Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SSPE (beyin iltihabi) hastaliginda artis yok’

Saglik Bakanligi bünyesinde bulunan Bilimsel Bagisiklama Danisma Kurulu, Kizamik hastaliginin neden oldugu SSPE (beyin iltihabi) hastaligi vakalarinda artis olmadigini bildirdi.

Kurul, ailelere “çocuklarinizi mutlaka asilatin” çagrisinda bulundu.

Bilimsel Bagisiklama Danisma Kurulu, Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel baskanliginda, Bakanlik Toplanti Salonu’nda Kizamik Eliminasyon Programi ve Kizamik hastaliginin neden oldugu SSPE (Subakut Sklerozan Panensefelit, beyin iltihabi) hastaliginda artis olup olmadigi konusunu görüsmek üzere toplandi. Kurul üyeleri ile Cihanser Erel ve Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Ugurlu, toplanti sonrasinda düzenledikleri basin toplantisinda, hastalik ve korunma yollari hakkinda bilgi verdiler. Erel, hastaligin bilimsel olarak incelendigini ve alinabilecek önlemlerin tartisildigini bildirdi. Kurul üyeleri, SSPE hastaliginda artis olmadigini ifade ederken, ailelere de “Çocuklarinizi mutlaka asilatin” çagrisinda bulundu.

Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ufuk Beyazova, verilere göre SSPE hastaliginda artis olmadigini bildirirken, “Hastaliktaki artisin, taninin artmasi ve nüfus artisina bagli artis olabilecegi üzerinde görüs birligine vardiklarini” kaydetti. Saglik Bakanligi’nin Kizamik hastaligina karsi etkin bir asilama kampanyasi yürüttügünü belirten Beyazova, söyle devam etti: “Bu asilama programinin Kizamik hastaligini ortadan kaldirmasini umuyoruz. Anne ve babalar çok kötü sonuçlara yol açacak Kizamik’tan kurtulmak için çocuklarini asilatmalidir. Saglik Bakanligi’nin asi programi ücretsizdir. Kizamik olunmazsa SSPE olmayacaktir. SSPE’den korunmanin tek yolu da Kizamik asisi olmaktir.”

SSPE’LI VAKA SAYISI 120 CIVARINDA

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Sabiha Aysun da 1980’li yillarda 35-40 olan SSPE’li vaka sayisinin simdi 120 civarinda oldugunu bildirdi. Aysun, “Bu artis olarak degerlendirilemez. Çünkü bu arada nüfus artisi ve tanidaki gelismelere bagli olarak tani sayisinda da artis oldu. Kizamik hastaliginin görülme sikligi SSPE ile kosut gitmektedir” dedi. Saglik Bakanligi’nin kizamik hastaligina 1985 yilindan beri özen gösterdigine isaret eden Aysun, kizamikta ikinci asilamanin dünyada bile 1990’li yillarda benimsendigine isaret ederek, ailelerin asi konusunda korkutulduguna dikkati çekti.

Prof. Dr. Aysun “SSPE’li vakalarin yüzde 85’i kaybediliyor, yüzde 15’i agir kusurlu seyrediyor. Bu nedenle SSPE olmadan önce önlemimizi almamiz lazim ve kizamik asisini yaptirmamiz lazim. Ailelerin bu konuda bilinci artirilmali” diye konustu. SSPE’li hastalarin yüzde 75’inin kayit altinda olmadigina isaret eden Aysun, kizamik hastaliginin yüzde 85 oraninda koruyuculugu bulundugunu belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası