Genel SağlıkHABERLER

GÖZLERİNİZ KIŞA HAZIR MI?

Uzmanlar ‘Bulunduğunuz ortamı havalandırın ve nemlendirin. Sıcak ortam göz ve göz çevresinin kuruluğuna bu da alerjilere yol açabilir’ uyarısında bulunuyor

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarından sonra kış aylarının dondurucu soğuğuna teslim olmaya başladığımız şu günlerde bulunduğumuz sıcak ortamlar gözlerimizde bir dizi soruna yol açabiliyor. Evlerde ve işyerlerinde bulunan soba ve kaloriferlerin meydana getirdiği sıcak ortam, havanın kurumasına neden olurken, bu kuruluk gözlerde bir dizi alerjik sorunu ortaya çıkarıyor.

Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Doç. Dr. Emrullah Taşındı, kış aylarında da göz sağlığının önemine dikkat çekerek ‘Kalorifer ve sobaların yanması bulunduğumuz ortamlarda havayı kurutuyor ve nem oranı azalıyor. Bu durum gözyaşını azaltarak alerjik bir takım sorunlara neden oluyor. Bulunduğunuz ortamı mutlaka nemlendirin’ dedi.

Bunlara dikkat

Doç Dr. Taşındı dikkat edilmesi gereken kural ve tedbirleri şöyle sıraladı:

– Kış aylarında yaşanılan ve çalışılan ortam daha az havalandırılmaktadır. Bu durum; gözlerde kurumaya neden olmaktadır. Bulunulan ortamın iyi havalandırmaya dikkat edilmesi gerekir.

– Nem oranının iyi ayarlanması ortamın sağlıklı olması için zorunludur. Basit şekilde bunu yapabilirsiniz. Örneğin kaloriferinizin üzerine ıslak bir havlu koyarak.

– Göz kurumaları ileri boyutlara gelirse alerjiye ve bazı göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Lens kullananlar bu duruma özellikle dikkat etmelidir.

– Göz çevresi hijyeni de önemlidir. Ortam şartlarına bağlı olarak göz çevresi kurumaları ve hassasiyeti artar. Bunun için göz çevresi için koruyucu krem kullanılması bu durumu azaltmaktadır.

– Daha çok yaz aylarında kullanılan güneş gözlükleri kış aylarında da gerekebilir. Ancak kış aylarında cam renkleri daha açık olanlar tercih edilmelidir.

– Kayak sporu ile ilgilenenlerin mutlaka koruyucu güneş gözlükleri kullanmaları gerekmektedir.

– Unutulmamalıdır ki, en çok beyaz ve tonlarındaki renkler güneş ışıklarından gelen ultraviyole’yi geri yansıtmaktadır (güneş gazetesi)