Genel SağlıkHABERLER

OSTEOPOROZ RİSKİNİ BELİRLEMEDE YENİ BİR TEST

Yeni geliştirilen “Kendi Başına Osteoporoz Riski Testi”nin (OST), osteoporoz ile daha etkin mücadele edilmesinin önün açtığı bildirildi.

Fransa’nın Nice kentinde gerçekleştirilen Avrupa Osteoporoz ve Osteoartritin Klinik ve Ekonomik Boyutları Kongresi’nde (ECCEO) sunulan çalışmada, osteoporoz riski taşıyan kişilerin, kilo ve yaş endeksleri kullanılarak hızlı ve düşük maliyetle belirlendiği bildirildi.

Çalışmanın araştırmacılarından Hollanda’nın Maastricht Üniversite Hastanesi Romatoloji Bölümünde görevli Prof. Dr. Piet Geusens, yeni geliştirilen teste ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Kendi Başına Osteoporoz Riski Testi”nin (OST), osteoporoz açısından risk taşıyan ve kemik yoğunluğu testinden geçmesi gereken kişilerin belirlenmesinin en kolay yolu olduğunu söyledi.

Osteoporoz tanısında kullanılan kemik mineral ölçümünün, hem zor hem de masraflı bir uygulama olduğunu ifade eden Prof. Dr. Geusens, “Bu test hekimlerin kaynakları doğru hedeflere aktarmaları açısından çok büyük yarar sağlayacak ve bu yıkıcı hastalık için en yüksek risk taşıyan kadınlarda tanıyı kolaylaştıracaktır” dedi.

TEST NASIL UYGULANIYOR

Hekimler tarafından uygulanan test, kişinin yaş ve kilosuna göre osteoporoz riski taşıyıp taşımadığını içeriyor. Basit bir skala üzerinde hastanın yaş ve kilo değerleri işaretlendikten ve ailede osteoporotik kırık gibi gerekli majör faktörler de göz önünde tutulduktan sonra, kişinin osteoporoz açısından düşük, orta veya yüksek risk gruplarından hangisinde yer aldığı ortaya çıkıyor. Örneğin vücut ağırlığı 63 kilogram olan, 66 yaşındaki postmenopozal bir kadın, orta derecede risk taşıdığı için kemik mineral yoğunluğu ölçümü öneriliyor.

OST’nin güvenilirliğini tespit etmek amacıyla İsveç’in Göteborg kentinde yaşayan 55 yaş ve üzeri 4 bin 716 kadın ile gerçekleştirilen geriye dönük çalışmada, testin İsveç’teki osteoporozlu kadınların yüzde 91’ini belirleyebildiği görüldü.