Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünya Saglik Örgütü, ‘SARS’ raporu hazirliyor

Dünya Saglik Örgütü (WHO), “gizemli zatürree” olarak adlandirilan “akut solunum yetmezligi sendromu” (SARS) hastaligiyla ilgili olarak Çin hükümetine bir rapor sunacak.

Hastaligin ortaya çiktigi Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bir hafta boyunca incelemelerde bulunan WHO uzmanlari, hazirladiklari raporu Çin Basbakan Yardimcisi Wu Yi’ye verecek.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) internet sitesinde yapilan açiklamada, söz konusu raporun eyaletteki gözetimler ve alinan önlemler ile hastalarin ve hastanelerin kontrolüyle ilgili önerileri içerdigi kaydedildi. WHO Sözcüsü Chris Powell tarafindan yapilan açiklamada önerilerle ilgili detayli bilgi verilmedi. Powell, Çin’in en büyük sehri Sanghay’dan da WHO uzmanlarinin ziyaret etmeleri için talep geldigini belirtti.

SARS KORKUSU ÇIN MAHALLESINI VURDU

SARS hastaligi, New York’taki Çin mahallesinin adeta tecrit edilmesine neden oldu. New Yorklular son günlerde SARS hastaligi nedeniyle özellikle Çin mahallesi gibi yerlere gitmekten kaçiniyorlar. Buradaki Çin lokantalarindan bazilarinin, müsterisizlikten kapanma tehlikesiyle karsi karsiya geldigi belirtiliyor.

Öte yandan, New York Senatörü Hillary Clinton, SARS hastaligiyla mücadele için 16 milyon dolarlik kaynak sagladigini açikladi. Hillary Clinton, hastaligin, New York’un Asyalilar’in yogun olarak yasadigi kesimlerinden uzak durulmasini gerektirmedigini söyledi.

New York’ta simdiye kadar 7 kisinin bu hastaliga yakalandigi bildiriliyor. Tüm ABD’deki hasta sayisi ise 115’i buldu.

SARS HASTALIGI “GÜNAH ÇIKARMAYI” ENGELLEDI

“Akut solunum yetmezligi sendromu” (SARS) hastaliginin yayilmasini önlemek amaciyla Singapur’daki Katolik Kilisesi, günah çikarma uygulamalarina ara verdi. Singapur Baspiskoposlugu tarafindan yayimlanan yönergede papazlardan bireysel günah çikarma yapmamalari, bunun yerine toplu günah çikarma töreni düzenlemeleri istendi. SARS hastaliginin ortaya çikmasindan sonra Singapur’daki kiliselerde el sikisma yasaklanirken, dini törenlerde ekmek lokmalarinin agiz yerine avuca konulmasina baslanmisti.

Singapur’da su ana kadar SARS hastaligindan dolayi 9 kisi hayatini kaybetti.

MALEZYA, ÇINLI TURIST GIRISINI YASAKLADI

Malezya, grip benzeri akut solunum yetmezligi (SARS) virüsünün yayilmasini önlemek için Kita Çin’inden turist girisini yasakladi. Malezyali bir yetkilinin Reuters’e verdigi bilgiye göre, Çin’deki Malezya diplomatik temsilcilikleri bundan böyle Çinli turistlere vize vermeyecek. Buna karsilik, devlet ve hükümet tarafindan görevlendirilmis olarak ya da is, ticaret amaciyla Malezya’yi ziyaret etmek isteyen Çinlilere SARS ile alakali hiçbir belirti göstermediklerine dair saglik sertifikalarini bildirdikleri sürece vize alabilecekler.

Malezya hükümeti, vatandaslarini SARS virüsünün ortaya çiktigi diger ülkelere seyahat konusunda uyardi ve bu ülkelerden yeni isgücü alimini durdurdu. Malezya’yi geçen yil 500 bin Kita Çinli olmak üzere toplam 13 milyon kisi ziyaret etmisti.

HONG KONG’DA 42 YENI VAKA, 2 ÖLÜ DAHA

Hong Kong’da 42 kisinin daha Akut Solunum Yetmezligi Sendromu (SARS) hastaligina yakalandigi, 2 kisinin de öldügü bildirildi. Saglik yetkilisi Liu Shao-Haei, düzenledigi basin toplantisinda, ülkede hastaliktan ölenlerin sayisinin 27, hasta sayisinin da 970’e yükseldigini söyledi.

GÜNEY AFRIKA’DA SARS VAKASI SÜPHESI

Bu arada Güney Afrika’da bir kisinin, SARS hastaligina yakalandigindan süphe ediliyor. Ulusal Bulasici Hastaliklar Enstitüsü baskani profesör Barry Schoub, Johannesburg’da gazetecilere yaptigi açiklamada, bunun Güney Afrika ve Afrika kitasinda rastlanan ilk SARS vakasi olabilecegini kaydetti.

Schoub, söz konusu kisinin, bir süre önce Hong Kong’u ziyaret ettigini belirtti.

ALMANYA’DA SARS SÜPHESI

Almanya’nin Stuttgart kenti yakinlarindaki Rhein-Neckar bölgesinde yasli bir kadinin, Akut Solunum Yetmezligi Sendromu (SARS) süphesiyle hastaneye kaldirildigi bildirildi. Stuttgart kentinde bulunan Badem-Württemberg Eyaleti Sosyal Isleri Bakanligi’nin sözcüsü, kisa süre önce Singapur’daki bir geziden dönen yasli kadinda SARS belirtilerinin görüldügünü kaydetti.

Sözcü, hastanin durumunun iyi oldugunu, hastaliga yakalanip yakalanmadiginin henüz kesinlik kazanmadigini belirtti.

103 KISI ÖLDÜ

Su ana kadar 20 ülkede 2800 kisiyi etkileyen SARS hastaligi 105 kisinin ölümüne yol açti. Yarisini Çinlilerin olusturdugu SARS kurbanlarinin birçogu Hong Kong ve Singapur’da kaydedildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası