Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sezaryenli dogum orani artiyor

Dogum uzmanlari anne adaylarinin mecbur kalmadiklari sürece normal doguma özendirilmesini istedi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, anne adaylarinin tibbi durumlari olanak sagladigi sürece dogal doguma özendirilmeleri gerektigini belirtti.

Uzmanlar, son yillarda sezaryen uygulamalarindaki artisa dikkati çekerek, gebelerde risk faktörünün yüksek oldugu durumlar disinda normal dogumun tercih edilmesini öneriyor.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, son 30 yilda tip alanindaki gelismelerin, bebegin dogum öncesi saglik durumunun takibi ve müdahalesinde büyük ilerleme sagladigini, buna bagli olarak da sezaryenli dogumlarda artis meydana geldigini söyledi.

Kadinlarin sosyal hayattaki aktivitelerinin artmasi ve evlilik yasinin yükselmesi ile “kiymetli bebek” kavraminin ortaya çiktigini ve riskli dogum kriterlerinin degistigini vurgulayan Vardar, “Tüm bunlar dogum yöntemlerine etki etti. Bati’da 1970’li yillar öncesinde yüzde 5’lerde kalan sezaryenli dogum orani daha sonra yüzde 25’e kadar yükseldi. Yüksek riskli gebeliklerde ise yüzde 40-50 oraninda sezaryen tercih ediliyor” dedi.

Sezaryenli dogumlardaki artisin özellikle son yillarda dikkat çekici rakamlara ulastigini ve bu yöntemin aileye ekonomik açidan da yük getirdigini belirten Vardar, söyle devam etti: “Vakalarindaki artis çok gerekli olmayan durumlarda da sezaryene basvuruldugunu gösteriyor. Oysa bu yöntem dogal doguma oranla daha maliyetli bir operasyondur. Gerçekten tibbi açidan ihtiyaç duyulmadigi durumlarda tercih edilmemelidir. Bu yöntemin ekonomik açidan büyük bir yük olusturdugu ve küçük bir ameliyat olmadigi unutulmamalidir.”

Tercih ve riske dikkat

Normal dogumun uzun ve agrili bir süreç gerektirmesi nedeniyle anne adaylarinin çogu zaman sezaryeni tercih ettigini ifade eden Vardar, sunlari kaydetti: “Artik anestezi yöntemleri çok gelisti. Normal dogumlarda da son derece agrisiz operasyonlar yapilabiliyor. Ayrica, unutulmamalidir ki sezaryen, küçük bir ameliyat degildir. Bir karin cerrahisidir ve karin cerrahisi sonrasinda meydana gelebilecek tüm komplikasyonlari sezaryende görme riski vardir. Cerrahi olarak hastaya yüklenen risk fazladir. Bu nedenlerle normal sartlar altinda devam eden ve risk tasimayan gebeliklerde, dogal dogum tercih edilmelidir. Hasta ve doktor mutlaka bu konuda tüm ayrintilari konusmali ve ortak bir karar vermelidir.” Normal dogum sürecinde hasta takibinin önemine dikkati çeken Vardar, “Anne adayi çok yakindan takip edilmeli ve riskli bir durum ortaya çikmasi halinde gerekli müdahale zamaninda ve en dogru biçimde yapilmalidir” dedi.

Vardar, anne adaylarinin tibbi durumlari olanak sagladigi sürece dogal doguma özendirilmeleri gerektigini anlatti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası