azaltilabildigini, gereksiz ameliyatlarin da önlenebildigini belirtti.

Kafa travmasi geçirmis suuru kapali bir hastanin, intrakranial kan basinci, beyin doku oksijen basinci, serebral kan akimi ve mikrodializle, travma sonrasinda beyin içinde ortaya çikan basinç artmasinin, kan akimi azalmasinin ve travma veya iskemik sonrasi açiga çikan maddelerin yogunlugunun ölçülüp, buna göre tedavi edilmesi gerektigini belirten Prof. Dr. Ender Korfali, bu takiplerin bütününden olusan nöromonitorizasyon tekniklerinin artik, çagdas bir yogun bakimi servisinin olmazsa olmazi haline gelmesi gerektigini ifade etti.

NASIL UYGULANIYOR ?

Beyinde olusan herhangi bir travma, damar tikanikligi veya beyin tömörü gibi

nedenler yüzünden suuru kapanmis bir hastanin beyninde, dalgalar halinde belirli araliklarla basincin arttigini ve erken fark edilmedigi taktirde ölümle sonuçlanabilecegini vurgulayan Korfali, 1 mm çapinda bir basinç ölçüm kateterinin beyinin yaklasik yarim santimetre içine konulup monitöre baglanmasiyla, cihazin herhangi bir basinç artisi durumunda alarm vererek tam zamaninda ve etkin müdahaleye olanak sagladigini belirtti.

Ayrica beyinde olusan hasar sonrasi, beyine giden kan akiminin azalmasi nedeniyle bir takim zararli maddelerin ortaya çiktigini belirten Prof.Dr. Ender Korfali, intraserebral mikrodiyaliz yöntemiyle de bu maddelerin yogunlugunun ölçülebilecegini ve firtinanin gelecegi hissedildigi anda olayi önlemeye yönelik tedbirler alinabilecegini belirtti. Uludag Üniversitesi Nörosirürji Yogun Bakiminda yatan hastalara nöromonitorizasyon yöntemleri uygulayarak hastanin basinç degerlerinin kontrol edildigini, basinci tolere edebilecek derecede olan hastalara gereksiz yere ameliyat yapilmadigi söyledi.

Suuru kapali bir hastanin herhangi sözlü bir uyariya cevap veremedigini sadece nörolojik muayene gibi muayene yöntemleriyle yapilan kontrollerde hastanin durumunda olusan degisikliklerin ancak hasta kötülestikten ve en son noktaya gelindiginde farkedildigini belirten Ender Korfali sözlerine söyle devam etti :

“ Yogun bakim servislerinde hasta takibi, hemsirelerin dikkatine ve ihtimamina birakiliyor. Hemsire yaklasik on bes dakikada bir hastanin yanina giderek, hastayi agri yada baska tekniklerle uyarip reflekslerini kontrol ediyor. Bu hem hemsirelerin yükünü arttiriyor, hem her 15 dakikada bir agrili uyaran verilmesi hastaya zarar veriyor hem de zamaninda müdahale sansini çok azaltiyor. Oysa intrakranial basinç monitörizasyon teknigi ile ölçüm yapilmasi halinde, çok daha saglikli, dogru ve zamaninda teshis konulup, zamaninda tedavi yapiliyor. Basinç monitörizasyon cihazi, hastanin durumundaki herhangi bir degisikligi alarmla hemen haber veriyor. Bu sayede hastaya verilecek ilacin zamanlamasi bile en dogru sekilde ayarlaniyor ve tedavinin etkinligi arttiriliyor.

Beyindeki herhangi bir basinç degisimini hemen engellenip hasta beyninin yeni bir darbe almasi önlenebiliyor. Dolayisiyla, yogun bakim hemsirelerinin de yükü azaliyor. Bu teknigi kullanabilmek için doktor ve hemsirelerin iki günlük bir kurstan geçmesi yeterli oluyor. Hastahanelerin de bu teknigi kullanabilmesi için çok büyük yatirimlar yapmasina gerek yok, kaldi ki insan sagliginin maddi degeri ölçülemez. Bu yöntem Amerika’da 1980 li yillardan itibaren kullaniliyor. 1998 yilinda Amerika’da kullanilma yüzdesi %98 civarindaydi. Türkiye’de ise 1991 yilindan itibaren düzenli olarak sadece Uludag Üniversitesi’nde Nörosirürji yogun bakimda kullaniliyor. Oysa tüm hastanelerin yogun bakim servislerinde bu yöntemin kullanilmasi, hastanin saglikli ve dogru tedavi edilebilmesi açisindan sart.

HANGI GRUP HASTALARDA KULLANILIR ?

Uludag Üniversitesi Nörosirüji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ender Korfali, beyin içi basinç monitörizasyon tekniginin; beyin kanamali ve damar tikanikligina bagli inmeli hastalarda, agir kafa travmali hastalarda, suuru kapanikligi neden tam olarak anlasilamayan hastalarda, örnegin alkol almis ve kafa travmasi geçirmis olanlarda, durumunu açik ve dogru bir sekilde ifade edemeyen yasli hastalarda ve çocuklarda kullanilabilecegini belirtirken, basinç nöromonitörizasyon teknigi ile ilgili yaptiklari bir takim klinik çalismalari söyle açikladi:

“ Nöromonitörizasyon cihazina bagli hastalarin bir birimden diger bir birime nakilleri sirasinda verdikleri tepkileri inceledik. Hastalari sedyeden sedyeye koyarken bile, beyin içi basinçlari artiyor. Bu çalisma sonucunda, hastanin sedyeden sedyeye naklini kaldirdik ve hastayi yogun bakim yatagi ile diger birimlere gönderiyoruz. Ayrica bazen hastanin kafa durus seklinin ufak bir bozulmasinda bile basinç artip cihaz alarm verebiliyor. Ve hastanin durus sekli düzeltiginde basinç normale dönüyor. Bunun gibi ufak detaylar bile hastanin yasamini devam ettirebilmesi beynin yeni bir darbe almamasi açisindan çok önemli. Dolayisiyla saglikli ve çagdas bir yogun bakim takibinin yolu artik nöromonitörizasyondan geçiyor”.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası