Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevlana ögretileriyle psikolojik tedavi

Mevlana’dan etkilenerek müslüman olan Alman Psikolog Michaela Mihriban Özelsel, hastalarini Mevlana ögretileriyle tedavi ediyor. Alman psikolog sunlari söylüyor:

Mevlana’nin ögreti ve ögütleriyle hayatina yön verdigini anlatan Michaela Mihriban Özelsel, hayati boyunca baris, kardeslik ve hosgörü mesajlari veren bu ögretileri, psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarina da uygulamaya basladigini kaydetti.

Daha önce geldigi Konya’da, Mevlana’dan etkilenerek Müslüman olan Alman Psikolog Michaela Mihriban Özelsel (55), hayatini ve eserlerini okudugu Mevlana’nin ögretileriyle psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarini tedavi ediyor.

Özelsel, Almanya’nin devlet memuru olarak görevlendirdigi ailesinin uzun yillar önce Türkiye’ye gelerek yerlestigini ve kendisinin de bir okula kayit olarak egitimine basladigini belirtti.

Ailesiyle birlikte Mevlana Müzesi’ni ziyarete geldigi bir gün oradaki atmosferden çok etkilendigini ve zihninin bir kösesine kazindigini ifade eden Özelsel, sunlari kaydetti: “Bende derin izler birakan Mevlana Müzesi’ni uzun zaman sonra gelerek ziyaret ettigimde, çok daha degisik duygular yasadim. O an gözyaslari içinde, yasadigim manevi yogunlukla oldugum yerde dakikalarca kaldim. Etraftaki insanlar beni kolumdan tutarak uzaklastirmaya çalistilar. Ben orada artik Müslüman oldugumu ve bunun için gerekenleri yapmamin dogru olacagini anladim.”

Müslüman olusunun ardindan Mevlana’nin eserlerini dikkatli bir sekilde okuyarak, onun ögreti ve ögütleriyle hayatina yön verdigini anlatan Özelsel, hayati boyunca baris, kardeslik ve hosgörü mesajlari veren bu ögretileri kendi mesleginde psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarina da uygulamaya basladigini kaydetti.

INTIHAR DERECESINE GELMIS HASTALAR

Genelde psikolojik rahatsizligi bulunan hastalarda görülen hobilerin Bati metotlariyla çok güzel bir sekilde giderilebildigini vurgulayan Özelsel, söyle devam etti:

“Ancak intihar gibi, bunalima girmis durumda olan hastalar için bu Bati metotlari bir ise yaramiyor. Ama Mevlana insanlara verdigi umut, sevgi baris ve bu yöndeki bazi metotlari ile bu rahatsizliklarin çözümlenmesi çok kolay. Almanya’da muayenehaneme gelen ve issizlik gibi konularda intihar derecesine gelmis hastalara Mevlana ile yaklasiyorum. Acinin mutlaka bir anlaminin oldugunu söylüyorum. Bir manaya yüklenen aci çok az hissedilir. Ancak çekilen aci manasiz olursa insani bunalima hatta intihara dahi sürükleyebilir.”

YUKARI ÇEKEN MELEK, ASAGI ÇEKEN ESEK

Özelsel, sosyal yönden sorunlari bulunanlarin yani sira sigara aliskanligi, obezlik ve asiri istah gibi konularda rahatsizligi bulunan hastalarini da Mevlana’nin ögüt ve ögretileriyle tedavi ettigini söyledi.

Bu tür hastalara Mevlana’nin eserlerinde bahsettigi sekilde, “Insanlari kolundan iyi huylu meleklerin gökyüzüne dogru çektigini, asagidan ise kötü huylu bir esek tarafindan çekildigini düsünmelerini istedigini” belirten Özelsel, söyle konustu:

“Bunun resmini ise dolaplarina asmalarini ve sigara, yemek yeme gibi seylerin esek tarafindan insani asagiya dogru çeken bir kötü huy oldugunu düsünerek iyi huylu melek yoluna gitmek için kendilerini engellemelerini istiyorum. Insanlar, sigara aliskanligindan istah ve sismanliga kadar birçok konudaki sikintilarini Mevlana’nin ögreti ve ögütleriyle giderebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası