Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çektiginiz aci genlerinize bagli

Bazi kisilerin digerlerine göre aciya ya da fiziksel ve duygusal streslere daha dayanikli olmasinin nedeninin, tek bir gendeki küçük bir farklilik oldugu ortaya çikti.

Michigan Üniversitesi'nden Nörolog Jon-Kar Zubieta ve ekip arkadaslarina göre bu fark, katekol-O-metil-transferaz (COMT) adli enzimi kodlayan gende ortaya çikiyor. COMT enzimi, sinir hücreleri (nöron) arasinda sinyal iletimini saglayan dopamin ve noradrenalin adli maddelerin islev görmesiyle ilgili beyin kimyasinin yönetiminde rol oynuyor. Bu enzimi kodlayan gen, tüm öteki genler gibi, biri anneden, biri de babadan olmak üzere çift kopyali. Alel denen her bir kopya, COMT enzimini kodlayabiliyor. Ancak, COMT enziminde yalnizca tek bir aminoasit farkli olabiliyor.

Arastirmanin 15'i erkek, 14'ü de kadin olmak üzere 20-30 yaslarinda 29 gönüllü denek üzerinde yürütüldügünü anlatan ABD'li nörolog Zubieta, "Kadin denekler üzerindeki deneyler, östrojen hormon düzeylerinin en aza indigi menstrüal döngü zamaninda yapildi. Deneylerde, beyindeki mu-opioid (uyusturucu etkideki kimyasallar) almaçlarini ve nasil çalistiklarini görüntülemek için deneklere bir radyoaktif isaretçiyle birlikte pozitron-yayin tomografisi (PET) uygulandi. Deneklerin sürekli aci çekmeleri için çene kaslarina tuzlu su enjekte edildi. Aciya beyindeki tepki PET cihaziyla ölçülürken, deneklerin de her 15 saniyede bir ne kadar aci çektiklerini ve neler hissettiklerini söylemeleri istendi" diye konustu.

'Deney sonunda genlerinin her iki kopyasi da val içerikli enzim kodlayan denekler, aciya karsi belirgin bir biçimde daha dirençli çiktilar" diyen Zubieta sunlari söyledi: "Bu genetik varyasyon, insanlari hem nöro-kimyasal tepkileri hem de duyusal ve ruhsal tepkiler açisindan aciya karsi daha dayanikli kiliyor. COMT proteini, aslinda nörotransmitter denen kimyasallar beyin hücreleri arasinda sinyal iletimi isini bitirdikten sonra, hücreler arasindaki boslugu temizleyen çöpçü islevi görüyor. Daha somut olarak da dopamin ile, norepirefirin olarak da bilinen noradrenalin adli kimyasallari metabolize ediyor."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası