Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz Doktorlarina Fotodinamik Tedavi Sempozyumu

“Sari Nokta Hastaliklari”nda uygulanan Fotodinamik Tedavi Ankara’da göz hekimlerine tanitilacak.

Novartis firmasinin sponsorlugunda organize edilen “Novartis Retina Günleri” kapsamindaki toplanti serilerinin ikincisi 20 Mart 2004 tarihinde Ankara Sheraton Oteli’nde yapilacak. Ankara, Istanbul, Izmir, Adana, Konya, Eskisehir, Bursa, Antalya, Malatya ve Trabzon’un çesitli egitim kurumlarindan davet edilen ögretim üyeleri tip dünyasinda büyük bir yenilik olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi’deki bilgi birikimlerini meslektaslariyla paylasacak.

Görme merkezinin hastaligi olan Yasa bagli maküla dejeneresansi tedavisinin anlatilacagi sempozyumda Fotodinamik Tedavi’nin uygulanmasi ve faydalari hakkinda da detayli bilgiler verilecek. Basina kapali yapilacak toplantiya Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Bora Eldem ve Doç. Dr. Sibel Kadayifçilar, Ankara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Emin Özmert ve Doç. Dr. Figen Batioglu, Istanbul Retina Enstitüsü’nden Prof. Dr. Murat Karaçorlu ve Doç. Dr. Serra Arf Karaçorlu, Gülhane Askeri Tip Akademisi’nden Prof. Dr. Zeki Bayraktar, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berati Hasanreisoglu ve Doç. Dr. Gökhan Gürelik ile Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülipek Müftüoglu konusmaci olarak katilacak. Toplantida Fotodinamik Tedavi hakkinda dünyadaki bilimsel gelismeler anlatilacak.

50 yas üzerindekilerde rastlanan körlügün de en büyük nedeni olan Yasa bagli maküla dejeneresansi, hastanin görme alaninin ortasinda kanamalara yol açarak giderek büyüyen bir leke olarak ortaya çikiyor. Genellikle tek gözde baslayan ve yavas seyreden hastalik birkaç sene içerisinde diger gözü de etkiliyor ve hastanin bagimsiz yasama yetenegini de kaybettiren bir duruma dönüsebiliyor. Sari Nokta kanamalarina ayni zamanda genç ve yüksek Miyopi hastalarinda da rastlanabiliyor.

Yilda bir kez mutlaka doktor kontrolü yapilmali

Görme merkezindeki kanamanin ilk belirtileri, cisimleri küçük ve bozuk görmeye baslamak, çizgilerin itilmesi ya da kirilmasi ve bakilan yeri net görememe sikayetleriyle ortaya çikiyor. Toplum bilincinin oldukça düsük oldugunu belirten uzmanlar bu sikayetleri bulunan hastalarin vakit kaybetmeden doktora gitmelerini ve tedaviye baslamalari gerektigini vurguluyor.

Yeni bir umut için Fotodinamik Tedavi

Klasik laser sistemleriyle kesin tedavisi yapilamayan Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” görme merkezindeki kanamalari durdurarak görme kaybini engelliyor. Çünkü termal yani yakici laserler, görme merkezi kanamalarinda kullanilamiyorlar.

Tip dünyasinda bir devrim olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi, özel ilaci ile birlikte yapildigi için, görme merkezli kanamalara direkt etki edebiliyor ve böylece laserin saglikli bölgeleri olumsuz etkilemesi de önlenmis oluyor. Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” uygulanan kliniklerin sayisinda son bir yildaki artis dikkat çekiyor. Hastaligin tanisi kisinin kendi kendine uygulayabilecegi basit bir yöntem olan Kareli Kagit Testi (Amsler Testi) ile konuluyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası