Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz Doktorlarina Fotodinamik Tedavi Sempozyumu

“Sari Nokta Hastaliklari”nda uygulanan Fotodinamik Tedavi Ankara’da göz hekimlerine tanitilacak.

Novartis firmasinin sponsorlugunda organize edilen “Novartis Retina Günleri” kapsamindaki toplanti serilerinin ikincisi 20 Mart 2004 tarihinde Ankara Sheraton Oteli’nde yapilacak. Ankara, Istanbul, Izmir, Adana, Konya, Eskisehir, Bursa, Antalya, Malatya ve Trabzon’un çesitli egitim kurumlarindan davet edilen ögretim üyeleri tip dünyasinda büyük bir yenilik olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi’deki bilgi birikimlerini meslektaslariyla paylasacak.

Görme merkezinin hastaligi olan Yasa bagli maküla dejeneresansi tedavisinin anlatilacagi sempozyumda Fotodinamik Tedavi’nin uygulanmasi ve faydalari hakkinda da detayli bilgiler verilecek. Basina kapali yapilacak toplantiya Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Bora Eldem ve Doç. Dr. Sibel Kadayifçilar, Ankara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Emin Özmert ve Doç. Dr. Figen Batioglu, Istanbul Retina Enstitüsü’nden Prof. Dr. Murat Karaçorlu ve Doç. Dr. Serra Arf Karaçorlu, Gülhane Askeri Tip Akademisi’nden Prof. Dr. Zeki Bayraktar, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berati Hasanreisoglu ve Doç. Dr. Gökhan Gürelik ile Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülipek Müftüoglu konusmaci olarak katilacak. Toplantida Fotodinamik Tedavi hakkinda dünyadaki bilimsel gelismeler anlatilacak.

50 yas üzerindekilerde rastlanan körlügün de en büyük nedeni olan Yasa bagli maküla dejeneresansi, hastanin görme alaninin ortasinda kanamalara yol açarak giderek büyüyen bir leke olarak ortaya çikiyor. Genellikle tek gözde baslayan ve yavas seyreden hastalik birkaç sene içerisinde diger gözü de etkiliyor ve hastanin bagimsiz yasama yetenegini de kaybettiren bir duruma dönüsebiliyor. Sari Nokta kanamalarina ayni zamanda genç ve yüksek Miyopi hastalarinda da rastlanabiliyor.

Yilda bir kez mutlaka doktor kontrolü yapilmali

Görme merkezindeki kanamanin ilk belirtileri, cisimleri küçük ve bozuk görmeye baslamak, çizgilerin itilmesi ya da kirilmasi ve bakilan yeri net görememe sikayetleriyle ortaya çikiyor. Toplum bilincinin oldukça düsük oldugunu belirten uzmanlar bu sikayetleri bulunan hastalarin vakit kaybetmeden doktora gitmelerini ve tedaviye baslamalari gerektigini vurguluyor.

Yeni bir umut için Fotodinamik Tedavi

Klasik laser sistemleriyle kesin tedavisi yapilamayan Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” görme merkezindeki kanamalari durdurarak görme kaybini engelliyor. Çünkü termal yani yakici laserler, görme merkezi kanamalarinda kullanilamiyorlar.

Tip dünyasinda bir devrim olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi, özel ilaci ile birlikte yapildigi için, görme merkezli kanamalara direkt etki edebiliyor ve böylece laserin saglikli bölgeleri olumsuz etkilemesi de önlenmis oluyor. Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” uygulanan kliniklerin sayisinda son bir yildaki artis dikkat çekiyor. Hastaligin tanisi kisinin kendi kendine uygulayabilecegi basit bir yöntem olan Kareli Kagit Testi (Amsler Testi) ile konuluyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası