Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


112 Acil Yardim’da örnek sistem

Internet ve uydu teknolojisi kullanilan sistemle, bildirimlerin dogrulugu, hastanelerin kapasitesi belirlenebiliyor. Ilk yardim için yola çikan ambulans, dijital haritadan takip edilebiliyor.

Eskisehir Saglik Müdürü Doç. Dr. Alaettin Ünsal, sistemi, gereksiz aramalarin önüne geçmek, olay yerine kisa sürede ulasmak, ilkyardim hizmeti vermek ve hastanin en yakin hastaneye ulastirilmasini saglamak amaciyla olusturduklarini kaydetti.

Eskisehir Saglik Müdürü Doç. Dr. Alaettin Ünsal, Sazova Mahallesi’nde olusturulan 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde düzenledigi toplantida, 1 haftada yaklasik 20 bin defa aranan 112 Acil Yardim’a gelen telefonlarin yüzde 95’ini gereksiz ve taciz içerikli aramalarin olusturdugunu bildirdi. Gereksiz aramalarin önüne geçmek, olay yerine kisa sürede ulasmak, ilkyardim hizmeti vermek ve hastanin en yakin hastaneye ulastirilmasini saglamak amaciyla baslattiklari çalismalari tamamladiklarini belirten Doç. Dr. Ünsal, söyle konustu:

“ILK DEFA ESKISEHIR’DE UYGULANIYOR”

“Sazova’daki 112 Acil Yardim Komuta Kontrol Merkezi’nde, ilk defa Eskisehir’de uygulanan bir sistemi kurmayi basardik. Internet ve uydu teknolojilerinin ve ilgili kurumlarin yardimiyla olusturdugumuz sistem sayesinde, nereden arandigini, arayanin telefon numarasini, bu numaranin kime ait oldugunu ve arama zamanini aninda belirliyor, arayanin sesini kayda aliyoruz. Arayan numaradan daha önce ihbarda bulunulmussa, sistem, o numaradan yapilan tüm aramalarin dökümünü çikariyor. Böylece, önceki aramalarda hastaya yapilan müdahaleler hemen görülebiliyor.”

Bildirimin dogrulugunu tespit ettikten sonra, hemen, hastanin bulundugu adrese ambulansla saglik ekibi gönderdiklerini belirten Doç.Dr. Ünsal, ambulansin yola çikis ve varis zamanini, hizini uydular yardimiyla merkezde olusturulan dijital haritadan izleyebildiklerini kaydetti. Doç. Dr. Ünsal, sistem sayesinde, o anda hangi hastanede ne kadar bos yatak bulundugunu, morgda kaç ceset oldugunu, hastanedeki personel sayisini aninda belirleyebildiklerini, böylelikle hastanin en yakin ve en uygun hastaneye götürülmesini sagladiklarini söyledi.

YARGI OLAYLARINDA DA YARARLANILIYOR

Ambulanslarin olay yerine geç ulastigi yolunda iddialarda bulunuldugunu hatirlatan Doç. Dr. Ünsal, söz konusu sistemin, yargiya intikal eden olaylarda önemli verilerin gün isigina çikarilmasini sagladigini ifade etti.

Eskisehir Saglik Müdürü Doç. Dr. Alaettin Ünsal, kent merkezindeki üç 112 Acil Yardim istasyonunun komuta kontrol merkezinden yönlendirildigini belirterek, “2005 yilinda dördüncü istasyonu açacagiz. Ilçelerdeki toplam 10 istasyonda 25’er hekim, yardimci saglik personeli ve soför, 24 saat boyunca görev yapiyor” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası