Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bas dönmesi deyip geçmeyin!

Uzmanlar bas dönmesinin ciddi hastaliklarin habercisi olabilecegini söylüyor.

Sabahlari gözünüzü açtiginizda basiniz dönüyor, duvarlar, sanki etrafinizda hareket ediyor. Belki size önemsiz gibi gelebilir ama uzmanlar bas dönmesinin ciddi hastaliklarin habercisi olabilecegini söylüyor. Iste nedenleriyle bas dönmesi ve tedavisi...

Bas dönmesini çogumuz pek dikkate almayiz... Oysa gelip geçici oldugunu düsünüp üzerinde bile durmadigimiz ve bu yüzden çogu zaman nedenini arastirmadigimiz bu sorun, pek çok hastaligin belirtisi olabilir. Bunlarin basinda görme bozukluklari, iç kulaktan kaynaklanan problemler, ruhsal bozukluklar ve beyin tümörleri geliyor. Bu yüzden siz siz olun bas dönmesini ciddive alin ve Acibadem Hastanesi Onkoloji ve Nörolojik Bilimler Hastanesi Kulak-Burun-Bogaz Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Alev Üneri’nin söylediklerine kulak verin.

GÖRÜNTÜ YANILGISI

“Bas dönmesi” deyimi var olmayan bir hareketin var gibi hissedilmesini anlatiyor. Bazi bas dönmelerinde kisi etrafinin ya da kendisinin hareket ettigini görürken; duvarlar, esyalar dairesel olarak dönüyor veya asagidan yukariya kayiyor, bazen de etrafin degil kendisinin hareket etmekte oldugunu hissedebiliyor. Doç. Dr. Üneri, “Bazen bu hareket o kadar kuvvetli ve hizli hissedilir ki hasta gözünü açamaz ve ayakta duramaz” diyerek sunlari söylüyor: “Bu görüntü yanilgisinin sebebi gözlerde nistagmus denilen istemsiz (refleks) hareketlerdir. Bir bas dönmesi atagi birkaç saniye sürebilecegi gibi saatlerce, ya da hafifleyerek günlerce, aylarca sürebilir, bazen de belli araliklarla tekrarlar. Tekrarlama araliklari da çok degisik olabilir, günde birkaç kez kisa süreli ataklar gelebilir ya da iki atak arasi 25-30 seneye kadar uzayabilir. Kisiden kisiye degismekle beraber özellikle siddetli ve uzun süreli ataklara bulanti ve kusma eslik edebilir.”

TIPLERI FARKLI FARKLI

Bas dönmesi ve dengesizlik hissi, tüm dünyada agridan sonra, en sik doktora danisilan ikinci sikayet. Hayati boyunca basi hiç dönmemis birisini bulmak aslinda pek kolay degil. Bas dönmesi birkaç saniyelik bir his olabilecegi gibi aylarca hatta yillarca zaman zaman meydana gelen ataklar seklinde seyredebiliyor. Zaten bas dönmesinin de “vertigo” ve “Dizziness” olarak farkli tipleri var. Doç. Dr. Üneri bas dönmesi tiplerini söyle anlatiyor: “Yukarida tarif edilen tipte bas dönmesine tipta “vertigo” adi verilir yani, bas dönmesi deyiminin Latincesi vertigodur, çogunlukla yanlis bilindigi ve kullanildigi gibi “vertigo” kendi basina bir hastalik ismi degil altta yatan bir hastaligin ortaya çikmis bulgusu yani semptomudur. Dizziness tipinde ise hasta tam bir dönme hareketi hissetmez, yakinmasi daha çok bir sarhosluk hissi, sersemlik hissi basinda netlik duygusunun kaybolmasi ve buna benzer basta bir rahatsizlik hissi olarak tarif edilir. Bazen de bas dönmesi ve dengesizlik hissi, bastigi yeri saglam hissedememe, yatak ya da bulutlarin üstünde yürüyormus gibi de tarif edilir. Bazi hastalar ise dizzinesi yürürken bir tarafa çekilme veya aniden itilme seklinde, dengesizlik olarak tarif edebilirler.”

NEREDEN KAYNAKLANIYOR?

Bas dönmesi vestibüler sisteme ait bir bulgu. Bu sistemin bir rahatsizlikla ya da istemli olarak uyarilmasi bas dönmesi hissini olusturuyor. Kendi ekseniniz etrafinda bir süre hizli olarak dönüp, aniden durdugunuzu düsünün. Ortaya çikan hareket illüzyonu tam olarak bas dönmesini ifade ediyor. Peki neden bazi kisiler sürekli bu hissi yasiyor? Doç. Dr. Üneri bunun bir sebebinin vestibüler sistemden kaynaklandigini belirterek sunlari söylüyor: “Vestibüler sistem, iç kulak denge sistemi olarak bilinir, bunun sebebi bu sistemin duyu (algilayici) organinin iç kulaktaki labirent adi verilen organcik olmasidir. Ancak görme veya isitme duyusunda oldugu gibi iç kulaktaki organcik yalnizca algilama aracidir, vestibüler sistem olarak adlandirdigimiz yapi ise, bu organcik tarafindan algilanan verilerin islendigi ve sonuçlarinin ilgili tüm vücut fonksiyonlarina yansitildigi santral ve periferal sinir sistemi agini da içeren yapilar bütünüdür. Sonuç olarak vestibüler sistemin herhangi bir noktada etkilenmesi bas dönmesi hissini olusturur.”

PSIKOSOMATIK SIKAYETLER

Bas dönmesi bir hastalik belirtisi ve nedenleri periferik ve santral diye ikiye ayriliyor. Doç. Dr. Üneri nedenleri söyle açikliyor: “Santral nedenleri, santral sinir sisteminde ortaya çikan nörolojik hastaliklar olusturur. Periferik nedenler ise klinikte gördügümüz bas dönmelerinin yüzde 80’inin sebebidir. Bunlar tedavisi olan, basa çikilabilen bas dönmelerini kapsar. Periferik bas dönmeleri periferik estibüler sisteme ait hastaliklardan migren, kronik orta kulak enfeksiyonlari, kulak ameliyatlari ve travmalarina bagli olusabilir. Stres, tek basina bas döndüren bir faktör olmamasina ragmen, mevcut rahatsizliklarin, kendisini daha siddetli bir sekilde hissettirmesine yol açiyor. Ayrica bas dönmesi ya da kronik dengesizlik problemi olanlarda bu hastaligin yaninda psikosomatik sikayetler de olusmaya basliyor. Zamanla stres dengesizligi, dengesizlik de stresi arttiriyor ve tam bir kisir döngü olusuyor.”

HASTA HIKAYESI ÖNEMLI

Bas dönmesi tanisi koymak aslinda çok da kolay degil. Hastalar da hastaliginin nereden kaynaklandigini kesin olarak bilmedigi için doktor doktor dolasmak zorunda kaliyor. Doç. Dr. Üneri tani noktasinda sunlari söylüyor: “Öncelikle hastanin hikâyesini ögreniyoruz Hikâyeden problemin periferik mi, santral mi oldugunu ayirt etmeye çalisiyoruz. Daha sonra nöro-otolojik muayene yapilir. Muayenenin ardindan odyolojik inceleme, ENG ve VNG gibi iç kulak fonksiyonlarini ölçtügümüz tetkiklere geçilir. Bunlarin disinda MR, tomografi gibi görüntüleme tekniklerinin de kullanilmasi gereklidir. Elektronistogmografi (ENG) vestibüler sistemin degerlendirilmesinde “temel” testtir. Yaklasik 30 yildan beri bas dönmesi olan hastalarin incelenmesinde tüm dünyada kullanilmaktadir. CDP (Postürografi) diger tani amaçli testlerin tamamlayicisidir. Elektronistagmografi ve Postürografi, Odyometrik ve Radyodiagnostik (CT, MRI) testlerden elde edilemeyen denge sisteminin fonksiyonuna yönelik bilgileri saglar.”

Bas Dönmesine Karsi Öneriler

Alkol, nikotin, kafein ve tuzdan uzak durun veya kullanimini azaltin.

Stres yaratan faktörlerin azaltilmasina çalisin. (Asiri yorgunluk, uyku ve yemek düzensizligi gibi...)

Bas dönmeniz sizi rahatsiz ediyor ve is gücü kaybina neden oluyorsa mutlaka bir hekime danisin.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
İstanbul Tıp Fakültesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0532 658 20 51

İst.Tıp Fak.Hemotoloji de Yatmakta olan Kadir Kıyıcı İçin acil trombosite ihtiyaç vardır. İst.Tıp Fak. Kan Merkezi Tel:0535 828 31 87

Tarih: 7/24/2017 5:24:13 AM
Adil Kıyıcı
  Aranan Kan: 0 RH -
Ankara Tıp Fakültesi Cebeci 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05393859643

Ankara Tıp Fakültesi Cebeci Karaciğer nakli olacak 2 yaşındaki Ahmet Efe için acil O Rh Negatif kana ihtiyaç vardır. Babası Yılmaz Gövcü İrtibat: 05393859643.

Tarih: 7/22/2017 11:14:39 AM
Yılmaz Gövcü
  Aranan Kan: A RH -
ÇAPA TIP FAKÜLTESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333205250

ÇAPA TIP FÜKÜLTESŞNDE YATMAKTA OLAN HASTAMIZ İÇİN A RH - KANA İHTİYAÇ VARDIR. ACİLİN KARŞISI KAN MERKEZİ

Tarih: 7/22/2017 5:53:48 AM
AYHAN ÇOKAL
  Aranan Kan: A RH +
medical park Bahçelievler'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05307938689

lösemi hastz için acil A pozitif kana ihtiyacımız vardır.

Tarih: 7/8/2017 6:43:11 AM
batuhan yolver
  Aranan Kan: AB RH +
Bakırköy sadi konuk egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05464221804

Bakırköy sadi konuk egitim Araştırma hastanesinde yatmakta olan hastamiz kemal kuşcu icin AB RH (+) tronbosit beyaz kan ihtiyaci bulunmaktadır. Bagislariniz icin aramanızı rica ederiz.

Tarih: 7/6/2017 8:27:42 AM
Muammer kuşcu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası