KANSERLİ YAKINLARINA ÜCRETSİZ TARAMA

2005’de kanser vakalarının arttığı iddia edilen Karadeniz Bölgesi’nde bir yıl içinde kaydedilen kanser vakaları hakkında veri toplanacak.

Araştırma, başta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarında yürütülecek. Bölgede kanserin seyriyle ilgili önemli verilerin alınmasının beklendiği araştırmada, birinci derece akrabaları arasında kanser hastası bulunanlara kanser tarama testi ücretsiz yapılacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Aydın, ellerinde kanserle ilgili epidemiyolojik çalışmalarda değer taşıyacak kayıtlar bulunmadığını belirtti. Son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde kanser vakalarında artış olduğu yönünde iddiaların ortaya atıldığını ifade eden Aydın, “Şu an elimizde kanserle ilgili sağlıklı veriler yok. Bu nedenle bölgedeki kanser düzeyiyle ilgili bir açıklama yapmak mümkün değil. Bir yıl boyunca yürüteceğimiz çalışma sonucunda iddiaların gerçek olup olmadığı ortaya çıkacak” dedi. Araştırmanın başta Trabzon olmak üzere bölgedeki hastane ve patoloji laboratuvarlarında yürütüleceğini kaydeden Aydın, şunları söyledi:

YENİ KANSER VAKALARI FORMA İŞLENECEK

“Kanserin teşhisi patoloji ile konuluyor. Bu nedenle bölgedeki hastane ve laboratuvarlara form göndererek, onlardan yeni kanser vakalarını bu formlara işlemelerini isteyeceğiz. 1 yıl sürecek çalışmanın ardından bölgede kanserin seyri ile ilgili önemli veriler elde edeceğimize inanıyorum.”

Aydın, elde edilecek verilerin düzenli şekilde Sağlık Bakanlığı’na iletilmesinin yanı sıra Türkiye’de mide kanserinin yıllık insidansı (ne kadar ve hangi bölgelerde) hakkında çalışma yapan İbni Sina Hastanesi Tıbbi Onkoloji Başkanı Prof. Dr. Fikri İçli ile de paylaşılacağını kaydetti.

SAĞLIK KONTROL POLİKLİNİĞİ

Kanserde erken teşhisin son derece önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Fazıl Aydın, “Erken teşhiste kanserden kurtulma oranı yüzde yüze yakındır. Ancak, kanser ilk görüldüğü organdan başka bir organa geçerse kurtulma şansı yarıya düşer” diye konuştu. Tıp Fakültesi bünyesinde oluşturdukları sağlık kontrol polikliğinde başta kanser olmak üzere şeker, hipertansiyon, kolesterolyüksekliği, böbrek, karaciğer ve enfeksiyon hastalıklarına yönelik tetkikler yapıldığını anlatan Aydın, şöyle davam etti:

“İsteyen vatandaşlarımız cuma günü hariç haftanın 4 günü polikliniğe müracaat ederek, hizmet alabiliyor. Poliklinikte dahiliye uzmanınca check-up’tan geçirilen kişiden gerekli görülmesi halinde alınan numuneler, ilgili laboratuvarlarda tetkik ediliyor. Birinci derece akrabaları içinde kanser hastası bulunan kişilere, kanser tarama testi ücretsiz yapılıyor.”