Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin Gut Hastaligi'na dikkat

Kis aylarinda Gut hastaligina yakalananlarin kontrollerini sikça yaptirmasi ve diyet programina harfiyen uymasi gerekiyor. Yapilan uyarilari dikkate alin...

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fizik Tedavi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Sendur, Gut'un daha çok kis aylarinda ortaya çikan bir tür romatizmal hastalik oldugunu ve hastalik nedeniyle çesitli dokularda biriken ürik asidin özellikle eklem ve çevresinde tahribata yol açtigini ifade etti.

Hastalikta eklem yerlerinde agri, sislik, kizariklik ve hareketlerde kisitlanma meydana geldigini belirten Sendur, özellikle ayak eklemlerini tutan hastaligin, ayak basparmaginin tutulmasiyla bas gösterdigini bildirdi.

Gut hastaliginin insan vücudunda "kriz zamanlari" yaratacak kadar etkili oldugunu, ayakta ve özellikle tutulmasi halinde ayak basparmaginda çok siddetli agri hissedildigini belirten Sendur, söyle konustu:

"Hastaliga erkeklerde, kadinlara göre 10 kat daha sik rastlanir. Ancak menopozdan sonra kadinlarda da sikligi artar. Hastalik vücutta bir sekilde ürik asidin metabolik bozukluguna bagli olarak ortaya çikar. Bu nedenle proteinli gidalar yendiginde ürik asit düzeyi yükselerek hastalik alevlenir. Özellikle siyah et, sakatat ve baklagiller hastaligi tetikleyen gidalar arasindadir. Alkol de hastaligin ilerlemesine neden olur."

Hastaligin tedavisinin kriz dönemi ile sonrasinda verilen ilaçlarin dikkatle kullanilmasiyla mümkün oldugunu belirten Sendur, "Kis aylarinda Gut hastaligina yakalanalar kontrollerini sikça yaptirmali, verilen diyet programina harfiyen uymalidir" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası