Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nedir su ‘reflü’ hastaligi?

Tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilen gastroözefageal reflü hastaligi, mide içeriginin mideden yemek borusuna geri kaçmasi olarak tanimlaniyor.

Memorial Hastanesi Gastroenteroloji Uzmani Doç. Dr. Feryal Ilkova reflü hastaligi hakkinda bilgiler verdi.

GASTROÖZEFAGEAL REFLÜ HASTALIGI NEDIR?

Mide içeriginin (asidinin) patolojik sekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) dogru geri kaçisi gastroözefageal reflü’dür. Hastalar gögüs kafesinin arkasinda yanma(heartburn) sikayeti ile basvurabilirler. Bazen yemek borusunun arkasindaki yanmanin yani sira agiza gidalar ve aci su da gelebilir. Özefageal reflü siklikla yemeklerden sonra olur.

Gastroözefageal reflü hastaligi tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de sik görülüyor. Ülkemizde yapilan bir çalismada toplumun %20’sinde gastroözefageal reflü hastaligi tesbit edildi.

NEDENLERI NELERDIR?

Gastroözefageal reflü hastaliginin semptomlarinin (bulgularinin) kökeninde yemek borusunun uzun bir süre, fazla miktarda mide asidik içerigi ile temasi yatar. Mide asidik içeriginin yemek borusu ile uzun süreli temasi yemek borusunda hasara yol açar ve bu da yanma hissine sebep olur. Normal olarak yemek borusunun alt ucunda alt özefagus sfinkteri denilan, kastan olusmus kapak benzeri bir yapi bulunur. Bu yapi asidin yemek borusuna geri kaçmasini önleyerek midenin içinde kalmasini saglar. Reflü hastaliginda ise bu sfinkter sik araliklar ile gevser ve mide asidik içerigi yemek borusuna geri kaçar.

TANIDA HANGI TESTLER KULLANILIR?

Doktorunuzun (gastroenterologunuzun) reflü tanisini koyarken bulgularin gerçekten reflüden kaynaklanip kaynaklanmadigini, komplikasyonlarin gelisip gelismedigini anlamak için bir takim testlere ihtiyaci olabilir.

1- Baryum özefagus mide duedonum grafisi : Hasta baryum içerken radyologun floroskopide baryumun asagiya yemek borusuna ve mideye seyahatini inceledigi bir testtir.
2- Gasroskopi : Endoskop ucunda isik bulunan fleksibl bir tüptür.Bu tüpün agizdan özefagusa ve mideye dogru ilerletilmesi sirasinda yemek borusu incelenebilir. Hasta sedatize edilerek bu islem gerçeklestirilir
3- Özefagus manometresi ve PH metre : Burundan çok ince fleksibl bir tüp yemek borusundan mideye gönderilerek buradaki basinçlar ve yukari çikan asit miktari ölçülebilir.

KOPMLIKASYONLARI NELERDIR?

Eger reflü tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlarla seyredebilir. Örnegin yemek borusunda darlik, kanama ve mukozada prekanseröz(kanser öncesi ) bir takim degisikliklere (barrett özefagusu) neden olabilir.Sizi ve doktorunuzu uyarmasi gereken semptomlar sunlardir ;

1- Yutma güçlügü (disfaji)
2- Kanama
3- Bogulma hissi, öksürük, ses kisikligi
4- Kilo kaybi

TEDAVININ AMACI NEDIR?

1- Semptomlari ortadan kaldirmak
2- Yeme borusundaki iltihabi(özefajiti) tedavi etmek.
3- Özefajitin nüksünü veya komplikasyonlarinin gelismesini önlemek.
Birçok hastada gastroözefageal reflü hastaligi kronik tekrarlayan bir hastaliktir.Tedavi ile mideden yemek borusuna gelen asit miktarinin azalmasi amaçlanir.

GASROÖZEFAGEAL REFLÜ NASIL TEDAVI EDILIR?

Birçok hastadan asidin yukari gelmesi, yasam tarzi degisiklikleri ve ilaçlarla kontrol edilebilir.

YASAM TARZI DEGISIKLIKLERI NELERDIR?

1- Sigara birakilmalidir. Tütün asidi dengeleyen koruyucu mekanizmalara zarar verir. Asit üretimini uyararak ve yemek borusu ile mide arasindaki kaslarin gevsemesine de yol açarak asit reflüsüne yol açar.
2- Gazli ve asitli içeceklerden uzak durulmalidir.
3- Alkol, çikolata,kafein, kahve, çay, yagli, baharatli yiyecekler ve domates gibi asidi arttiran yiyeceklerden kaçinilmalidir. Kilo verilmesi önerilir. Yatmadan en az 3 saat önce yemek sona erdirilmelidir. Yatagin bas ucunun kaldirilmasi gece boyunca asit reflüsünü önleyecektir. Siki kemer ve giysilerden kaçinilmalidir.

MEDIKAL ILAÇLARLA TEDAVI NEDIR?

Gastroözefageal reflü hastaliginin organik bir sebebi vardir. Genelde sadece yasam tarzi degisikligi ile önlenemez gastroözefageal reflü hastaliginda medikal tedavi çok önemli bir yer tutar. Medikal tedavide yer alan anti asit grubu ilaçlar yemek borusunu koruyarak ve mide asiditesini bastirarak tedaviye yardimci olurlar. Doktorunuzun önerisi ile alinir. Mide asidini bastiran H2 blokerleri ve proton pompa inhibitörleri denilen ilaçlar da doktorunuzun öngörecegi dozlarda kullanilmalidir. Medikal tedavi ile hastalarin çogunda gastroözefageal reflü hastaliginin bulgulari önlenebilir. Bu ilaçlarin yani sira asidin yemek borusundan mideye asagi dogru geçisini kolaylastiran Prokinetik ilaçlar da tedavide yer alirlar.

Cerrahi bir tedavi seçenegi olabilir mi?

Eger medikal tedavi ile hastalarin sikayetleri geçmiyorsa ya da kanama, Barrett, darlik gibi komplikasyonlar varsa cerrahi tekniklerden faydalanilabilinir. Cerrahi teknikler asit reflüsünü önleyen yemek borusu ve mide arasindaki dogal bariyerleri düzeltirler.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası