Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yagli, tuzlu kavurma kalbin düsmani

Ülkemizde özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurmanin kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda geldigi öne sürüldü.

Uzmanlar, özellikle varoslarda yasayanlarin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini belirterek, kalp-damar hastalarina da kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, ülkemizde yaygin olarak görülen saglik sorunlarinin basinda, yanlis beslenmeye aliskanligina bagli olarak olusan kalp-damar hastaliklarinin geldigini söyledi.

Ülkemizde, yanlis beslenmeye bagli kalp-damar hastaliklarinin bireysellikten çikarak adeta toplumsal sagligi tehdit eden bir sorun hale geldigini vurgulayan Telli, “Özellikle Kurban Bayrami gibi etin bol oldugu dönemlerde aliskanlik nedeniyle et, kavurma yapilarak tüketiliyor. Bu kalp- damar hastaliklarinda riskini artiran sagliksiz beslenme aliskanligidir” dedi. Telli, kentin varoslarinda yasayan kisilerin, beslenme aliskanligina bagli olarak ortaya çikan kalp-damar hastaliklarina, kent kültürünü benimsemis kisiler ve kirsal kesimde yasayanlara oranlaen az 2 kat daha fazla yakalandigini öne sürdü.

KIRSAL YASAMDA YOGUN TÜKETILIYOR

Bu sorunun temelinde, çalismanin yogun oldugu kirsal yasamda, yüksek enerji vermesi nedeniyle yogun olarak tüketilen kavurma yeme kültürünün devam ettirilmesinin yattigini vurgulayan Telli, sunlari kaydetti: “Kavurma, yavas yavas enerjiye dönüsen bol miktarda yag ve proteine sahip oldugu için, yogun çalisilan köy yasaminda gerçekten büyük yarar sagliyordu. Ancak, kente göç ettikten sonra adeta bir kaç odali eve hapsolan ve spor yapmayan kisilerin bu besinlerden tüketmeyedevam etmesi, dogrudan hastaliklara neden olmaktadir. Ülkemizde, kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda, özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve yil boyunca neredeyse tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurma geliyor. Çünkü kavurma, yogun miktarda yag ve tuz karisimindan elde ediliyor. Kavurma yemekte veya sade tüketilmesi saglikli yasam için risk olusturuyor.”

Yaygin kirsal yemek kültürünün, kisiye, kendisini hissettirmeden adeta sinsice yaklastigini, bu durumun en çok da ölümle sonuçlanan ani kalp krizlerine neden oldugunu belirten Telli, özellikle varoslarda yasayan kisilerin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini söyledi. Telli, kalp-damar hastalarina kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası