Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yagli, tuzlu kavurma kalbin düsmani

Ülkemizde özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurmanin kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda geldigi öne sürüldü.

Uzmanlar, özellikle varoslarda yasayanlarin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini belirterek, kalp-damar hastalarina da kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, ülkemizde yaygin olarak görülen saglik sorunlarinin basinda, yanlis beslenmeye aliskanligina bagli olarak olusan kalp-damar hastaliklarinin geldigini söyledi.

Ülkemizde, yanlis beslenmeye bagli kalp-damar hastaliklarinin bireysellikten çikarak adeta toplumsal sagligi tehdit eden bir sorun hale geldigini vurgulayan Telli, “Özellikle Kurban Bayrami gibi etin bol oldugu dönemlerde aliskanlik nedeniyle et, kavurma yapilarak tüketiliyor. Bu kalp- damar hastaliklarinda riskini artiran sagliksiz beslenme aliskanligidir” dedi. Telli, kentin varoslarinda yasayan kisilerin, beslenme aliskanligina bagli olarak ortaya çikan kalp-damar hastaliklarina, kent kültürünü benimsemis kisiler ve kirsal kesimde yasayanlara oranlaen az 2 kat daha fazla yakalandigini öne sürdü.

KIRSAL YASAMDA YOGUN TÜKETILIYOR

Bu sorunun temelinde, çalismanin yogun oldugu kirsal yasamda, yüksek enerji vermesi nedeniyle yogun olarak tüketilen kavurma yeme kültürünün devam ettirilmesinin yattigini vurgulayan Telli, sunlari kaydetti: “Kavurma, yavas yavas enerjiye dönüsen bol miktarda yag ve proteine sahip oldugu için, yogun çalisilan köy yasaminda gerçekten büyük yarar sagliyordu. Ancak, kente göç ettikten sonra adeta bir kaç odali eve hapsolan ve spor yapmayan kisilerin bu besinlerden tüketmeyedevam etmesi, dogrudan hastaliklara neden olmaktadir. Ülkemizde, kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda, özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve yil boyunca neredeyse tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurma geliyor. Çünkü kavurma, yogun miktarda yag ve tuz karisimindan elde ediliyor. Kavurma yemekte veya sade tüketilmesi saglikli yasam için risk olusturuyor.”

Yaygin kirsal yemek kültürünün, kisiye, kendisini hissettirmeden adeta sinsice yaklastigini, bu durumun en çok da ölümle sonuçlanan ani kalp krizlerine neden oldugunu belirten Telli, özellikle varoslarda yasayan kisilerin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini söyledi. Telli, kalp-damar hastalarina kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası