Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikissiz hemoroit ameliyati

Hemoroit ameliyatlarinin, artik “ligasure” sistemiyle kansiz, acisiz ve dikissiz olarak yapildigi bildirildi.

Klasik hemoroit ameliyatlarinda, hastalarda iyilesme süresinin 38 gün civarindayken, yeni sistemde bu sürenin 16 güne indigini belirten Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Yilmazlar, “Hastalar eski sistemdeki gibi aci duymuyor ve gün içersinde taburcu olabiliyorlar” dedi.

Prof. Dr. Tuncay Yilmazlar, elektro termal olarak çalisan sistemin, üniversite hastanesinde 4 aydir basariyla uygulandigini söyledi. Prof. Dr. Yilmazlar, ligasure sistemle yapilan hemoroit ameliyatlarinda hemoroitli bölgedeki kanama yapan damarlarin elektro termal bir cihazla yapistirildigini, daha sonra ise yapistirilan damarin kesildigini belirterek, bu yöntemin diger klasik ameliyatlara oranla birçok avantajinin oldugunu vurguladi.

Sistemin, 45-50 dakika olan ameliyat süresini de 5-12 dakikaya indirdigine dikkati çeken Prof. Dr. Yilmazlar, sunlari kaydetti: “Bu sistemde yapilan ameliyatlar dikissiz ve kansiz oldugu için hastalar eski sistemdeki gibi aci duymuyor ve gün içersinde taburcu olabiliyorlar. Yani sabah ameliyat olan bir hasta ögleden sonra taburcu olabiliyor. Ligasure sistemde dikis olmadigi için çevre dokulara da zarar verilmiyor ve hasta daha çabuk iyilesiyor. Ayrica kanama olmadigi için operasyonu gerçeklestiren cerrah için de büyük bir rahatlik sagliyor.”

Prof. Dr. Yilmazlar, klasik hemoroit ameliyatlarinda, hastalarda iyilesme süresinin 38 gün civarindayken, yeni sistemde bu sürenin 16 güne indigini belirtti. Prof. Dr. Yilmazlar, böylece hastalarin ise dönme sürelerinin de 21 günden 7 güne indigini söyledi.

Ligasure yöntemiyle simdiye kadar 25 hastanin sagligina kavustugunu belirten Prof. Dr. Yimazlar, söyle konustu: “Hemoroit hastaligi toplumda oldukça sik görülen bir rahatsizlik. Ancak hastalar hemoroit ameliyati olmaktan korktuklari için tedavilerini yaptirmiyorlardi. Komplikasyon riski yok denecek kadar az olan bu ameliyat teknigi sayesinde aci, dikis ve kan olmadigi için hastalarin korkmalarina gerek kalmadi. Sistemi duyan hastalar mutlaka bu sistemle ameliyat olmak istiyorlar. Ayrica hastalar hemen taburcu edildigi için vatandaslarin hastane masraflari da azalmis oluyor.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası