Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Insanligi tehdit eden 10 risk

Dünya üzerinde, insanligi tehdit eden 10 temel önlenebilir risk belirlendi.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) belirledigi, dünyadaki yillik 56 milyon ölümün yaklasik yüzde 40’indan sorumlu riskler söyle: Anne ve çocugun düsük kilolu olmasi, güvensiz cinsel iliski, yüksek tansiyon, tütün-alkol tüketimi, güvensiz su, sanitasyon ve hijyen, demir eksikligi, kati yakitlardan kaynaklanan duman, yüksek kolesterol ve obezite.

Dünya Saglik Örgütü (WHO), insan sagligina yönelik ana risklerin büyüklügüne isik tutmak ve hükümetleri, bu risklere karsi halk sagligi uygulamalarini yogunlastirmalari için cesaretlendirmek amaciyla, derin çapli bir arastirma gerçeklestirdi. Bu arastirmayla, insan sagligini tehdit eden 25 önlenebilir temel risk belirlendi ve bunlar arasinda en tepedeki 10 risk seçildi.

Arastirma sonunda hazirlanan raporda, bu 10 riskin, dünyadaki yillik 56 milyon ölümün yaklasik yüzde 40’indan ve saglikli yasam yillarinin global kaybinin 3’te birinden sorumlu oldugu açiklandi.

WHO’ya göre, bu 10 risk söyle:

Anne ve çocugun düsük kilolu olmasi,
Güvensiz cinsel iliski,
Yüksek tansiyon,
Tütün ve alkol tüketimi,
Güvensiz su,
Sanitasyon ve hijyen,
Demir eksikligi,
Kati yakitlardan kaynaklanan duman,
Yüksek kolesterol
Obezite.

RISKLERIN ÇOGU TÜKETIME BAGLI

Raporda, arastirmanin en çarpici bulgularindan birinin, “risklerin çogunun tüketime bagli olmasi ve yüksek tüketim ve yetersiz beslenmeden kaynaklanmasi” oldugu vurgulandi.

Bu bulgunun, gelismis ve gelismekte olan ülkeler arasindaki farki dramatik olarak gözler önüne serdigi belirtilen raporda, milyonlarca prematüre ölüme ve 10 milyonlarca saglikli yasam yili kaybina neden olan önlenebilir sartlarla toplumlarin nasil basa çikabileceklerini gösteren bir yol haritasi çikarilmasi amaçlaniyor.

ÇOCUKLARA YÖNELIK RISKLER

WHO’ya göre, dünyada, 5 yas alti 174 milyon çocugun kötü beslendigi tahmin ediliyor. Çocuklarin kötü beslenmesi, hastaliklara karsi düsük dirence oldugu kadar, fiziksel ve ruhsal gelisimin yetersiz olmasina da neden oluyor. Yetersiz beslenme, gelismekte olan ülkelerde küçük çocuk ölümlerinin yüzde 35’ine, dogrudan veya dolayli sekilde neden oluyor.

ÜREME SAGLIGINA YÖNELIK RISKLER

Rapora göre, her yil yarim milyon kadin, yoksulluk ile siddetini artiran hamilelik komplikasyonlari nedeniyle hayatini kaybediyor. Kadinlarin sagligini gelistirme çalismalari, çocuk dogururken karsilasilan ölüm risklerini de azaltmayi içeriyor.

Evli kadinlar arasinda 1960’li yillarda yüzde 10’dan az olan dogum kontrol yöntemi kullanimi, bugün yüzde 60’larin üzerine çikmis durumda. Tahmini 123 milyon kadinin, hala aile planlamasi açisindan karsilanmamis ihtiyaçlari bulunuyor.

Protein-enerji yetersiz beslenmesi ve demir eksikligi, kadinlar arasinda erkeklere oranla daha yüksek görülüyor. Fakirlik, kadinlar arasinda stres ve depresyonun yani sira ev içi siddetin de ek bir faktör olmasiyla birlikte önemli bir etken olarak kabul ediliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası