Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SSPE (beyin iltihabi) hastaliginda artis yok’

Saglik Bakanligi bünyesinde bulunan Bilimsel Bagisiklama Danisma Kurulu, Kizamik hastaliginin neden oldugu SSPE (beyin iltihabi) hastaligi vakalarinda artis olmadigini bildirdi.

Kurul, ailelere “çocuklarinizi mutlaka asilatin” çagrisinda bulundu.

Bilimsel Bagisiklama Danisma Kurulu, Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel baskanliginda, Bakanlik Toplanti Salonu’nda Kizamik Eliminasyon Programi ve Kizamik hastaliginin neden oldugu SSPE (Subakut Sklerozan Panensefelit, beyin iltihabi) hastaliginda artis olup olmadigi konusunu görüsmek üzere toplandi. Kurul üyeleri ile Cihanser Erel ve Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Ugurlu, toplanti sonrasinda düzenledikleri basin toplantisinda, hastalik ve korunma yollari hakkinda bilgi verdiler. Erel, hastaligin bilimsel olarak incelendigini ve alinabilecek önlemlerin tartisildigini bildirdi. Kurul üyeleri, SSPE hastaliginda artis olmadigini ifade ederken, ailelere de “Çocuklarinizi mutlaka asilatin” çagrisinda bulundu.

Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ufuk Beyazova, verilere göre SSPE hastaliginda artis olmadigini bildirirken, “Hastaliktaki artisin, taninin artmasi ve nüfus artisina bagli artis olabilecegi üzerinde görüs birligine vardiklarini” kaydetti. Saglik Bakanligi’nin Kizamik hastaligina karsi etkin bir asilama kampanyasi yürüttügünü belirten Beyazova, söyle devam etti: “Bu asilama programinin Kizamik hastaligini ortadan kaldirmasini umuyoruz. Anne ve babalar çok kötü sonuçlara yol açacak Kizamik’tan kurtulmak için çocuklarini asilatmalidir. Saglik Bakanligi’nin asi programi ücretsizdir. Kizamik olunmazsa SSPE olmayacaktir. SSPE’den korunmanin tek yolu da Kizamik asisi olmaktir.”

SSPE’LI VAKA SAYISI 120 CIVARINDA

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Sabiha Aysun da 1980’li yillarda 35-40 olan SSPE’li vaka sayisinin simdi 120 civarinda oldugunu bildirdi. Aysun, “Bu artis olarak degerlendirilemez. Çünkü bu arada nüfus artisi ve tanidaki gelismelere bagli olarak tani sayisinda da artis oldu. Kizamik hastaliginin görülme sikligi SSPE ile kosut gitmektedir” dedi. Saglik Bakanligi’nin kizamik hastaligina 1985 yilindan beri özen gösterdigine isaret eden Aysun, kizamikta ikinci asilamanin dünyada bile 1990’li yillarda benimsendigine isaret ederek, ailelerin asi konusunda korkutulduguna dikkati çekti.

Prof. Dr. Aysun “SSPE’li vakalarin yüzde 85’i kaybediliyor, yüzde 15’i agir kusurlu seyrediyor. Bu nedenle SSPE olmadan önce önlemimizi almamiz lazim ve kizamik asisini yaptirmamiz lazim. Ailelerin bu konuda bilinci artirilmali” diye konustu. SSPE’li hastalarin yüzde 75’inin kayit altinda olmadigina isaret eden Aysun, kizamik hastaliginin yüzde 85 oraninda koruyuculugu bulundugunu belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası