Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz Doktorlarina Fotodinamik Tedavi Sempozyumu

“Sari Nokta Hastaliklari”nda uygulanan Fotodinamik Tedavi Ankara’da göz hekimlerine tanitilacak.

Novartis firmasinin sponsorlugunda organize edilen “Novartis Retina Günleri” kapsamindaki toplanti serilerinin ikincisi 20 Mart 2004 tarihinde Ankara Sheraton Oteli’nde yapilacak. Ankara, Istanbul, Izmir, Adana, Konya, Eskisehir, Bursa, Antalya, Malatya ve Trabzon’un çesitli egitim kurumlarindan davet edilen ögretim üyeleri tip dünyasinda büyük bir yenilik olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi’deki bilgi birikimlerini meslektaslariyla paylasacak.

Görme merkezinin hastaligi olan Yasa bagli maküla dejeneresansi tedavisinin anlatilacagi sempozyumda Fotodinamik Tedavi’nin uygulanmasi ve faydalari hakkinda da detayli bilgiler verilecek. Basina kapali yapilacak toplantiya Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Bora Eldem ve Doç. Dr. Sibel Kadayifçilar, Ankara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Emin Özmert ve Doç. Dr. Figen Batioglu, Istanbul Retina Enstitüsü’nden Prof. Dr. Murat Karaçorlu ve Doç. Dr. Serra Arf Karaçorlu, Gülhane Askeri Tip Akademisi’nden Prof. Dr. Zeki Bayraktar, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berati Hasanreisoglu ve Doç. Dr. Gökhan Gürelik ile Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülipek Müftüoglu konusmaci olarak katilacak. Toplantida Fotodinamik Tedavi hakkinda dünyadaki bilimsel gelismeler anlatilacak.

50 yas üzerindekilerde rastlanan körlügün de en büyük nedeni olan Yasa bagli maküla dejeneresansi, hastanin görme alaninin ortasinda kanamalara yol açarak giderek büyüyen bir leke olarak ortaya çikiyor. Genellikle tek gözde baslayan ve yavas seyreden hastalik birkaç sene içerisinde diger gözü de etkiliyor ve hastanin bagimsiz yasama yetenegini de kaybettiren bir duruma dönüsebiliyor. Sari Nokta kanamalarina ayni zamanda genç ve yüksek Miyopi hastalarinda da rastlanabiliyor.

Yilda bir kez mutlaka doktor kontrolü yapilmali

Görme merkezindeki kanamanin ilk belirtileri, cisimleri küçük ve bozuk görmeye baslamak, çizgilerin itilmesi ya da kirilmasi ve bakilan yeri net görememe sikayetleriyle ortaya çikiyor. Toplum bilincinin oldukça düsük oldugunu belirten uzmanlar bu sikayetleri bulunan hastalarin vakit kaybetmeden doktora gitmelerini ve tedaviye baslamalari gerektigini vurguluyor.

Yeni bir umut için Fotodinamik Tedavi

Klasik laser sistemleriyle kesin tedavisi yapilamayan Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” görme merkezindeki kanamalari durdurarak görme kaybini engelliyor. Çünkü termal yani yakici laserler, görme merkezi kanamalarinda kullanilamiyorlar.

Tip dünyasinda bir devrim olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi, özel ilaci ile birlikte yapildigi için, görme merkezli kanamalara direkt etki edebiliyor ve böylece laserin saglikli bölgeleri olumsuz etkilemesi de önlenmis oluyor. Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” uygulanan kliniklerin sayisinda son bir yildaki artis dikkat çekiyor. Hastaligin tanisi kisinin kendi kendine uygulayabilecegi basit bir yöntem olan Kareli Kagit Testi (Amsler Testi) ile konuluyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası