Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SSPE (beyin iltihabi) hastaliginda artis yok’

Saglik Bakanligi bünyesinde bulunan Bilimsel Bagisiklama Danisma Kurulu, Kizamik hastaliginin neden oldugu SSPE (beyin iltihabi) hastaligi vakalarinda artis olmadigini bildirdi.

Kurul, ailelere “çocuklarinizi mutlaka asilatin” çagrisinda bulundu.

Bilimsel Bagisiklama Danisma Kurulu, Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel baskanliginda, Bakanlik Toplanti Salonu’nda Kizamik Eliminasyon Programi ve Kizamik hastaliginin neden oldugu SSPE (Subakut Sklerozan Panensefelit, beyin iltihabi) hastaliginda artis olup olmadigi konusunu görüsmek üzere toplandi. Kurul üyeleri ile Cihanser Erel ve Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Ugurlu, toplanti sonrasinda düzenledikleri basin toplantisinda, hastalik ve korunma yollari hakkinda bilgi verdiler. Erel, hastaligin bilimsel olarak incelendigini ve alinabilecek önlemlerin tartisildigini bildirdi. Kurul üyeleri, SSPE hastaliginda artis olmadigini ifade ederken, ailelere de “Çocuklarinizi mutlaka asilatin” çagrisinda bulundu.

Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ufuk Beyazova, verilere göre SSPE hastaliginda artis olmadigini bildirirken, “Hastaliktaki artisin, taninin artmasi ve nüfus artisina bagli artis olabilecegi üzerinde görüs birligine vardiklarini” kaydetti. Saglik Bakanligi’nin Kizamik hastaligina karsi etkin bir asilama kampanyasi yürüttügünü belirten Beyazova, söyle devam etti: “Bu asilama programinin Kizamik hastaligini ortadan kaldirmasini umuyoruz. Anne ve babalar çok kötü sonuçlara yol açacak Kizamik’tan kurtulmak için çocuklarini asilatmalidir. Saglik Bakanligi’nin asi programi ücretsizdir. Kizamik olunmazsa SSPE olmayacaktir. SSPE’den korunmanin tek yolu da Kizamik asisi olmaktir.”

SSPE’LI VAKA SAYISI 120 CIVARINDA

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Sabiha Aysun da 1980’li yillarda 35-40 olan SSPE’li vaka sayisinin simdi 120 civarinda oldugunu bildirdi. Aysun, “Bu artis olarak degerlendirilemez. Çünkü bu arada nüfus artisi ve tanidaki gelismelere bagli olarak tani sayisinda da artis oldu. Kizamik hastaliginin görülme sikligi SSPE ile kosut gitmektedir” dedi. Saglik Bakanligi’nin kizamik hastaligina 1985 yilindan beri özen gösterdigine isaret eden Aysun, kizamikta ikinci asilamanin dünyada bile 1990’li yillarda benimsendigine isaret ederek, ailelerin asi konusunda korkutulduguna dikkati çekti.

Prof. Dr. Aysun “SSPE’li vakalarin yüzde 85’i kaybediliyor, yüzde 15’i agir kusurlu seyrediyor. Bu nedenle SSPE olmadan önce önlemimizi almamiz lazim ve kizamik asisini yaptirmamiz lazim. Ailelerin bu konuda bilinci artirilmali” diye konustu. SSPE’li hastalarin yüzde 75’inin kayit altinda olmadigina isaret eden Aysun, kizamik hastaliginin yüzde 85 oraninda koruyuculugu bulundugunu belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası