Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kil dönmesi kanser yapabilir

Uzman Dr. Birgül Korukçu, yillarca süren kronik kil dönmesinin cilt kanserine yol açabilecegini söyledi.

Erzurum Numune Hastanesi Cilt Hastaliklari Servisi Uzmani Dr. Birgül Korukçu, yillarca süren kronik kil dönmesinin cilt kanserine yol açabilecegini söyledi.

Dr. Korukçu, kil dönmesinin, killarin kuyruk sokumu ve cilt altina geçip yara, apse ve fistül olusturmasindan ortaya çiktigini belirterek, "Kil dönmesi, sert büro koltuklarinda, bilgisayar basinda ve uzun süre oturanlarda daha sik olur. Kil dönmesi, 16 ile 30 yas arasi killi ve genç erkeklerde, nadiren de genç bayanlarda görülür" dedi.

Vücuttaki killarin yilan derisindeki gibi yivli veya pullu oldugunu, dar, sikisik veya sürtünmeli ortamlarda kipirdandikça tek yönde ilerledigini anlatan Dr. Korukçu, "Saç telini iki parmak ile tutup hafifçe ovusturunca bu hareketi açikça görmek mümkündür. Benzer sekilde iki kaba et arasindaki herhangi bir serbest kil, sürtünme, itelenme ve dönme mekanigi ile olugun dibine dogru hareket eder. Hiperkeratoz ve asiri terleme nedeni ile genislemis bir ter bezi agzindan deri içine girebilir, pesinden baska bir kil geçebilir. Giderek bu minik agiz, killarin minik zorlamasi ile genisler. Deri hücreleri ter bezinin ve deligin içine dogru yürür ve deliklerin iç yüzeyi cilt epiteli ile dösenerek minik bir tünel olusur ve pes pese killarin buraya girmesi kolaylasir. Uzun saç killari bile girebilir. Bazen bir kaç kil girdikten sonra tünel girisi iyilesip kapanabilir. Ama tünel içindeki killarin ve bakterilerin cilt altinda derinlere dogru ilerlemesi ve iltihaplanmalar devam eder. Günün birinde mutlaka abselesme ve fistüllesme olur. Bu da kendini lokal isi ve agri, sistemik ates ve halsizlik ile belli eder" seklinde konustu.

Son dönemlerde yapilan arastirmalarin kil dönmesinin dogustan degil sonradan meydana geldigini ortaya koydugunu vurgulayan Korukçu, "Tedavi ve takiplerini yaptigimiz binden fazla hastanin hiç birinde kil ve iltihabi tahris ile olusan granülasyon dokusu disinda farkli dokuya rastlanmamistir. Bu bulgular hastaligin dogustan olmadigini gösterir. Ancak kuyruk sokumunda, dogustan kalan çukur ve delikler varsa bunlar killanma dönemi gelince az da olsa risk teskil eder. Kuyruk sokumunda abse ve akintilar eksik olmaz. Ikide bir agrili abseler nükseder. Hastalik saga sola genisler, bölge köstebek yuvasina dönüsür. Yani dermal epitel denilen deri hücreleri, killari pesinden kil kesesinin ve deliklerin içine girip yeni yeni tüneller veya labirentler olusturur" dedi.

Killarin daha çok yatay, nadiren dikey yönde, çok yönlü olarak deri dokusu içinde ilerledigini ifade eden Korukçu, "Labirentler içine giren kil sayisi da, tahris de artar, hastalik durmadan genisler, pek çok delikten zuhur eden pis kokulu akintilar dayanilmaz olur. Yillarca süren kronik, iltihabi akintilar, nihayette epidermoid kanser gelistirebilir. Veya hastalik, nadiren de olsa derinleserek kalin bagirsak, rektum ve mesane içine ilerleyebilir. Hatta mesane kanserine dahi yol açabilir. Haliyle bu durumda tedavi zorlasir ve olaya multidisipliner yaklasmak gerekir" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası