Genel SağlıkHABERLER

BUNALTAN SICAKLAR, BIKKINLIK VERİYOR

Sıcaklar, sağlık için büyük bir tehdit. Sıcakların neden olmadığı hastalık yok gibi. Fiziksel zararlar veren bunaltıcı sıcaklar, psikolojiyi de olumsuz etkiliyor.

Bunaltıcı sıcakların getirdiği aşırı terlemenin, sıvı kaybını yükseltip, termal stresin oluşturduğu bıkkınlık ve bezginliği artırdığı bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, yaz mevsimiyle birlikte sıcaklığın artması, durgun hava ve aşırı nemin insan vücudunda ”termal stres” adı verilen özel bir durum yarattığını söyledi.

Tayar, bu rahatsızlığın, nefes sıklaşması, baş ağrısı, baş dönmesi, zihinsel yorgunluk, çabuk sinirlenme veya geç algılama, bitkinlik, işe karşı ilgisizlik gibi belirtilerle kendini gösterdiğini dile getirerek, bunun üstesinden gelmek için, vücudun, kaybettiği sıvı ve minerali tekrar kazanmasının çok önemli olduğunu, özellikle bebekler ve çocuklara, güneşe çıktıktan sonra değil, güneşe çıkmadan önce bol bol su içirilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: www.mynet.com