Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevlana ögretileriyle psikolojik tedavi

Mevlana’dan etkilenerek müslüman olan Alman Psikolog Michaela Mihriban Özelsel, hastalarini Mevlana ögretileriyle tedavi ediyor. Alman psikolog sunlari söylüyor:

Mevlana’nin ögreti ve ögütleriyle hayatina yön verdigini anlatan Michaela Mihriban Özelsel, hayati boyunca baris, kardeslik ve hosgörü mesajlari veren bu ögretileri, psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarina da uygulamaya basladigini kaydetti.

Daha önce geldigi Konya’da, Mevlana’dan etkilenerek Müslüman olan Alman Psikolog Michaela Mihriban Özelsel (55), hayatini ve eserlerini okudugu Mevlana’nin ögretileriyle psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarini tedavi ediyor.

Özelsel, Almanya’nin devlet memuru olarak görevlendirdigi ailesinin uzun yillar önce Türkiye’ye gelerek yerlestigini ve kendisinin de bir okula kayit olarak egitimine basladigini belirtti.

Ailesiyle birlikte Mevlana Müzesi’ni ziyarete geldigi bir gün oradaki atmosferden çok etkilendigini ve zihninin bir kösesine kazindigini ifade eden Özelsel, sunlari kaydetti: “Bende derin izler birakan Mevlana Müzesi’ni uzun zaman sonra gelerek ziyaret ettigimde, çok daha degisik duygular yasadim. O an gözyaslari içinde, yasadigim manevi yogunlukla oldugum yerde dakikalarca kaldim. Etraftaki insanlar beni kolumdan tutarak uzaklastirmaya çalistilar. Ben orada artik Müslüman oldugumu ve bunun için gerekenleri yapmamin dogru olacagini anladim.”

Müslüman olusunun ardindan Mevlana’nin eserlerini dikkatli bir sekilde okuyarak, onun ögreti ve ögütleriyle hayatina yön verdigini anlatan Özelsel, hayati boyunca baris, kardeslik ve hosgörü mesajlari veren bu ögretileri kendi mesleginde psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarina da uygulamaya basladigini kaydetti.

INTIHAR DERECESINE GELMIS HASTALAR

Genelde psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarda görülen hobilerin Bati metotlariyla çok güzel bir sekilde giderilebildigini vurgulayan Özelsel, söyle devam etti:

“Ancak intihar gibi, bunalima girmis durumda olan hastalar için bu Bati metotlari bir ise yaramiyor. Ama Mevlana insanlara verdigi umut, sevgi baris ve bu yöndeki bazi metotlari ile bu rahatsizliklarin çözümlenmesi çok kolay. Almanya’da muayenehaneme gelen ve issizlik gibi konularda intihar derecesine gelmis hastalara Mevlana ile yaklasiyorum. Acinin mutlaka bir anlaminin oldugunu söylüyorum. Bir manaya yüklenen aci çok az hissedilir. Ancak çekilen aci manasiz olursa insani bunalima hatta intihara dahi sürükleyebilir.”

YUKARI ÇEKEN MELEK, ASAGI ÇEKEN ESEK

Özelsel, sosyal yönden sorunlari bulunanlarin yani sira sigara aliskanligi, obezlik ve asiri istah gibi konularda rahatsizligi bulunan hastalarini da Mevlana’nin ögüt ve ögretileriyle tedavi ettigini söyledi.

Bu tür hastalara Mevlana’nin eserlerinde bahsettigi sekilde, “Insanlari kolundan iyi huylu meleklerin gökyüzüne dogru çektigini, asagidan ise kötü huylu bir esek tarafindan çekildigini düsünmelerini istedigini” belirten Özelsel, söyle konustu:

“Bunun resmini ise dolaplarina asmalarini ve sigara, yemek yeme gibi seylerin esek tarafindan insani asagiya dogru çeken bir kötü huy oldugunu düsünerek iyi huylu melek yoluna gitmek için kendilerini engellemelerini istiyorum. Insanlar, sigara aliskanligindan istah ve sismanliga kadar birçok konudaki sikintilarini Mevlana’nin ögreti ve ögütleriyle giderebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası