Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne sütü sart!

Anne sütü, bebege doganin en güzel armagani. Ancak kimi zaman dogal bir gida olan anne sütünün yeterliligi unutularak, bebeklerin diger gidalarla beslenmesi yoluna gidiliyor.

Oysa insanoglu varligini ve gelisimini yüzyillardir sadece anne sütü sayesinde sürdürebilmis.

SAGLIKLI EMZIRME

Son yillarda emzirme konusunda anne ve anne adaylarinda dogan bazi tereddütleri gidermek, annenin en kolay ve bol sekilde emzirmesini saglamak çok önemli bir konu olarak karsimiza çikiyor.

Bayindir Hastanesi Yenidogan Sorumlu Doktoru Dr. Namdar Ulusahin, emzirmenin yararlarini söyle siraliyor:

Anne sütü, bebegin büyüme ve gelis mesi için gerekli olan tüm besin ihti yacini karsilar.

Annesi tarafindan emzirilen bebekler de orta kulak iltihabi, alerjik hastaliklar, kusma, ishal, menenjit ve akciger en feksiyonlarina daha az rastlanir. Ayrica besik ölümünden de koruyucu etkisi oldugu tespit edilmistir. Bebekler için sindirimi kolaydir.

Anne ve bebek arasinda duygusal ve fiziksel olarak özel bir bagin kurul masini saglar.

Yumurtalik ve meme kanseri riski, emziren annelerde daha azdir.

Emzirme sirasinda kalori harcanmasi, dogum sonrasi fazla kilolarini atilmasini saglar.

Annenin kemik yapisini saglamlastirip ileri yastaki kemik kiriklarini önler.

Annenin normal âdet düzenine dönüsünü geciktirir. Bu, bir sonraki hamileligi geciktirmekle beraber bir dogum kontrol yöntemi degildir.

Emzirme, anne rahminin normal boyutlara dönmesini hizlandirir.

SÜT GELMEYINCE

Bebekler dogduklarinda çok canli ve aç olurlar. Dogumdan sonraki ilk 30 dakika ilâ 1 saat içinde, bebek annenin meme veya karni üzerinde cilde temas edecek sekilde birakilmalidir. Anne bebegi ne kadar erken emzirirse, süt salgilatan hormon o kadar erken saglanacaktir. Süt gelinceye kadar bekleme düsüncesi yanlistir. Süt gelmiyor diye bebege mama verilmemelidir. Dogumdan sonra bebeklere su veya sekerli su da verilmemelidir. Çünkü, bebekler dünyaya gelirken vücutlarinda kendilerine 4 gün yetecek kadar fazla su ile dogarlar. Ayrica bebekler ilk sütü (agiz) almaktan mahrum kalmamalidirlar; ilk sütün içinde enfeksiyondan koruyucu pek çok özellik vardir. Ilk süt, bebegin ilk asisi sayilir. Bebek emdikçe süt depolari tekrar tekrar dolar.

UYGUN EMZIRME TEKNIGI

Uygun emzirme için anne en rahat pozisyonu seçmelidir. Bebegin basi ve vücudu tam olarak anneye dönük olmali, anne bir eli ile bebegi altindan ve sirtindan desteklemelidir. Bebegin sadece basindan desteklenmesi yanlis bir uygulamadir. Bebek basindan tutuldugunda refleksle basini geriye atar ve öfkelenir. Dogru pozisyonda tutulan bebegin yanagina meme basi sürülür. Bebegin agzi en genis sekilde açildiginda bebegin alt dudagi üzerine areolanin tabani oturtulur. Emzirmede bebegin agiz içerisine hem meme basi hem de koyu renkli kismi tamamen girmelidir. En etkili emzirme sekli budur; memede agri ve çatlamalari önler. Sütün gelmesini ve çogalmasini kolaylastirir.

ANNENIN BESLENMESI

Emzirme süresince anne ve bebegin enerji, protein ve kalsiyum gereksinimini karsilamak için günlük diyetine iki su bardagi yogurt veya sütle bir yumurta ve bir kibrit kutusu kadar peynir eklenmesi yeterlidir. Günde alinan sivi miktari 3 litre olmalidir. Bunu karsilamak için su, süt, ayran, hosaf, limonata, serbet, meyve suyu gibi içeceklerden 14-16 su bardagi alinmasi yeterli olur. Protein gereksinimini karsilamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller, et, tavuk gibi besinler ve bol meyve, sebze yenmelidir.

ILK HAFTALAR

Memelerin sismesi ve rahatsizlik yaratmasi: Dogumdan sonra süt yapiminin baslamasina bagli olarak memelerde en çok ikinci ve yedinci günler arasi sislik ve gerginlik olusur. Bu his anneler tarafindan bir rahatsizlikmis gibi algilansa da aslinda süt üretiminin bir belirtisidir. Bu sislik ve gerginligin ileride problemlere yol açmamasi için bebek sik sik emzirilmelidir ya da bazi durumlarda elle veya pompa ile süt bosaltilmalidir. Ayrica emzirmeden önce ilik, nemli kompres yapilmasi ve yine ilik bir dus alinmasi süt akisini kolaylastirir. Süt atesi: Memeleri gerginlesen annelerde gözlenebilir. Biriken sütün anne kanina karismasi sonucu ortaya çikar. Genellikle 24 saat kadar devam eder ve kendiliginden geçer. 48 saatten uzun sürmesi durumunda enfeksiyon yönünden inceleme geregi dogar. Meme uçlarinda agri ve çatlak: Tek nedeni bebegin meme tutusunun hatali olmasidir. Memeler sabunla temizlenmemelidir. Bebegin memeyi kendiliginden birakmasi beklenmelidir. Katkisiz lanolinli kremler agriyi azaltabilir.

Emzirme sonrasi memeler suyla durulanmali, havalandirilarak kurulanmalidir. Meme basi kuruduktan sonra elle sikilarak memeden damlayan birkaç damla süt hafifçe meme basina sürülüp kendiliginden kurumasi saglanmalidir. Meme ucunda çatlak ve agri olmamasi için meme, nemli birakilmamalidir.

Meme ucu kisaligi: Meme ucu kisaligiyla emzirmeme arasinda bir bag yoktur. Emzirme meme basindan yapilmadigi, areolanin büyük bir kismiyla yapildigi için meme basina fazla ihtiyaç duyulmaz.

Meme kanallarinin tikanmasi: Sütü, meme basina tasiyan ince kanallarin tikanmasi sonucunda o bölgelerde agri ve sertlikle birlikte topaklanmalar ortaya çikar. Tedavi, memelerin sik sik bosaltilmasiyla saglanir. Bu islemi bebegin yapmasi tercih edilir. Mastit: Kanallarin tikanmasi giderilememisse meme dokusunda siskinlik, hassasiyet ve kizariklik gelisebilir. Ates de görülebilir. Mastitli anne emzirmeye devam etmelidir. Süt memede kaldigi sürece enfeksiyon yayginlasir ve süt üretimi azalarak kesilir. Uygun antibiyotik tedavisi gereklidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası