Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yagli, tuzlu kavurma kalbin düsmani

Ülkemizde özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurmanin kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda geldigi öne sürüldü.

Uzmanlar, özellikle varoslarda yasayanlarin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini belirterek, kalp-damar hastalarina da kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, ülkemizde yaygin olarak görülen saglik sorunlarinin basinda, yanlis beslenmeye aliskanligina bagli olarak olusan kalp-damar hastaliklarinin geldigini söyledi.

Ülkemizde, yanlis beslenmeye bagli kalp-damar hastaliklarinin bireysellikten çikarak adeta toplumsal sagligi tehdit eden bir sorun hale geldigini vurgulayan Telli, “Özellikle Kurban Bayrami gibi etin bol oldugu dönemlerde aliskanlik nedeniyle et, kavurma yapilarak tüketiliyor. Bu kalp- damar hastaliklarinda riskini artiran sagliksiz beslenme aliskanligidir” dedi. Telli, kentin varoslarinda yasayan kisilerin, beslenme aliskanligina bagli olarak ortaya çikan kalp-damar hastaliklarina, kent kültürünü benimsemis kisiler ve kirsal kesimde yasayanlara oranlaen az 2 kat daha fazla yakalandigini öne sürdü.

KIRSAL YASAMDA YOGUN TÜKETILIYOR

Bu sorunun temelinde, çalismanin yogun oldugu kirsal yasamda, yüksek enerji vermesi nedeniyle yogun olarak tüketilen kavurma yeme kültürünün devam ettirilmesinin yattigini vurgulayan Telli, sunlari kaydetti: “Kavurma, yavas yavas enerjiye dönüsen bol miktarda yag ve proteine sahip oldugu için, yogun çalisilan köy yasaminda gerçekten büyük yarar sagliyordu. Ancak, kente göç ettikten sonra adeta bir kaç odali eve hapsolan ve spor yapmayan kisilerin bu besinlerden tüketmeyedevam etmesi, dogrudan hastaliklara neden olmaktadir. Ülkemizde, kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda, özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve yil boyunca neredeyse tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurma geliyor. Çünkü kavurma, yogun miktarda yag ve tuz karisimindan elde ediliyor. Kavurma yemekte veya sade tüketilmesi saglikli yasam için risk olusturuyor.”

Yaygin kirsal yemek kültürünün, kisiye, kendisini hissettirmeden adeta sinsice yaklastigini, bu durumun en çok da ölümle sonuçlanan ani kalp krizlerine neden oldugunu belirten Telli, özellikle varoslarda yasayan kisilerin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini söyledi. Telli, kalp-damar hastalarina kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası