Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yagli, tuzlu kavurma kalbin düsmani

Ülkemizde özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurmanin kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda geldigi öne sürüldü.

Uzmanlar, özellikle varoslarda yasayanlarin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini belirterek, kalp-damar hastalarina da kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, ülkemizde yaygin olarak görülen saglik sorunlarinin basinda, yanlis beslenmeye aliskanligina bagli olarak olusan kalp-damar hastaliklarinin geldigini söyledi.

Ülkemizde, yanlis beslenmeye bagli kalp-damar hastaliklarinin bireysellikten çikarak adeta toplumsal sagligi tehdit eden bir sorun hale geldigini vurgulayan Telli, “Özellikle Kurban Bayrami gibi etin bol oldugu dönemlerde aliskanlik nedeniyle et, kavurma yapilarak tüketiliyor. Bu kalp- damar hastaliklarinda riskini artiran sagliksiz beslenme aliskanligidir” dedi. Telli, kentin varoslarinda yasayan kisilerin, beslenme aliskanligina bagli olarak ortaya çikan kalp-damar hastaliklarina, kent kültürünü benimsemis kisiler ve kirsal kesimde yasayanlara oranlaen az 2 kat daha fazla yakalandigini öne sürdü.

KIRSAL YASAMDA YOGUN TÜKETILIYOR

Bu sorunun temelinde, çalismanin yogun oldugu kirsal yasamda, yüksek enerji vermesi nedeniyle yogun olarak tüketilen kavurma yeme kültürünün devam ettirilmesinin yattigini vurgulayan Telli, sunlari kaydetti: “Kavurma, yavas yavas enerjiye dönüsen bol miktarda yag ve proteine sahip oldugu için, yogun çalisilan köy yasaminda gerçekten büyük yarar sagliyordu. Ancak, kente göç ettikten sonra adeta bir kaç odali eve hapsolan ve spor yapmayan kisilerin bu besinlerden tüketmeyedevam etmesi, dogrudan hastaliklara neden olmaktadir. Ülkemizde, kalp-damar hastaliklarina yol açan etkenlerin basinda, özellikle kurban bayramlarinda hazirlanan ve yil boyunca neredeyse tüm sicak yemeklerde kullanilan kavurma geliyor. Çünkü kavurma, yogun miktarda yag ve tuz karisimindan elde ediliyor. Kavurma yemekte veya sade tüketilmesi saglikli yasam için risk olusturuyor.”

Yaygin kirsal yemek kültürünün, kisiye, kendisini hissettirmeden adeta sinsice yaklastigini, bu durumun en çok da ölümle sonuçlanan ani kalp krizlerine neden oldugunu belirten Telli, özellikle varoslarda yasayan kisilerin sebze ve yagsiz süt ürünleriyle beslenmeye agirlik vermesi gerektigini söyledi. Telli, kalp-damar hastalarina kirmizi eti haslama ve yagsiz olarak tüketmelerini önerdigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası