Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ucuz balik deyip geçmeyin

Piyasada ucuza satilan hamsi ve sardalya, beyaz etli ve pahali olan levrek, çipura gibi baliklara göre daha yüksek doymamis yag asiti içeriyor.

Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA, hücre membran yapisinda yer aliyor ve hücre sagligi açisindan son derece yararli. Bu asitler, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önem tasiyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve Isleme Teknolojisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Abdurrahman Polat, mükemmel bir yag asidi kaynagi olan baligin, kalp ve damar sagligi açisindan çok önemli vitaminler içerdigini söyledi. Özellikle hamsi, sardalya ve uskumru gibi göçer deniz baliklarinin doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA bakimindan son derece zengin oldugunu belirten Polat, “Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA’nin, hücre membran yapisinda yer aldiklari ve hücre sagligi açisindan son derece önemli oldugu bilinmektedir. Bu asitlerin, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önemi vardir” dedi.

ZENGIN BIR BESIN KAYNAGI

Balik etinin daha az bag dokusu içerdigi için sindiriminin diger etlere göre daha kolay oldugunu ve çocuklar ile yaslilarin rahatlikla tüketebilecekleri bir besin maddesi oldugunu ifade eden Polat, sunlari kaydetti: “Balik eti, ayni zamanda A,D,E ve B grubu bazi vitaminlerce ve yine potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi makro ve iz elementlerce zengin bir besin kaynagidir. Halk arasinda (Ucuz balik, pahali baliklara göre daha az besleyici degere sahiptir veya daha az degerlidir) gibi yanlis bir inanis var. Baliklarin insan beslenmesindeki önemi dikkate alindiginda, bu dogru bir tanimlama olmaz. Örnegin piyasada ucuz fiyatlarla satilan hamsi, istavrit, sardalya ile daha pahali fiyatlarla satilan levrek, uskumru ve palamut gibi türlerin ham protein degerleri arasinda önemli bir fark yoktur.”

Polat, piyasada halkin çok ucuza alip tüketebilecegi hamsi ve sardalyanin, et yapilari nedeniyle daha yüksek yag oranina sahip oldugunu belirterek, “Hamsi ve sardalya, beyaz etli bir tür ve pahali olan levrek ile çipura gibi baliklara göre çok daha yüksek doymamis yag asitleri miktarina sahiptir” dedi.

UN KALITESI

Polat, en yüksek kalitedeki balik unlarinin da hamsi ve sardalyadan elde edildigini söyledi. Hamsi ve sardalyanin, yem sanayiinin en önemli hammaddesi oldugunu ifade eden Polat, “Balik, sadece dogrudan insan gidasi olarak degil, ayni zamanda hayvan beslemede kullanilan yemlerin de en önemli hammaddesidir. Örnegin dünyada üretilen balik unlarinin yaklasik yüzde 50-60’i kanatli hayvanlar yeminde, yüzde 20’si domuz yeminde, yüzde 14-16’si balik ve karides yeminde kullanilmaktadir” dedi.

UYARILAR

Polat, baliklarin derin dondurucuya konulmadan önce mutlaka iç organlari, pullari ve solungaçlarinin temizlenmesi, streç film gibi bir malzemeyle ambalajlanip, üzerine tarih ve baligin türünün yazilmasi, porsiyonlara bölerek dondurulmasi, dondurucudan çikarilan baligin çözüldükten sonra tekrar dondurulmamasi gerektigi uyarilarinda da bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası