Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarimizin bagisiklik sistemi yeterince güçlü mü?

Çocuklarimiz farkli ortamlarda virüs, bakteri, mantar, parazit gibi milyonlarca hastalik yapabilen mikroplarin saldirisina maruz kalir. Evimiz, bindigimiz aracin koltuklari, hatta tükettigimiz besinler bu mikroplarin dogal yasam ortamlaridir.

Bagisiklik sistemi, sürekli mikroplarin saldirisi altinda olan vücudumuzu enfeksiyonlara ve diger birçok hastaliga karsi koruyan akilli savunma kalkanidir.

Çocuklarimizin bagisiklik sistemi iyi çalistigi sürece, vücutlari ile mikroplar arasinda araliksiz süren sessiz savasin farkina bile varmayiz. Ancak dengesiz beslenme, mevsim degisiklikleri, kronik hastaliklar gibi etkenler bagisiklik sisteminin zayiflamasina yol açarak vücut direncini azaltir.

International Hospital doktorlarindan çocuk hastaliklari uzmani Dr. Seyma Ceyla Cüneydi özellikle çocuklarda bagisiklik sisteminin güçlendirilmesi için yapmamiz gerekenleri anlatti:

Bagisiklik sistemimizin görevi ve vücudumuz için önemi nedir?

Bagisiklik sistemimiz vücudumuzu dis ortamda bulunan mikroorganizmalara karsi korumakla yükümlüdür. Vücudumuz, hastaliklara karsi bu sistem araciligiyla savasir.

Çocuklarda ve eriskinlerde bagisiklik sistemi neden zayif düser?

Çocuklarda yeni dogan dönemi ile 1-3 yas arasinda fizyolojik direnç düsüklügü vardir. Bunlar bilinirse o dönemler bir takim destekler ile daha rahat geçirilebilir. Bagisiklik sistemini beslenme, genetik özellikler birtakim hastaliklar ve tedavi süreçleri (örnegin kanser, romatizmal hastaliklar) etkileyebilir. Örnegin asiri hijyenik ortamlarda bulunma bagisiklik sisteminin gelisimini engeller ve allerji potansiyelini arttirir. Ayrica ailelerde genetik olarak bazi enfeksiyon hastaliklarina karsi yatkinlik vardir. Örnegin sik üst solunum yolu enfeksiyonlari, sik üriner sistem enfeksiyonlari ve sik barsak enfeksiyonlari...

Bagisiklik sistemimizin zayiflamamasi için nelere dikkat etmek gerekir?

Çocuklarinizi asiri hijyenik ortamda büyütmemek, düzgün ve dengeli beslenme, uykuya yeterince zaman ayirma, mümkün oldugunca stresten uzak durmaya çalisarak, eriskinler için alkol ve sigara kullanimini minimuma indirirerek, kontrolsüz ilaç (özellikle antibiyotik) kullaniminin engelleyerek bagisiklik sistemimizin zayiflamasini önleyebiliriz.

Özellikle hangi dönemlerde bagisiklik sisteminin zayiflamasina karsi önlem almak gerekir?

Çocukluk dönemleri, özellikle 1-3 yas bagisiklik sistemimizin alt düzeyde oldugu dönemdir. Ayrica humoral immünite dedigimiz bagisiklik sistemimizin bir parçasi eriskin düzeyine 7 yasinda ulasir. Ayrica geçirilen her enfeksiyon ve sonrasi dönem bagisiklik sisteminin zayifladigi dönem oldugu için özellikle korunmak gerekir. Kis aylarinda, sicak soguk farkinin arttigi dönemlerde, yaslilikta, asiri çalisma ve stres dönemlerinde önlemlerin alinmasi gerekir.

Bagisiklik sistemimizi nasil güçlendirebiliriz?

Yukarida saydigimiz dönemlerde belirtilen olumsuz kosullar iyilestirilebilir (dinlenme, iyi beslenme vb.) ve ayrica bagisiklik sistemini güçlendiren dogal ürünler, vitaminler, takviye amaçli kullanilabilirler.

Dünyadaki trende baktigimizda Avrupa ülkelerinde özellikle de ABD toplumunda beslenme aliskanliklarinin yogun yasam temposuna etkisiyle bagisiklik bilincinin daha fazla yerlesmis oldugunu görmekteyiz. Özellikle enfeksiyona yakalanma riskinin yogun oldugu dönemlerde vücut direncini artirma amaciyla beta-glukan gibi dogal bagisiklik güçlendirici beslenme destegi ürünlerin sikça kullanildigini görmekteyiz. Bu trendin Türkiye’deki etkileri konusundaki düsünceleriniz nelerdir?

Beta-glukan adli madde hakkinda Türkiye’de olumlu yaklasimlar oldugunu düsünüyorum. Pediatri camiasinda kabul gören bir molekül. Bu düsüncelerin nedeni literatür bilgileri, ürünün dogal olmasi ve edinilen deneyim ile klinik gözlemlerdir.

Bu ürünü hem yetiskinler hem de çocuklar kullanabilir mi?

Evet, kullanabilir. Gereksiz antibiyotik kullanimini azalttigi ve hastaliklarin azalmasi nedeniyle hayat kalitesini yükselttigi, okul döneminin saglikli geçmesini sagladigi ve eriskin döneminde mikroorganizmalara karsi vücut direncini arttirdigi için, en önemlisi de güvenilir oldugu için kullanilabilir.


IMUNEKS MUCIZESI
Ekmek mayasindan ekstrakte edilen ‘beta-glukan’ isimli maddenin bagisiklik sistemini vücutta hiçbir yan etki olusturmadan güçlendirdigi tespit edilmistir. Harvard ve Johns Hopkins üniversiteleri, Mayo Klinik gibi dünyanin önde gelen merkezlerinde yapilan çesitli arastirmalarla da beta-glukanin bu etkisi dogrulanmistir. ABD’de son on yildir beta-glukan desteginin milyonlarca dozu emniyetle tüketilmistir.
Imuneks, kis aylarinda her gün düzenli olarak kullanildiginda, vücut direncini artirarak hastaliklara karsi etkili bir koruma saglar ve kisinin kendini daha saglikli hissetmesine neden olur. Ayrica sik enfeksiyon geçirenlerde ise vücudun hastalikla mücadelesini kolaylastirir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası