Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sezaryenli dogum orani artiyor

Dogum uzmanlari anne adaylarinin mecbur kalmadiklari sürece normal doguma özendirilmesini istedi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, anne adaylarinin tibbi durumlari olanak sagladigi sürece dogal doguma özendirilmeleri gerektigini belirtti.

Uzmanlar, son yillarda sezaryen uygulamalarindaki artisa dikkati çekerek, gebelerde risk faktörünün yüksek oldugu durumlar disinda normal dogumun tercih edilmesini öneriyor.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, son 30 yilda tip alanindaki gelismelerin, bebegin dogum öncesi saglik durumunun takibi ve müdahalesinde büyük ilerleme sagladigini, buna bagli olarak da sezaryenli dogumlarda artis meydana geldigini söyledi.

Kadinlarin sosyal hayattaki aktivitelerinin artmasi ve evlilik yasinin yükselmesi ile “kiymetli bebek” kavraminin ortaya çiktigini ve riskli dogum kriterlerinin degistigini vurgulayan Vardar, “Tüm bunlar dogum yöntemlerine etki etti. Bati’da 1970’li yillar öncesinde yüzde 5’lerde kalan sezaryenli dogum orani daha sonra yüzde 25’e kadar yükseldi. Yüksek riskli gebeliklerde ise yüzde 40-50 oraninda sezaryen tercih ediliyor” dedi.

Sezaryenli dogumlardaki artisin özellikle son yillarda dikkat çekici rakamlara ulastigini ve bu yöntemin aileye ekonomik açidan da yük getirdigini belirten Vardar, söyle devam etti: “Vakalarindaki artis çok gerekli olmayan durumlarda da sezaryene basvuruldugunu gösteriyor. Oysa bu yöntem dogal doguma oranla daha maliyetli bir operasyondur. Gerçekten tibbi açidan ihtiyaç duyulmadigi durumlarda tercih edilmemelidir. Bu yöntemin ekonomik açidan büyük bir yük olusturdugu ve küçük bir ameliyat olmadigi unutulmamalidir.”

Tercih ve riske dikkat

Normal dogumun uzun ve agrili bir süreç gerektirmesi nedeniyle anne adaylarinin çogu zaman sezaryeni tercih ettigini ifade eden Vardar, sunlari kaydetti: “Artik anestezi yöntemleri çok gelisti. Normal dogumlarda da son derece agrisiz operasyonlar yapilabiliyor. Ayrica, unutulmamalidir ki sezaryen, küçük bir ameliyat degildir. Bir karin cerrahisidir ve karin cerrahisi sonrasinda meydana gelebilecek tüm komplikasyonlari sezaryende görme riski vardir. Cerrahi olarak hastaya yüklenen risk fazladir. Bu nedenlerle normal sartlar altinda devam eden ve risk tasimayan gebeliklerde, dogal dogum tercih edilmelidir. Hasta ve doktor mutlaka bu konuda tüm ayrintilari konusmali ve ortak bir karar vermelidir.” Normal dogum sürecinde hasta takibinin önemine dikkati çeken Vardar, “Anne adayi çok yakindan takip edilmeli ve riskli bir durum ortaya çikmasi halinde gerekli müdahale zamaninda ve en dogru biçimde yapilmalidir” dedi.

Vardar, anne adaylarinin tibbi durumlari olanak sagladigi sürece dogal doguma özendirilmeleri gerektigini anlatti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası