Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ucuz balik deyip geçmeyin

Piyasada ucuza satilan hamsi ve sardalya, beyaz etli ve pahali olan levrek, çipura gibi baliklara göre daha yüksek doymamis yag asiti içeriyor.

Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA, hücre membran yapisinda yer aliyor ve hücre sagligi açisindan son derece yararli. Bu asitler, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önem tasiyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve Isleme Teknolojisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Abdurrahman Polat, mükemmel bir yag asidi kaynagi olan baligin, kalp ve damar sagligi açisindan çok önemli vitaminler içerdigini söyledi. Özellikle hamsi, sardalya ve uskumru gibi göçer deniz baliklarinin doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA bakimindan son derece zengin oldugunu belirten Polat, “Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA’nin, hücre membran yapisinda yer aldiklari ve hücre sagligi açisindan son derece önemli oldugu bilinmektedir. Bu asitlerin, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önemi vardir” dedi.

ZENGIN BIR BESIN KAYNAGI

Balik etinin daha az bag dokusu içerdigi için sindiriminin diger etlere göre daha kolay oldugunu ve çocuklar ile yaslilarin rahatlikla tüketebilecekleri bir besin maddesi oldugunu ifade eden Polat, sunlari kaydetti: “Balik eti, ayni zamanda A,D,E ve B grubu bazi vitaminlerce ve yine potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi makro ve iz elementlerce zengin bir besin kaynagidir. Halk arasinda (Ucuz balik, pahali baliklara göre daha az besleyici degere sahiptir veya daha az degerlidir) gibi yanlis bir inanis var. Baliklarin insan beslenmesindeki önemi dikkate alindiginda, bu dogru bir tanimlama olmaz. Örnegin piyasada ucuz fiyatlarla satilan hamsi, istavrit, sardalya ile daha pahali fiyatlarla satilan levrek, uskumru ve palamut gibi türlerin ham protein degerleri arasinda önemli bir fark yoktur.”

Polat, piyasada halkin çok ucuza alip tüketebilecegi hamsi ve sardalyanin, et yapilari nedeniyle daha yüksek yag oranina sahip oldugunu belirterek, “Hamsi ve sardalya, beyaz etli bir tür ve pahali olan levrek ile çipura gibi baliklara göre çok daha yüksek doymamis yag asitleri miktarina sahiptir” dedi.

UN KALITESI

Polat, en yüksek kalitedeki balik unlarinin da hamsi ve sardalyadan elde edildigini söyledi. Hamsi ve sardalyanin, yem sanayiinin en önemli hammaddesi oldugunu ifade eden Polat, “Balik, sadece dogrudan insan gidasi olarak degil, ayni zamanda hayvan beslemede kullanilan yemlerin de en önemli hammaddesidir. Örnegin dünyada üretilen balik unlarinin yaklasik yüzde 50-60’i kanatli hayvanlar yeminde, yüzde 20’si domuz yeminde, yüzde 14-16’si balik ve karides yeminde kullanilmaktadir” dedi.

UYARILAR

Polat, baliklarin derin dondurucuya konulmadan önce mutlaka iç organlari, pullari ve solungaçlarinin temizlenmesi, streç film gibi bir malzemeyle ambalajlanip, üzerine tarih ve baligin türünün yazilmasi, porsiyonlara bölerek dondurulmasi, dondurucudan çikarilan baligin çözüldükten sonra tekrar dondurulmamasi gerektigi uyarilarinda da bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası