Genel SağlıkHABERLER

HORLAMAYI 5 SORU İLE TEŞHİS EDİN

Horlama; özellikle de gürültülü olanları, çevredekileri rahatsız eder. Ses bazen o kadar yükselir ki, horlayan kişinin kendisi bile bu sesten uyanır ve işe yorgun gider, konsantre olmakta güçlük çeker. Çalışma isteği yok olur. Aile ve çevre ile iletişimi bozulur.

Baykent Cerrahi ve Tıp Merkezi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Erem, uyku apnesinin kişilerin sağlığını hem tıbbi açıdan hem de sosyal açıdan bozduğunu ve yaşam kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Sağlıklı bir uyku uyunamadığı için, gün içinde devam eden uykusuzluğa bağlı trafik kazalarının da büyük bir risk olduğunu belirtiyor.

Bu hastalık, özellikle orta yaştaki kilolu erkeklerde daha sık görülüyor. Hareketsiz bir ortamda beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak genellikle kilolu olan şoförlerde karşılaşılan uyku hastalıkları, korkunç sonuçlara yol açabiliyor. İnsanlar kilo aldıklarında, yağ dokuları sadece göbek etrafı, bel, basen gibi görünen bölgelere yığılmazlar. Üst solunum yollarında, boğaz ve çevresinde de birikerek, hava yolunu daraltırlar.

Horlama esas olarak bir hastalık değil, bir belirtidir. Üst solunum yolunda nefes alma ve verme sırasında ortaya çıkan direncin oluşturduğu titreşimlere bağlıdır. Asıl tehlike, bu direncin yarattığı uykuda solunum durması (apne) ve oksijenleme azlığına bağlı olarak tüm vücutta oluşan metabolik ve sistemlik hastalıklardır (kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, akciğer hastalıkları gibi).

Yetişkinlerde, 100 kadar uyku bozukluğu yapan hatalık vardır. Bunlardan en önemlisi, uyku apnesidir. Bu hastalığın önemi, öldürebilme yeteneği ve sinsi seyretmesinden kaynaklanır.Uykuda nefesin 10 saniye ve daha fazla kesilmesi, ‘apne’ olarak adlandırılır. Uykuda nefes kesilmesinin sayısının saatte 5’in üstüne çıkması, tıkayıcı tipte uyku apnesinden kaynaklanır. Uykuda nefesin kısmi kesilmesi, horlama olarak ortaya çıkar.

Bu hastalıkta horlama, uyku esnasında el ve ayaklarda çekilmeler, kasılmalar, vücudun sürekli pozisyon değiştirmesi, yüksek tansiyon, kalp ile ilgili sorunlar, mide ile ilgili rahatsızlıklar sıklıkla görülebilir.Ayrıca bu hastalarda, depresyon, aşırı sinirlilik, cinsel soğukluk, öğrenme zorlukları, unutkanlık, işte başarı ve performans düşüklüğüne yol açar.

Gün içinde uyuklama hali o kadar ilerler ki, telefonla konuşurken uykuya dalanlar bile görülmektedir. Hastaların sabah baş ağrıları olup, yorgun kalkarlar, gün içinde uykuya meyilleri vardır. Akşam televizyon karşısında uyuma, uzun araç kullanımında uyuma gibi özellikler ortaya çıkar. Bu hastalarda enfarktüs ve felç riski de artmıştır.

Hastalığın kesin teşhisi 5 soru ile saptanabilir:

Bir kişi; Horluyorsa, Uyukluyorsa, Aniden uyanıyorsa, Yakınları tarafından uykuda nefesinin durakladığı görülüyorsa, Yaka ölçüsü 43 cm’den büyükse muhtemelen uyku apnesi hastalığına yakalanmış demektir…