Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kapkaç Nedir

Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz kapkaç fobisi olan kisilerin kalabalik yerlere girmekten korktuklarini, yalniz basina sokaga çikamadiklarini anlatarak, “Bu tür fobisi olanlar, strese dayaniksiz, kolay panige kapilan, psikolojik ya da bedensel olarak güçsüz kisiler” dedi.


Bu tür bir fobiyle karsi karsiya bulunanlara sagduyulu olmalarini öneren Prof. Dr. Sunar Birsöz, “Süphesiz dis dünyada bir takim tehlikeler var. Bunlardan bir tanesi de kapkaç olayi. Insanlar öncelikle kendi emniyet tedbirlerini almali ama devamli bir tehlike gelecek endisesiyle yasamamalilar” diye konustu.


Psikiyatrist Prof. Birsöz, hangi tür insanlarin kapkaç yapabilecegini de söyle anlatti:


“Bu tür insanlar, artik kaybedecek birseyi kalmamis, deger yargilarini yitirmis, büyük ihtimalle alkol ya da uyusturucu madde bagimliligi olan kisiler. Ihtiyaç duyduklari maddeyi elde etmek için her türlü davranisi göze almislar. Çünkü bu tür insanlarin hayatinda bütün deger yargilari kaybolmus. Kapkaççinin amaci, kolay yoldan para kazanmak, bu yolla elde ettigi parayla haz duyacagi maddeleri almaktir. Biz genellikle bu tip kisilere anti-sosyal kisiler diyoruz.”


Emniyet yetkilileri de, vatandaslari kapkaç olayina karsi uyararak, alinacak önlemleri söyle siraladilar: Yolda veya caddede yürürken, caddeye yakin olan taraftan mümkün oldugu kadar uzak durmali, trafik akisinin tersi yönde çanta tasinmali.


Hava karardiktan sonra issiz ara sokaklar yerine, isikli ana caddeler tercih edilmeli. Özellikle bayan sürücüler, araçlarina arkadan çarpan olursa çok dikkatli olmali. Araç içinde tek basina iseler araçtan inmemeli, çarpan aracin plakasini ve sahsin esgalini almaya çalisarak en yakin polis merkezine veya 155 Polis Imdat telefonuna bildirmeliler.


Trafigin yogun oldugu yerlerde trafik isiklarinda beklerken, çantalar ön veya arka koltuk yerine, mümkünse bagajda kilitlenmeli ya da sürücü koldugunun altina gizlenmelidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası