Genel SağlıkHABERLER

EVLERDEKİ 10 YAŞLANDIRICI MADDEYE DİKKAT!

Dr. Öz Show’da evlerdeki en yaşlandırıcı 10 kimyasal madde açıklandı…

Hepimizin evinde sık sık kullandığımız ama gerçek etkilerini bilmediğimiz bazı kimyasal maddeler var. Hayatımızdan yılları alıp götüren maddelerle çevrili olduğumuzu çoğu insan bilmiyor… Onlara dokunuyor ve hatta her gün yiyor… Bu kimyasal maddeler hem sizin için hem de aileniz için tehlikeli. Evinizde bulunan bu toksinler sizi yaşlandırıyor ve sağlığınıza zarar veriyor. Her gün Star TV’de ekrana gelen Dr. Öz, evinizdeki 10 yaşlandırıcı maddeyi şöyle açıklıyor;

1- Ağartıcılar; Ağartıcılar klor ve amonyak içerir. Bu sayede beyazlatır ve işe yarar zaten. Ama bu maddeler aynı zamanda iritasyona neden olur. Gözünüze kaçabilir, ciğerlerinize girer, mide bulantısı ve kusmaya neden olur.

Ama bu maddeleri kullanmak yerine, temizlikte kabartma tozu ve beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Onlar da aynı işi görebilir. Özellikle sirke camlarda, kabartma tozu da fayanslarda çok işe yarar. Çok basit bir şekilde her markette bulabileceğiniz bu malzemelerle daha sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz.

2- Böcek savarlar; Bu maddelerin da muadilleri var. Aynı işlevi görebilecek kokulu

mumları kullanabilirsiniz örneğin… Bu sayede böcekler sizden uzak durur. Ya da mutfakta çöp bırakmayın ki içeri böcek ya da sinek girmesin.

3– Oda Spreyleri ve Kokulu Mumlar/Sabunlar; Herkes evinin temiz ve taze kokmasını ister ancak sentetik koku vericiler havada kalarak, içerideki havanın kalitesini olumsuz etkileyebilir. Akciğerlerin ve solunum yollarının dokusuna zarar verebilir ve gözleri tahriş edebilir. Gerçekçi olun, eviniz temizse kötü kokmayacaktır.

Sabunlara eklenen koku verici kimyasallar, yüzünüzdeki deriyi ince bir ipek gibi kaplayan tabakayı yok edebilir. Sabun kullanırken, kokusuz ve renksiz, en basit sabunları tercih etmek gerekir.

4- Yüksek fruktoz mısır şurubu; Yüksek fruktoz mısır şurubu direk olarak karaciğere gider ve karaciğerin bu maddeyi şeker olarak algılayıp yağa dönüştürmesine neden olur. Kolesterolü yükseltir ve karın bölgesinde yağlanma oluşur.

5- Trans Yağlar; Trans yağ, imalat sürecinde hidrojen molekülü eklenerek doygun hale getirilen bir çeşit doymamış yağdır. Bu hidrojenize yağlar kötü kolesterol seviyesini yükseltir, iyi kolesterol seviyesini düşürür ve kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkarırlar. Yılda 100 bin kişinin kalpten ölmesinin nedeni de budur. Ticari yemek reçetelerinden yavaş yavaş çıkarılmakta olan bu yağlar, evinizdeki ürünlerde halen mevcut olabilir. Dolabınızı gözden geçirin ve etiketinde hidrojenize yağ yazılı bütün gıda maddelerini çöpe atın.

6- Toluen; Tırnak cilasında ve boyalarda bulunan bir çözücü olan ve petrol bazlı parafin

mumlar yandığında havaya yayılan toluen, sinir sistemine hasar verebilir. Toluen de diğer pek çok kimyasallar gibi buharlaşır, ciğerlere girer ve alerjiye neden olur. Kimi zaman baş ağrısı, mide bulanması, hatta halüsinasyonlara bile neden olur. Doğal kokulu balmumu, soya veya bitki bazlı mumlarla tırnak ürünlerinin doğal alternatiflerini kullanmak, daha iyi bir seçim olacaktır.

7- Yüksek Dereceli Alkol; Alkol karaciğeri zehirleyen bir toksindir. Ama az miktarda alınırsa bazı açılardan iyi olabilir. Çünkü bizi rahatlatır, topluma karışmamızı ve hayattan keyif almamızı sağlayabilir. Ama alkol çok miktarda tüketilirse, özellikle kadınlar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden alkol derecesi yüksek içkiler yerine bir kadeh şarabı tercih etmek daha iyi olabilir.

8- Sigara, pipo ve puro; Evde sigara içilmesine son vermiş olsanız bile, tütün ürünlerinin hepsi zararlı kimyasallar üretir. Sigarayı bıraktıysanız, evinizde toptan bir temizlik yapıp bütün kumaş perdeleri ve döşemeleri yıkayın. Hatta duvar badanasını yenileyin. Sigara başta kanser olmak üzere pek çok farklı hastalığa neden oluyor. Ama sigarayı bırakmanın kolay olmadığını da biliyoruz. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı alternatif tedavilere yönelebiliriz.

9- NPE İçeren Deterjanlar; Nonilfenol etoksilat (NPE), yağ ve su gibi sıvı maddelerin karışmasına yardımcı olan bir kimyasal maddedir. Çamaşır deterjanları, şampuanlar ve temizlik maddelerinde bulunan bu kimyasal madde, östrojen hormonunu taklit ederek erken adet görmeye, düşük sperm sayısına ve üreme sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle doğal temizlik maddeleri kullanın ve sert kimyasalların kullanımını azaltmak veya bunları kullanmaya son vermek üzere mikro fiber yer bezleri veya buharlı temizleyiciler gibi alternatifleri tercih edin. Genç kızlar ve delikanlıların NPE’ye maruz kalmasını engellemek için, deterjan alırken içinde NPE olmadığından emin olmaya çalışın.

10- Naftalin Topları; Kışlık kazakları kaldırırken, güvelerin ziyafet çekmesini önlemek için üzerlerine birkaç naftalin topu serpiştirmek nesillerdir gelenek haline gelmiştir. Ama unutmayın ki naftalin kanserojen içeren bir maddedir. Günümüzde, sedir ağacı yongaları ve lavanta kesecikleri gibi doğal alternatifler güvelere karşı daha iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Bu arada mevsim sonunda giysileri kaldırmadan önce temizlemeyi unutmayın.