Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarin en büyük korkusu

Osmangazi Üniversitesi Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yildirim, çogu kadinin korunmasiz iliski sonrasi gebelik korkusu yasadigini söyledi.

Prof. Dr. Yildirim, AA muhabirine yaptigi açiklamada, birçok kadinin geciken adet nedeniyle ''getirici-söktürücü'' oldugu düsünülen enjeksiyonlar yaptirdigini veya baska ilkel yollara basvurdugunu belirterek, Türkiye'de korunmasiz iliski sonrasi gebe kalma korkusuyla bazi kadinlarin ilkel yöntemlerden kürtaja kadar birçok yola basvurdugunun tespit edildigini kaydetti.

Bu islemlerin sonunda kadinlarin saglik yönünden ''üreme sisteminin zedelenmesi ve yasamsal sorunlar'', sosyal yönden de ''çevre tarafindan dislanma'' gibi sikintilarla karsilasabildigini ifade eden Prof. Dr. Yildirim, söyle konustu:

''Korunmasiz iliski sonrasi gebelik korkusu kadinlarda büyük kaygi yaratmaktadir. Saglikli bir çiftin aylik adet dönemi içerisinde korunmasiz iliski ile gebelik orani ortalama yüzde 25 düzeyindedir. Çocuk sahibi olmaya çalisan çiftlerde yapilan çalismalarda yumurtlamadan 1-2 gün önce korunmasiz olarak yapilan tek iliski sonucu gebe kalma olasiliginin ise yüzde 8 oldugu gözlenmistir. Ancak, dogurganligin en yüksek oldugu 19-20 yas grubunda bu olasilik yüzde 50'ye çikabilmektedir.''

''KÜRTAJ AILE PLANLAMASI YÖNTEMI DEGIL''

Prof. Dr. Yildirim, ''korunmasiz iliski, hap kullaniminin unutulmasi, igneyle korunmalarda ignenin birkaç hafta geciktirilmesi, kondomun yirtilmasi ya da yerinden çikmasi'' gibi durumlarda, 3-5 gün içinde acil korunma haplarinin alinmasi halinde gebelik riskinin yüzde 1- 2'ye düsebildigini belirterek, acil korunmanin etkinliginin korunmasiz iliski ile tedavi arasindaki süreye bagli oldugunu bildirdi.

Kürtajin aile planlamasi yöntemi olmadigini anlatan Prof. Dr. Yildirim, ''Günümüzde artik ertesi gün hapi denilen acil korunma yöntemleri bulunuyor. Bu nedenle kadinlar gebelik korkusuyla ilkel yöntemlere veya baska yollara basvurmamalidir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası