Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göz Doktorlarina Fotodinamik Tedavi Sempozyumu

“Sari Nokta Hastaliklari”nda uygulanan Fotodinamik Tedavi Ankara’da göz hekimlerine tanitilacak.

Novartis firmasinin sponsorlugunda organize edilen “Novartis Retina Günleri” kapsamindaki toplanti serilerinin ikincisi 20 Mart 2004 tarihinde Ankara Sheraton Oteli’nde yapilacak. Ankara, Istanbul, Izmir, Adana, Konya, Eskisehir, Bursa, Antalya, Malatya ve Trabzon’un çesitli egitim kurumlarindan davet edilen ögretim üyeleri tip dünyasinda büyük bir yenilik olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi’deki bilgi birikimlerini meslektaslariyla paylasacak.

Görme merkezinin hastaligi olan Yasa bagli maküla dejeneresansi tedavisinin anlatilacagi sempozyumda Fotodinamik Tedavi’nin uygulanmasi ve faydalari hakkinda da detayli bilgiler verilecek. Basina kapali yapilacak toplantiya Hacettepe Üniversitesi’nden Prof.Dr. Bora Eldem ve Doç. Dr. Sibel Kadayifçilar, Ankara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Emin Özmert ve Doç. Dr. Figen Batioglu, Istanbul Retina Enstitüsü’nden Prof. Dr. Murat Karaçorlu ve Doç. Dr. Serra Arf Karaçorlu, Gülhane Askeri Tip Akademisi’nden Prof. Dr. Zeki Bayraktar, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berati Hasanreisoglu ve Doç. Dr. Gökhan Gürelik ile Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülipek Müftüoglu konusmaci olarak katilacak. Toplantida Fotodinamik Tedavi hakkinda dünyadaki bilimsel gelismeler anlatilacak.

50 yas üzerindekilerde rastlanan körlügün de en büyük nedeni olan Yasa bagli maküla dejeneresansi, hastanin görme alaninin ortasinda kanamalara yol açarak giderek büyüyen bir leke olarak ortaya çikiyor. Genellikle tek gözde baslayan ve yavas seyreden hastalik birkaç sene içerisinde diger gözü de etkiliyor ve hastanin bagimsiz yasama yetenegini de kaybettiren bir duruma dönüsebiliyor. Sari Nokta kanamalarina ayni zamanda genç ve yüksek Miyopi hastalarinda da rastlanabiliyor.

Yilda bir kez mutlaka doktor kontrolü yapilmali

Görme merkezindeki kanamanin ilk belirtileri, cisimleri küçük ve bozuk görmeye baslamak, çizgilerin itilmesi ya da kirilmasi ve bakilan yeri net görememe sikayetleriyle ortaya çikiyor. Toplum bilincinin oldukça düsük oldugunu belirten uzmanlar bu sikayetleri bulunan hastalarin vakit kaybetmeden doktora gitmelerini ve tedaviye baslamalari gerektigini vurguluyor.

Yeni bir umut için Fotodinamik Tedavi

Klasik laser sistemleriyle kesin tedavisi yapilamayan Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” görme merkezindeki kanamalari durdurarak görme kaybini engelliyor. Çünkü termal yani yakici laserler, görme merkezi kanamalarinda kullanilamiyorlar.

Tip dünyasinda bir devrim olarak kabul edilen Fotodinamik Tedavi, özel ilaci ile birlikte yapildigi için, görme merkezli kanamalara direkt etki edebiliyor ve böylece laserin saglikli bölgeleri olumsuz etkilemesi de önlenmis oluyor. Maküla dejeneresansinin en yeni tedavisi olan “Fotodinamik Tedavi” uygulanan kliniklerin sayisinda son bir yildaki artis dikkat çekiyor. Hastaligin tanisi kisinin kendi kendine uygulayabilecegi basit bir yöntem olan Kareli Kagit Testi (Amsler Testi) ile konuluyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası