Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Insanligi tehdit eden 10 risk

Dünya üzerinde, insanligi tehdit eden 10 temel önlenebilir risk belirlendi.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) belirledigi, dünyadaki yillik 56 milyon ölümün yaklasik yüzde 40’indan sorumlu riskler söyle: Anne ve çocugun düsük kilolu olmasi, güvensiz cinsel iliski, yüksek tansiyon, tütün-alkol tüketimi, güvensiz su, sanitasyon ve hijyen, demir eksikligi, kati yakitlardan kaynaklanan duman, yüksek kolesterol ve obezite.

Dünya Saglik Örgütü (WHO), insan sagligina yönelik ana risklerin büyüklügüne isik tutmak ve hükümetleri, bu risklere karsi halk sagligi uygulamalarini yogunlastirmalari için cesaretlendirmek amaciyla, derin çapli bir arastirma gerçeklestirdi. Bu arastirmayla, insan sagligini tehdit eden 25 önlenebilir temel risk belirlendi ve bunlar arasinda en tepedeki 10 risk seçildi.

Arastirma sonunda hazirlanan raporda, bu 10 riskin, dünyadaki yillik 56 milyon ölümün yaklasik yüzde 40’indan ve saglikli yasam yillarinin global kaybinin 3’te birinden sorumlu oldugu açiklandi.

WHO’ya göre, bu 10 risk söyle:

Anne ve çocugun düsük kilolu olmasi,
Güvensiz cinsel iliski,
Yüksek tansiyon,
Tütün ve alkol tüketimi,
Güvensiz su,
Sanitasyon ve hijyen,
Demir eksikligi,
Kati yakitlardan kaynaklanan duman,
Yüksek kolesterol
Obezite.

RISKLERIN ÇOGU TÜKETIME BAGLI

Raporda, arastirmanin en çarpici bulgularindan birinin, “risklerin çogunun tüketime bagli olmasi ve yüksek tüketim ve yetersiz beslenmeden kaynaklanmasi” oldugu vurgulandi.

Bu bulgunun, gelismis ve gelismekte olan ülkeler arasindaki farki dramatik olarak gözler önüne serdigi belirtilen raporda, milyonlarca prematüre ölüme ve 10 milyonlarca saglikli yasam yili kaybina neden olan önlenebilir sartlarla toplumlarin nasil basa çikabileceklerini gösteren bir yol haritasi çikarilmasi amaçlaniyor.

ÇOCUKLARA YÖNELIK RISKLER

WHO’ya göre, dünyada, 5 yas alti 174 milyon çocugun kötü beslendigi tahmin ediliyor. Çocuklarin kötü beslenmesi, hastaliklara karsi düsük dirence oldugu kadar, fiziksel ve ruhsal gelisimin yetersiz olmasina da neden oluyor. Yetersiz beslenme, gelismekte olan ülkelerde küçük çocuk ölümlerinin yüzde 35’ine, dogrudan veya dolayli sekilde neden oluyor.

ÜREME SAGLIGINA YÖNELIK RISKLER

Rapora göre, her yil yarim milyon kadin, yoksulluk ile siddetini artiran hamilelik komplikasyonlari nedeniyle hayatini kaybediyor. Kadinlarin sagligini gelistirme çalismalari, çocuk dogururken karsilasilan ölüm risklerini de azaltmayi içeriyor.

Evli kadinlar arasinda 1960’li yillarda yüzde 10’dan az olan dogum kontrol yöntemi kullanimi, bugün yüzde 60’larin üzerine çikmis durumda. Tahmini 123 milyon kadinin, hala aile planlamasi açisindan karsilanmamis ihtiyaçlari bulunuyor.

Protein-enerji yetersiz beslenmesi ve demir eksikligi, kadinlar arasinda erkeklere oranla daha yüksek görülüyor. Fakirlik, kadinlar arasinda stres ve depresyonun yani sira ev içi siddetin de ek bir faktör olmasiyla birlikte önemli bir etken olarak kabul ediliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası