KIŞIN GUT HASTALIĞI’NA DİKKAT

Kış aylarında Gut hastalığına yakalananların kontrollerini sıkça yaptırması ve diyet programına harfiyen uyması gerekiyor. Yapılan uyarıları dikkate alın…

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, Gut’un daha çok kış aylarında ortaya çıkan bir tür romatizmal hastalık olduğunu ve hastalık nedeniyle çeşitli dokularda biriken ürik asidin özellikle eklem ve çevresinde tahribata yol açtığını ifade etti.

Hastalıkta eklem yerlerinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareketlerde kısıtlanma meydana geldiğini belirten Şendur, özellikle ayak eklemlerini tutan hastalığın, ayak başparmağının tutulmasıyla baş gösterdiğini bildirdi.

Gut hastalığının insan vücudunda “kriz zamanları” yaratacak kadar etkili olduğunu, ayakta ve özellikle tutulması halinde ayak başparmağında çok şiddetli ağrı hissedildiğini belirten Şendur, şöyle konuştu:

“Hastalığa erkeklerde, kadınlara göre 10 kat daha sık rastlanır. Ancak menopozdan sonra kadınlarda da sıklığı artar. Hastalık vücutta bir şekilde ürik asidin metabolik bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle proteinli gıdalar yendiğinde ürik asit düzeyi yükselerek hastalık alevlenir. Özellikle siyah et, sakatat ve baklagiller hastalığı tetikleyen gıdalar arasındadır. Alkol de hastalığın ilerlemesine neden olur.”

Hastalığın tedavisinin kriz dönemi ile sonrasında verilen ilaçların dikkatle kullanılmasıyla mümkün olduğunu belirten Şendur, “Kış aylarında Gut hastalığına yakalanalar kontrollerini sıkça yaptırmalı, verilen diyet programına harfiyen uymalıdır” dedi.