Genel SağlıkHABERLER

“SCOPESOFT” YAZILIMI GASTOROLOJİDEN DERMATOLOJİYE KADAR GENİŞ BİR ALANDA UYGULANILABİLİRLİĞE SAHİP

“Scopesoft” yazılımı cerrahiden Dermatolojiye kadar geniş bir alanda uygulama operasyonlarda yeni bir çığır açıyor.

Avrupa Birliğine giriş sürecinde , sağlık sektöründe yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Dünya’da Almanya’dan sonra sadece ülkemizde uygulanmaya başlanan “Scopesoft” yazılımı cerrahi operasyonlarda yeni bir çığır açıyor.

Türkiye’de Bir İlk

Dünyada yalnızca bir ülkede kullanılan bu gelişmiş yönetim programı ülkemizde de tek olma özelliğine sahip. Cerrahi operasyonlarda kullanılan tüm görüntü veren cihazlara entegre olabilen yazılım, tüm cihazlardan görüntü alabilme niteliğinin yanı sıra ameliyat esnasında da istenilen anda resim yakalayabilme imkanı sağlıyor Hem doktorlar hem de hastalar açısından tedavinin ilerleyen aşamasında geniş bir arşiv ve tanımlama kolaylığı getiren yazılım; her ameliyatı tam bir sesli film haline getiriyor.

Yapılan operasyonun her aşamasının an ve an sesli olarak kaydedilebilmesi, aynı zamanda da hastalığın her aşamasıyla ilgili tüm bilgilerin saklanabilmesi aradan geçen zamansal farkı ortadan kaldırıyor. Hasta yıllar sonra aynı rahatsızlıktan dolayı farklı bir şehirde hatta farklı bir ülkede bile tedavi sürecindeki tüm bilgilerinden yararlanabilme imkanına sahip olabiliyor.

Avrupa Ülkelerinden Talepler Gelmeye Başladı

Almanya’da uygulanan benzeri bir programa sahip olabilmek astronomik rakamlarla telaffuz edilirken, ülkemizde pazarda benzeri olmamasına rağmen çok daha cazip imkanlarla kullanıcısıyla buluşuyor. Bu avantaj şimdiden bazı Avrupa ülkelerinin de programa ilgisini çekmiş durumda.

Bir anlamda da gelişmiş bir hasta takip programı olan “Scopesoft” yazılımının yaratıcı mühendislerinden Ersen Başaran Şen; programa ilk olma niteliği kazandıran tüm özelliklerinin yanı sıra Türkçe kullanım sağlamasının da büyük bir kolaylık getirdiğine değiniyor. Şen; istenilen sayıda cihaza bağlanabilen programın özellikle birden fazla ameliyathaneye sahip kuruluşlar için avantaj sağladığını belirtiyor. “Scopesoft” yazılımının; Gastorolojiden Dermatolojiye kadar geniş bir alanda uygulanılabilirliğe sahip olduğuna dikkat çeken Şen; tetkiklerin planlanma aşamasında bile bir anlamda çığır açılacağının altını çiziyor.

Öncelikli olarak Ankara merkezli hastanelere uygulanmaya başlanılan program, yurt dışında da sesini duyurmaya başladı. İlerleyen günlerde uluslararası sağlık platformlarında adımızı duyuracak olan bu program sayesinde, Türk doktorları da teşhis ve tedavide bir adım öne çıkarıyor.

Daha ayrıntılı bilgi için www.cagin.net adresinden yararlanılabilir.