Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz riskini belirlemede yeni bir test

Yeni gelistirilen “Kendi Basina Osteoporoz Riski Testi”nin (OST), osteoporoz ile daha etkin mücadele edilmesinin önün açtigi bildirildi.

Fransa’nin Nice kentinde gerçeklestirilen Avrupa Osteoporoz ve Osteoartritin Klinik ve Ekonomik Boyutlari Kongresi’nde (ECCEO) sunulan çalismada, osteoporoz riski tasiyan kisilerin, kilo ve yas endeksleri kullanilarak hizli ve düsük maliyetle belirlendigi bildirildi.

Çalismanin arastirmacilarindan Hollanda’nin Maastricht Üniversite Hastanesi Romatoloji Bölümünde görevli Prof. Dr. Piet Geusens, yeni gelistirilen teste iliskin yaptigi degerlendirmede, “Kendi Basina Osteoporoz Riski Testi”nin (OST), osteoporoz açisindan risk tasiyan ve kemik yogunlugu testinden geçmesi gereken kisilerin belirlenmesinin en kolay yolu oldugunu söyledi.

Osteoporoz tanisinda kullanilan kemik mineral ölçümünün, hem zor hem de masrafli bir uygulama oldugunu ifade eden Prof. Dr. Geusens, “Bu test hekimlerin kaynaklari dogru hedeflere aktarmalari açisindan çok büyük yarar saglayacak ve bu yikici hastalik için en yüksek risk tasiyan kadinlarda taniyi kolaylastiracaktir” dedi.

TEST NASIL UYGULANIYOR

Hekimler tarafindan uygulanan test, kisinin yas ve kilosuna göre osteoporoz riski tasiyip tasimadigini içeriyor. Basit bir skala üzerinde hastanin yas ve kilo degerleri isaretlendikten ve ailede osteoporotik kirik gibi gerekli majör faktörler de göz önünde tutulduktan sonra, kisinin osteoporoz açisindan düsük, orta veya yüksek risk gruplarindan hangisinde yer aldigi ortaya çikiyor. Örnegin vücut agirligi 63 kilogram olan, 66 yasindaki postmenopozal bir kadin, orta derecede risk tasidigi için kemik mineral yogunlugu ölçümü öneriliyor.

OST’nin güvenilirligini tespit etmek amaciyla Isveç’in Göteborg kentinde yasayan 55 yas ve üzeri 4 bin 716 kadin ile gerçeklestirilen geriye dönük çalismada, testin Isveç’teki osteoporozlu kadinlarin yüzde 91’ini belirleyebildigi görüldü.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası