Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iste kanser riski tasiyan ürünler

Türkiye’de ilk defa gida ürünlerinin kanser yapma etkisi arastirildi. TÜBITAK'in 9 ay süren gida ürünleri ile ilgili kanser taramasindan çarpici sonuçlar çikti.

TÜBITAK gida ürünlerindeki kanser yapici akrilamid maddesini arastirdi. 20 çesit ürün üzerinde yapilan arastirmada geleneksel gida ürünleri temiz çikti. Kanser yapici maddeli ürünlerin yasaklanmasi gündemde.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastirmalar Kurumu’nun (TÜBITAK) 9 ay süren gida ürünleri ile ilgili kanser taramasindan çarpici sonuçlar çikti. Cips, kraker, kahvaltilik gevrekler, bisküvi ve bebe bisküvileri ile patates ve ekmek kizartmalarinda yüksek miktarda kanserojen akrilamid maddesi tespit edildi. Tulumba tatlisi ve beyaz ekmek kabugunda da kayda deger miktarda kanserojen maddeye rastlandi.

Izgara, döner, tahin helvasi, çavdar ekmegi, baklava ve pilavda ise akrilamid miktari ölçülebilir degerlerin altinda çikti. Ancak uzmanlar izgara ve dönerde kansere yol açabilecek baska toksikler olabilecegine dikkat çekiyor. Projenin Türkiye koordinatörü Dr. Hülya Ölmez, çalismanin sonucuna göre akrilamid içeren gidalarin yasaklanabilecegini ya da ambalaja uyari yazilari konulabilecegini söyledi.

Avrupa Birligi’nin bilimsel arastirmalari destekledigi 6. Çerçeve Programi kapsaminda 4,2 milyon Euro tahsis ettigi akrilamid-kanser arastirmasina 13 ülkeden 23 kurulus katiliyor. Projenin Türkiye koordinatörlügünü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastirmalar Kurumu (TÜBITAK) Marmara Arastirma Merkezi (MAM) Gida Enstitüsü’nden gida yüksek mühendisi Dr. Hülya Ölmez yürütüyor. Zaman’in sorularini cevaplayan Dr. Ölmez firinlama ve kizartmada gidanin içindeki seker ile proteinin yüksek isida reaksiyona girmesi sonucu ortaya çikan akrilamidin haslama yemeklerde olusmadigini söyledi. Hülya Ölmez, “Tencerede pisen yemek kültürü Türkiye’de yasayanlar açisindan bir sans.” dedi.

Bisküvi ve cipslerin potansiyel kanser riski tasidigini belirten Hülya Ölmez en azindan arastirma sonuçlanana kadar bu çesit ürünlerden uzak durulmasini tavsiye etti. Hülya Ölmez, “2006 Kasim’inda bitecek olan HEATOX projesinde, gidalarda olusan akrilamid ile insandaki kanser riski arasindaki iliski de arastiriliyor. Ancak su an için kimse risk yok, diyemez. Risk var, boyutunun ne oldugu arastiriliyor.” diye konustu. Insanlara taze meyve ve sebze yemelerini, haslanmis gidalar tüketmelerini öneren Dr. Ölmez, bisküvi, cips, kahvaltilik gevrekler ve özellikle patates kizartmasi tüketmeyenlerin saglikli beslenme açisindan hiçbir kaybi olmayacagini açikladi. Dr. Ölmez akrilamid içerigi yüksek gidalarda bu oranin düsürülmesine yönelik çok sayida çalismanin yapildigini ve su ana kadar bazi olumlu sonuçlar da alindigini belirtti. Ayrica ileriki dönemlerde akrilamid içerigi çok yüksek olan gidalarin etiketlerine tüketiciyi bu konuda bilgilendiren ibareler konabilecegini söyledi.

Hülya Ölmez ve ekibi arastirma kapsaminda Türkiye’de 20 çesit ürünü piyasadan tesadüfi yöntemle toplayip incelemis. Bunlar; ev yemekleri, kavrulmus çerezler, ekmek ve firincilik mamulleri, cipsler, kahve, bisküvi, kraker, çikolata, bebek mamalari, patates kizartmalari, geleneksel Türk tatlilari, pekmez, izgara, kebap, döner ve köfte gibi geleneksel gidalardan olusuyor. Dr. Ölmez, Nisan 2004’ten bu yana 150 gidayi analiz ettiklerini, bilimsel yeterlilik için analiz tekrari sayisini artiracaklarini vurguladi.

TÜBITAK Marmara Arastirma Merkezi laboratuvarinda yapilan Türkiye’deki akrilamid taramalarinda evde taze patatesin soyularak kizartilmasina oranla fast food ürünü olarak dogranip dondurulmus patateste çok daha yüksek miktarda akrilamid tespit edildi. Türk halkinin en çok tükettigi ekmegin kabuk kisminda da akrilamid tespit edildi. Ekmek içinde ise akrilamid olusmadigi ortaya çikti.

Akrilamid, kanser yapiyor

2002 Nisan’inda Isveçli bir bilim adami gidalarin dogal halinde bulunmayan akrilamidin, yüksek isiyla piserken olustugunu kesfetti. Ardindan Amerika ve Avrupa basta olmak üzere dünyanin gelismis ülkelerinin gidalarinda da akrilamid taramasi yapti. Akrilamidin insanlarda ve laboratuvar hayvanlarinda nörotoksik etkisi kanitlandi. Yine laboratuvar hayvanlarinda kötü huylu tümör (kanser) olusumuna neden oldugu tespit edildi. Insanlardaki kanser olusumuyla henüz bir baglantisi kanitlanmasa da Uluslararasi Kanser Arastirmalari Kurumu (International Agency for Research into Cancer) gidalardaki akrilamidi ‘insanlar için potansiyel kanserojen maddeler’ arasina aldi.

Su ana kadar yapilan çalismalar akrilamidin, özellikle seker ve asparajin içerigi bol gidalarin yüksek sicakliklarda (kizartma ve firinda) pisirilmeleri sonucu dogdugunu ortaya çikardi. Proteinlerin yapi taslari olan 20 aminoasitten bir tanesi olan asparajin, akrilamid olusumunda kilit rol oynuyor. Yüksek isida protein ile seker kimyasal reaksiyona girip akrilamid maddesini doguruyor. Bu yüzden asparajin içerigi yüksek gidalarda daha ileri seviyede akrilamid olusuyor. Akrilamid normalde gidalarda hiç bulunmuyor. Bu madde plastik sanayiinde kullaniliyor. Sigarada kansere yol açtigi sanilan maddeler arasinda akrilamid de bulunuyor. Dünya Saglik Örgütü (WHO) ve Dünya Tarim Örgütü (FAO) insanlara akrilamid içerigi yüksek gidalari mümkün oldugunca tüketmemeyi ve taze sebze-meyve agirlikli beslenmeyi öneriyor.

TUBITAK’IN TÜRKIYE TESPITI

Gida maddesi Akrilamid (mikro g/kg)

Pirinç pilavi Ölçülebilir degerin altinda

Tahin helvasi Ölçülebilir degerin altinda

Kebap, döner, izgara Ölçülebilir degerin altinda

Çavdar ekmegi Ölçülebilir degerin altinda

Beyaz ekmek (kabukta) 40-160

Kizarmis ekmek (hazir) 200

Hazir çorbalar 40-60

Tulumba tatlisi 40-45

Bebe bisküvisi 400-600

Bisküvi 70-130

Kraker 70-200

Kahvaltilik gevrekler 80-350


GIDALARDA AKRILAMID SEVIYESI

Gida maddesi Akrilamid (mikro g/kg)

Ekmek 40-160

Kizarmis ekmek 90-1430

Sade kek 150-400

Zencefilli kek 1070-1410

Bisküviler 260-1450

Krakerler 180-420

Çesitli firincilik ürünleri 230-3200

Kahvaltilik tahillar 30-1400

Bebek bisküvileri 150-610

Patates kizartmasi 330-3700

Kahve (bir bardakta) 25

Çikolata Ölçüm yöntemi oturtuluyor

Zaman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası