Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS hakkinda merak ettikleriniz

Kasim ayinda Çin’in güneyinde ortaya çiktiktan sonra basta komsu ülkeler olmak üzere, seyahatler yoluyla 25’den fazla ülkeye yayilan Akut Solunum Yetmezligi Sendromu (SARS - Severe Acute Respiratory Syndrome) tehdidi devam ediyor.

26 Nisan itibari ile SARS yüzünden Çin, Hong Kong, Kanada, Singapur, Vietnam, Tayland ve Malezya’da 290’i askin kisi öldü. Hastaliga yakalanan kisilerin sayisi ise 5 bine yaklasti.

Acibadem Saglik Grubu Merkez Laboratuvari Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani ve Biyokimya Doktoru Doç. Dr. Tanil Kocagöz, gizemli zatürree olarak da adlandirilan “akut solunum yetmezligi sendromu” (SARS - Severe Acute Respiratory Syndrome - Ciddi Ani Gelisen Solunum Sendromu) hakkinda bilgi verdi.

SARS nedir?

Agir hastalik olusturan, aniden baslayip gelisen, öncelikle üst solunum yollari ve akcigerleri tutan bir enfeksiyon hastaligi olarak tanimlanabilir.

Bu hastaliga yol açan enfeksiyon etkeni nedir?

Hastalardan elde edilen klinik örnekler, hastaligin etkeninin yapisi “coronavirus” diye adlandirilan bir aileye ait bir virüs oldugunu gösteriyor. Coronavirus’lar, kisin sikça salginlara yol açan ve halk arasinda soguk alginligi adi verilen hastaliklarin üçte birinden sorumlu tutulur.

SARS nasil bulasir?

Hastalik solunum yollarini tuttugu için bir hastanin öksürme, hapsirma gibi eylemlerle olusturdugu, havada asili kalan damlaciklardaki virüslerin solunmasi ile vücuda alinir. Hastaligin özellikle yakin temas ile aile bireyleri ve saglik personeline bulastigi gözleniyor.

SARS’in kuluçka süresi ne kadardir?

Hastalik etkeni alindiktan ilk belirtilerin ortaya çikmasina dek geçen kuluçka süresi 2 ila 7 gün olarak ifade ediliyor.

SARS’in belirtileri nelerdir?

SARS’in en önemli belirtisi yüksek ates. Bugüne dek saptanan hastalarin tamaminda yüksek ates görüldü. Üsüme ve titreme, siddetli kas agrilari, kuru öksürük ve bas agrisi hastalarin yarisindan fazlasinda görüldü. Bazi hastalarda ise, balgam çikarma, bogaz agrisi, burun akintisi, sersemlik hali, bulanti, kusma ve ishal de görülebiliyor.

SARS hangi yastakileri etkilemektedir, öldürücü bir hastalik midir?

26 Nisan itibari ile SARS yüzünden 290’i askin kisi öldü. Hastaliga yakalanan kisilerin sayisi ise 5 bine yaklasti. Hastaliga yakalanlarin çogunlugu 25 yas üzerinde olmasina karsin, çocuklarda da görüldü. Ölüm orani yaslilarda gençlere oranla biraz daha yüksek.

SARS’in tedavisi var midir?

Hastaligin özgül tedavisi henüz yok. Virüslerin etken oldugu tüm diger enfeksiyon hastaliklarinda oldugu gibi antibiyotikler tedavide etkili degil. Ribavirin gibi bazi antiviral ilaçlarin ve agir olgularda kortizon benzeri ilaçlarin yararli olabildigi gösteriliyor.

SARS’tan toplumun korunmasi için ne yapmak gerekir?

Toplumu korumanin en etkin yolu hastalarin erken saptanmasi, ve hastahaneye yatirilarak izole edilmesi. Ayrica saglik personelinin koruyucu maske, gözlük, eldiven, önlük, galos gibi önlemler ile hasta yanina girmesi gerekir.

SARS’in kesin tanisi nasil konur?

Hastalik belirtileri gösteren kisilerden alinacak bogaz sürüntüsü, balgam gibi örneklerile konur. Virüsler klasik mikroskobi ve kültür gibi yöntemlerle kolayca gösterilemediginden moleküler tani yöntemlerinin kullanilmasi gerekir.

SARS’in tanisini koymak için moleküler bir tani yöntemi gelistirilmis midir? Ülkemizde bu tür bir test uygulanabilmekte midir?

SARS virüsünün kalitimsal bilgisini tasiyan RNA’nin dizgisi okunmaya baslandi. Bu bilgi RNA’nin DNA kopyasinin çikartilmasi ve bunun tüp içerisinde çogaltilmasina dayali bir moleküler tani yönteminin gelistirilmesini sagliyor. Bu tür yöntemler baska enfeksiyon etkenlerinin tanisi için ülkemizde birçok arastirma ve tani merkezinde yaygin olarak kullaniliyor.

SARS ilk kez nerede görülmüstür? Su anda hangi ülkelere yayilmistir?

Sars, Kasim ayinda Çin’in güneyinde ortaya çiktiktan sonra basta komsu ülkeler olmak üzere, seyahatler yoluyla ABD, Avrupa ülkeleri dahil 25’den fazla ülkeye yayildi. Türkiye’de henüz kesin tanisi konmus bir olgu yok.

SARS endise verici bir hastalik midir?

Hastalik solunum yolu ile bulastigi ve seyahat edenlerle yayildigi için tüm dünyada hizla yayildi. Henüz hastaliga karsi özgül bir tedavinin olmamasi tedirgin edici bir durum.

SARS’tan korunmak için asi gelistirilebilir mi?

Etkenin saptanmasi ve özelliklerinin tanimlanmaya baslamasi asi gelistirme umutlarini dogurdu. Hemen asi çalismalari basladi. Üç yil içerisinde etkili bir asinin gelistirilebilecegi umuluyor.

SARS bir bioterörizm olabilir mi?

Bunu gösterecek bir kanita henüz rastlanmadi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası