Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çektiginiz aci genlerinize bagli

Bazi kisilerin digerlerine göre aciya ya da fiziksel ve duygusal streslere daha dayanikli olmasinin nedeninin, tek bir gendeki küçük bir farklilik oldugu ortaya çikti.

Michigan Üniversitesi'nden Nörolog Jon-Kar Zubieta ve ekip arkadaslarina göre bu fark, katekol-O-metil-transferaz (COMT) adli enzimi kodlayan gende ortaya çikiyor. COMT enzimi, sinir hücreleri (nöron) arasinda sinyal iletimini saglayan dopamin ve noradrenalin adli maddelerin islev görmesiyle ilgili beyin kimyasinin yönetiminde rol oynuyor. Bu enzimi kodlayan gen, tüm öteki genler gibi, biri anneden, biri de babadan olmak üzere çift kopyali. Alel denen her bir kopya, COMT enzimini kodlayabiliyor. Ancak, COMT enziminde yalnizca tek bir aminoasit farkli olabiliyor.

Arastirmanin 15'i erkek, 14'ü de kadin olmak üzere 20-30 yaslarinda 29 gönüllü denek üzerinde yürütüldügünü anlatan ABD'li nörolog Zubieta, "Kadin denekler üzerindeki deneyler, östrojen hormon düzeylerinin en aza indigi menstrüal döngü zamaninda yapildi. Deneylerde, beyindeki mu-opioid (uyusturucu etkideki kimyasallar) almaçlarini ve nasil çalistiklarini görüntülemek için deneklere bir radyoaktif isaretçiyle birlikte pozitron-yayin tomografisi (PET) uygulandi. Deneklerin sürekli aci çekmeleri için çene kaslarina tuzlu su enjekte edildi. Aciya beyindeki tepki PET cihaziyla ölçülürken, deneklerin de her 15 saniyede bir ne kadar aci çektiklerini ve neler hissettiklerini söylemeleri istendi" diye konustu.

'Deney sonunda genlerinin her iki kopyasi da val içerikli enzim kodlayan denekler, aciya karsi belirgin bir biçimde daha dirençli çiktilar" diyen Zubieta sunlari söyledi: "Bu genetik varyasyon, insanlari hem nöro-kimyasal tepkileri hem de duyusal ve ruhsal tepkiler açisindan aciya karsi daha dayanikli kiliyor. COMT proteini, aslinda nörotransmitter denen kimyasallar beyin hücreleri arasinda sinyal iletimi isini bitirdikten sonra, hücreler arasindaki boslugu temizleyen çöpçü islevi görüyor. Daha somut olarak da dopamin ile, norepirefirin olarak da bilinen noradrenalin adli kimyasallari metabolize ediyor."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası