Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ucuz balik deyip geçmeyin

Piyasada ucuza satilan hamsi ve sardalya, beyaz etli ve pahali olan levrek, çipura gibi baliklara göre daha yüksek doymamis yag asiti içeriyor.

Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA, hücre membran yapisinda yer aliyor ve hücre sagligi açisindan son derece yararli. Bu asitler, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önem tasiyor.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve Isleme Teknolojisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Abdurrahman Polat, mükemmel bir yag asidi kaynagi olan baligin, kalp ve damar sagligi açisindan çok önemli vitaminler içerdigini söyledi. Özellikle hamsi, sardalya ve uskumru gibi göçer deniz baliklarinin doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA bakimindan son derece zengin oldugunu belirten Polat, “Çok doymamis yag asitleri olan EPA ve DHA’nin, hücre membran yapisinda yer aldiklari ve hücre sagligi açisindan son derece önemli oldugu bilinmektedir. Bu asitlerin, çocuklar ve gelisme çagindakiler için ayri bir önemi vardir” dedi.

ZENGIN BIR BESIN KAYNAGI

Balik etinin daha az bag dokusu içerdigi için sindiriminin diger etlere göre daha kolay oldugunu ve çocuklar ile yaslilarin rahatlikla tüketebilecekleri bir besin maddesi oldugunu ifade eden Polat, sunlari kaydetti: “Balik eti, ayni zamanda A,D,E ve B grubu bazi vitaminlerce ve yine potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko gibi makro ve iz elementlerce zengin bir besin kaynagidir. Halk arasinda (Ucuz balik, pahali baliklara göre daha az besleyici degere sahiptir veya daha az degerlidir) gibi yanlis bir inanis var. Baliklarin insan beslenmesindeki önemi dikkate alindiginda, bu dogru bir tanimlama olmaz. Örnegin piyasada ucuz fiyatlarla satilan hamsi, istavrit, sardalya ile daha pahali fiyatlarla satilan levrek, uskumru ve palamut gibi türlerin ham protein degerleri arasinda önemli bir fark yoktur.”

Polat, piyasada halkin çok ucuza alip tüketebilecegi hamsi ve sardalyanin, et yapilari nedeniyle daha yüksek yag oranina sahip oldugunu belirterek, “Hamsi ve sardalya, beyaz etli bir tür ve pahali olan levrek ile çipura gibi baliklara göre çok daha yüksek doymamis yag asitleri miktarina sahiptir” dedi.

UN KALITESI

Polat, en yüksek kalitedeki balik unlarinin da hamsi ve sardalyadan elde edildigini söyledi. Hamsi ve sardalyanin, yem sanayiinin en önemli hammaddesi oldugunu ifade eden Polat, “Balik, sadece dogrudan insan gidasi olarak degil, ayni zamanda hayvan beslemede kullanilan yemlerin de en önemli hammaddesidir. Örnegin dünyada üretilen balik unlarinin yaklasik yüzde 50-60’i kanatli hayvanlar yeminde, yüzde 20’si domuz yeminde, yüzde 14-16’si balik ve karides yeminde kullanilmaktadir” dedi.

UYARILAR

Polat, baliklarin derin dondurucuya konulmadan önce mutlaka iç organlari, pullari ve solungaçlarinin temizlenmesi, streç film gibi bir malzemeyle ambalajlanip, üzerine tarih ve baligin türünün yazilmasi, porsiyonlara bölerek dondurulmasi, dondurucudan çikarilan baligin çözüldükten sonra tekrar dondurulmamasi gerektigi uyarilarinda da bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası