Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ucuz balik deyip geçmeyin

Piyasada ucuza satilan hamsi ve sardalya, beyaz etli ve pahali olan levrek, çipura gibi baliklara göre daha yüksek doymamis yag asiti içeriyor.

Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA, hücre membran yapisinda yer aliyor ve hücre sagligi açisindan son derece yararli. Bu asitler, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önem tasiyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve Isleme Teknolojisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Abdurrahman Polat, mükemmel bir yag asidi kaynagi olan baligin, kalp ve damar sagligi açisindan çok önemli vitaminler içerdigini söyledi. Özellikle hamsi, sardalya ve uskumru gibi göçer deniz baliklarinin doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA bakimindan son derece zengin oldugunu belirten Polat, “Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA’nin, hücre membran yapisinda yer aldiklari ve hücre sagligi açisindan son derece önemli oldugu bilinmektedir. Bu asitlerin, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önemi vardir” dedi.

ZENGIN BIR BESIN KAYNAGI

Balik etinin daha az bag dokusu içerdigi için sindiriminin diger etlere göre daha kolay oldugunu ve çocuklar ile yaslilarin rahatlikla tüketebilecekleri bir besin maddesi oldugunu ifade eden Polat, sunlari kaydetti: “Balik eti, ayni zamanda A,D,E ve B grubu bazi vitaminlerce ve yine potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi makro ve iz elementlerce zengin bir besin kaynagidir. Halk arasinda (Ucuz balik, pahali baliklara göre daha az besleyici degere sahiptir veya daha az degerlidir) gibi yanlis bir inanis var. Baliklarin insan beslenmesindeki önemi dikkate alindiginda, bu dogru bir tanimlama olmaz. Örnegin piyasada ucuz fiyatlarla satilan hamsi, istavrit, sardalya ile daha pahali fiyatlarla satilan levrek, uskumru ve palamut gibi türlerin ham protein degerleri arasinda önemli bir fark yoktur.”

Polat, piyasada halkin çok ucuza alip tüketebilecegi hamsi ve sardalyanin, et yapilari nedeniyle daha yüksek yag oranina sahip oldugunu belirterek, “Hamsi ve sardalya, beyaz etli bir tür ve pahali olan levrek ile çipura gibi baliklara göre çok daha yüksek doymamis yag asitleri miktarina sahiptir” dedi.

UN KALITESI

Polat, en yüksek kalitedeki balik unlarinin da hamsi ve sardalyadan elde edildigini söyledi. Hamsi ve sardalyanin, yem sanayiinin en önemli hammaddesi oldugunu ifade eden Polat, “Balik, sadece dogrudan insan gidasi olarak degil, ayni zamanda hayvan beslemede kullanilan yemlerin de en önemli hammaddesidir. Örnegin dünyada üretilen balik unlarinin yaklasik yüzde 50-60’i kanatli hayvanlar yeminde, yüzde 20’si domuz yeminde, yüzde 14-16’si balik ve karides yeminde kullanilmaktadir” dedi.

UYARILAR

Polat, baliklarin derin dondurucuya konulmadan önce mutlaka iç organlari, pullari ve solungaçlarinin temizlenmesi, streç film gibi bir malzemeyle ambalajlanip, üzerine tarih ve baligin türünün yazilmasi, porsiyonlara bölerek dondurulmasi, dondurucudan çikarilan baligin çözüldükten sonra tekrar dondurulmamasi gerektigi uyarilarinda da bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası