Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol bagimliliginin asilmasi

Uzmanlar, alkol bagimliliginin fiziksel bir hastalik oldugunu, kesinlikle utanilacak bir durum ya da ahlak sorunu degil, bir saglik problemi oldugu ifade ediliyor.

Alkol bagimliliginin fiziksel bir hastalik oldugu, kesinlikle utanilacak bir durum ya da ahlak sorunu degil, bir saglik problemi oldugu ifade ediliyor. Uzmanlar, alkolizmin utanilacak bir durum olmadigini vurgulayarak, bu saglik problemine sahip insanlara nasil yardim edilebilecegi konusunda uyarilarda bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre, 'bagimlilik' , kelime anlamiyla bir aliskanliga psikolojik olarak önüne geçilmez bir biçimde ihtiyaç duymak anlamina geliyor ve bir kisi isteyerek alkolik ya da uyusturucu bagimlisi olmuyor, onun hastaligi iradesinin önüne geçiyor. Uzmanlar bagimli bir kisinin günahkar degil, sadece tibbi müdahaleye ihtiyaci olan bir hasta olarak görülmesi gerektigini de belirtiyorlar. Uzmanlar, tedavi edilmedigi sürece, bu hastaligin ilerleyecegini ve en sonunda kalici fiziksel ve zihinsel hastaliklara yol açacagini yada erken bir ölümle sonuçlanacagini vurguluyorlar. Bagimli bir kimsenin tüm ailesini ve yakinlarini etkileyecegini de belirten uzmanlar, bagimli ve tedaviye ihtiyaci olan bir alkolige yardim etme konusunda ise su uyarilarda bulunuyorlar:

Alkoliklerin tedaviye ikna edilmelerinin zor oldugunu belirten uzmanlar, onlarin yardima ihtiyaç duyduklarini belli ettiklerinde, çogunlukla artik kendileri için yapabilecekleri bir seyin kalmadigini ve yakinlarinin kendileri için en iyisini yapacagina inandiklarini ifade ediyorlar. Ancak bu döneme gelindiginde, bedensel ve zihinsel olarak hastanin çok zarar görmüs olabilecegini de belirten uzmanlar, "Alkolik bir yakininiz varsa ve onu hala sevip, hala sagliginin düsünüyorsaniz, onun sisenin dibinde yasamasini engellemeli ve mutlaka tedaviye ikna etmelisiniz. Ona profesyonel bir yardim sunabilmek için gerekli plani yapmak zorundasiniz" diyor. Bu anlamda alkolik birine yardim etmenin en ümit vadeden metodunun 'müdahale' oldugunu belirten uzmanlar, bu yöntemde hastanin, bagimliligiyla yüzlestirildigini, aile üyeleri, arkadaslari, doktoru, isvereni, is arkadaslari yada onun bagimliginin kötü etkilerini gözlemlemis yada hissetmis baska yakinlari ile karsilastirildigini bildiriyorlar. Böylece, kisi bagimliligiyla yüzlesiyor ve onun kendisine ve çevresine verdigi zarari görüyor. Müdahaleden sonra büyük ölçüde hasta profesyonel bir yardima ihtiyaci duyuyor. Uzmanlar bu 'müdahale' sürecinde yapilmasi ve yapilmamasi gerekenleri de su sekilde siraliyor:

"Bagimli kisiye gerçek ilgi ve sevgi gösterin.

Bagimli kisiye alkol probleminin, hastaligindan kaynaklandigini anlatin.

Nefret, düsmanlik, kötü söz söyleme, lanetleme, ahlak dersi vermek gibi yaklasimlardan uzak durun, onu sevdiginizi ve ona yardim etmeye çalistiginizi unutmayin.

Hastaligini tedavi etmek için kullanilabilecek metotlardan bahsedin.

Bagimli kisinin davranislarinin sonuçlarini görmesine yardimci olun.

Hastaya bazi önerilerde bulunun. Örnegin, 'yardim al ve aileni, isini, tüm hayatini eski haline sok ya da hiçbir sey yapmayarak isini, aileni, her seyini kaybet'.

Bagimli kisinin yardim kabul etmesine hazirlikli olun. Tedavi merkeziyle önceden görüsün, gerekli ayarlamalari yapin. Böylece harekete geçmesini engelleyecek bahaneleri ortadan kaldirmis olurusunuz.

Bagimli kisinin yardimi reddetmesine hazirlikli olun. Hastaligiyla yüzlesmesi hemen olmayabilir.

Sürekli hastaliginin tedavisi oldugunu, iyilesecegini söyleyin.

Kendi kirginliklarinizi büyütmeyin. Ne kadar aci çektiginizi ona anlatabilirsiniz ama, esas olarak hastanin alkol aliskanligina odaklanin.

Hastanin neden bu kadar çok ve sik içtigini tartismak ya da alkolizminin kökenini aramak bos bir çaba olacaktir. Ona alkolizmin hayatinin en büyük problemi oldugunu göstermek yeterlidir.

Hasta bos yere söz verse de kabul edin. Tüm sözleri tedaviyi kabul ettiklerinin isaretidir.

Ikna etmenin anahtari, gerçekleri göstermektir, yargilamak degil.

Tüm bunlara ragmen uzmanlar bu önerilerin bir fikir vermekten öteye gitmedigini belirterek, yakininda bir alkolik olan kisilerin en kisa zamanda bir doktora basvurmalari gerektigini vurguluyorlar.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası