Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer hakkinda merak ettikleriniz

Tüm dünyada 15-20 milyon Türkiye’de yaklasik 250 bin Alzheimer hastasi oldugu tahmin ediliyor.

Yasla gelen ciddi unutkanlik Alzheimer hastaliginin habercisi olabilir.

10 HABERCI BELIRTIYE DIKKAT!

Günlük yasam islevlerini etkileyecek düzeyde bellek kaybi

Günlük yasam islevlerini yerine getirmede zorluk çekme

Basit kelimeleri bulmada güçlük çekme

Zaman ve mekanlari karistirma

Yargiya varma ve karar vermede güçlük çekme

Pratik düsünme becerisinde güçlük çekme

Sik kullanilan esyalari yanlis yere koyma

Ruh hali veya davranislarda degisiklik gösterme

Kisilik degisiklikleri gösterme

Alisilagelmis isler ve sorumluluklardan kaçma

Alzheimer hastaliginin erken fark edilmesi birçok bakimdan yararli. Kendinizde veya bir yakininizda yukarida yazilan 10 belirtiden bir veya birkaçini fark ettiyseniz, zaman geçirmeden bir nörologa veya bir psikiyatriste ya da yakininizdaki bir baska doktora basvurunuz.

GÜNÜMÜZÜN HASTALIGI: ALZHEIMER

Son yillarda adini sikça duydugumuz bir hastalik: Alzheimer (“Alzaymer” okunur). Alman doktor Alzheimer tarafindan ilk kez bir kadin hastasinda teshis edilen bu hastaligin 1906 yilindan beri bilinmesine ragmen hala çaresi bulunamadi. ”Bunama“nin en sik sebebi olan Alzheimer, gelisen tibbin yeni tedavi olanaklarina karsin 21. yüzyilin en önemli halk sagligi sorunlarindan biri haline geldi. Bugün yaslilarda kalp hastaliklari, kanser ve inmeden sonra en sik karsilasilan dördüncü hastalik olan Alzheimer, en yüksek maliyetli hastaliklar siralamasinda ise kalp hastaliklari ve kanserden sonra üçüncü sirada geliyor.

Bunamanin sebeplerinden biri olan Alzheimer, genel olarak bir yaslilik hastaligi. Dünyanin degisik ülkelerinde yapilan çalismalara göre bu hastalik 65 yasin üzerinde %5-10 oraninda görülmekte ve bu siklik 65 yasindan sonraki her 5 yilda bir, ikiye katlanarak artiyor. 85 yasin üzerinde ise her üç kisiden birinde Alzheimer hastaligina rastlaniyor. Ailesinde Alzheimerli bulunanlarda hastaligin ortaya çikma riski, diger kisilere göre biraz daha yüksek. Ancak bu da Alzheimerli akrabasi olan herkesin mutlaka bu hastaliga yakalanacagi anlamina gelmiyor.

Alzheimer hastaliginda henüz bilinmeyen nedenlerle beynin belli bölgelerinde proteinler birikerek sinir hücrelerini hasara ugratiyor, birbirleri ile olan baglantilarini kopariyor ve sinir uyarilarini tasiyan bazi kimyasal maddelerin miktarini azaltiyor. Kisacasi, beynin iletisim agi ciddi anlamda bozulur. Bunun sonucunda da bilgiler ve zihinsel beceriler birer birer yitirilir. Zihinsel sorunlarin beraberinde de çogu kez depresyon, hayaller görme, saldirganlasma, nedensiz aglamalar, uyku bozuklugu ve amaçsiz dolasmalar gibi davranissal sorunlar eslik eder.

HASTALIK NASIL ILERLIYOR

Alzheimer hastaligi çogu kez yavas yavas ortaya çikan unutkanliklarla baslar. Zaman içinde baska zihinsel ve davranissal bozukluklar da eklenir ve hastalar gündelik islerini bile yapamaz hale gelir.

Baslangiç Evresi

Isimleri, tarihleri olaylari, esyalarin yerini unutma

Kelimeleri bulamama, yanlis kullanma

Sorulari tekrarlama

Yollari, mekanlari karistirma

Iste verimliligin düsmesi

Çevresine ve hobilerine ilgide azalma

Hastaligini kabul etmeme

Orta Evre

Unutkanliklarda artma, yeni hiçbir sey ögrenememe

Insanlari taniyamama

Yikanma, giyinme gibi gündelik islerde yardim ve hatirlatma ihtiyaci

Ruhsal ve davranissal degisiklikler: Depresyon, uyku bozuklugu, hayaller görme, çabuk sinirlenme vb.

Amaçsiz dolasmalar

Ileri Evre

Ailesini bile taniyamama

Yürüme, yemek yeme güçlügü

Altina kaçirma

Ciddi davranis bozukluklari

Sonunda tam bakim ihtiyaci

CIDDIYE ALIN, IHMAL ETMEYIN!

Unutkanlik 7’den 70’e hepimizin gündelik sorunu. Isimleri, telefon numaralarini, esyalarimizi koydugumuz yeri unuttugumuzda, “Eyvah, bunadim galiba” deriz. Oysa günlük yasamimizi ciddi biçimde etkilemeyen, bir süre sonra aklimiza gelen küçük unutkanliklar normaldir. Yogun stres, zihinsel yorgunluk, alkol gibi çesitli etkenler de zaman zaman bu tür unutkanliklara yol açabilir.

Alzheimer’de ise, ilerleyici nitelikteki unutkanliklar ve diger zihinsel bozukluklar, günlük yasami ciddi biçimde engelleyecek düzeydedir ve kesinlikle yaslanmanin dogal bir sonucu olarak kabul edilmemelidir.

Uzmanlari için Alzheimer hastaliginin tanisini koymak zor degildir. Basvuracaginiz hekim, zihinsel islevler ve günlük islerle ilgili sorular sorarak ve bazi basit testler uygulayarak hastaligi baslangiç evresinde bile büyük oranda saptayabilir. Ayrica bunamaya yol açabilen baska nedenleri ayirt etmek için kan ve idrar tahlilleri, MR veya tomografi de gerekebilir.

“Bunama” ne yazik ki hala yanlis biçimde yasliligin dogal bir sonucu olarak kabul edildiginden, yeterince ciddiye alinmaz ve doktora basvurmakta geç kalinir.

Oysa bunama hangi yasta olursa olsun normal degildir. Bunama belirtileri gösteren hastanin mutlaka bir hekime götürülmesi, uygun bir teshis sürecinden geçirildikten sonra da, gecikmeden tedavisine baslanmasi gerekir.

TEDAVIDE UMUT ISIGI: MODERN ILAÇLAR VE YÖNTEMLER

Yakin zamanlara kadar etkili tedavi seçenekleri bulunmadigindan, Alzheimer hastalan ne yazik ki kaderlerine terkediliyordu. Oysa günümüzün tibbi, Alzheimer hastalarinin tedavisinde umut isigi yakan modern ilaçlara sahip. Henüz hastaligi durduran ya da geri döndüren bir tedavi sekli bulunmasa da, hastaligin belirtilerini belli ölçülerde gidererek, hem hastanin hem de yakinlarinin yasam kalitesini artirabilecek tedavi yöntemleri mevcut. Ayrica eslik eden depresyon, huzursuzluk, uyku bozukluklari, hayaller görme gibi ruhsal ve davranissal sorunlarin da giderilmesine yönelik etkili tedavi olanaklari bulunmakta.

SIMDI ONLARIN SIZE IHTIYACI VAR

Alzheimer hastaliginin tedavisinde ilaçlar kadar, hastanin fiziksel ve ruhsal bakimi da çok önemli. Evinizdeki Alzheimerle mücadele edebilmek için, hastaligi iyi tanimak ve onunla birlikte yasamayi ögrenmek gerekir. Çünkü hastalik ilerledikçe bakimi üstlenen kisilerin hem ekonomik hem de sosyal yükü agirlasir. Yaklasik her iki hasta yakinindan biri depresyona girmekte ve yine yaklasik yüzde 50’si hastasiyla ilgilenebilmek için is saatlerini degistirmek veya isini birakmak zorunda kalmaktadir. Tipki küçük bir çocuk gibi ilgi ve bakim isteyen Alzheimer hastalarina verilebilecek en güzel sey, eskisinden daha çok sevgi, sabir ve anlayistir.

YALNIZ DEGILSINIZ: ALZHEIMER DERNEGIMIZ VE VAKFI

Dünyanin birçok ülkesinde oldugu gibi Türkiye’de de doktor, hasta, hasta yakini ve gönüllülerden kurulu kadrosuyla, Alzheimerli hasta ve hasta yakinlarina çesitli destek hizmetleri veren bir Alzheimer Dernegi ve Vakfi var. Hastaligin toplumda daha iyi taninmasi, bakim desteginin saglanmasi ve bu konudaki bilimsel çalismalarin artirilmasi için çaba gösteren Dernek ve Vakif, özellikle hasta yakinlariyla sürekli diyalog içerisinde olup, bilgi ve deneyim paylasimini sagliyor.

Alzheimer Dernegi ve Vakfi’nin yürütmekte oldugu ve planladigi faaliyetleri arasinda; Gündüz Bakimevleri ve Yatili Bakimevleri, Dünya AlzheImer Günü Etkinlikleri (21 Eylül), Hasta Yakini Destek Gruplari, AlzheImer Haber Bülteni, Egitici Kitap ve Brosürler, Radyo ve TV Programlari, Ücretsiz AlzheImer Bilgi Hatti, Web sitesi yer aliyor.

ONLAR DA ALZHEIMERLIYDI

Ünlü Amerikali aktrist ve dansçi Rita Hayworth.

ABD’nin 40. baskani Ronald Reagan.

Irlandali kadin yazar ve düsünür Iris Murdoch.

ALZHEIMER BILGI HATTI
HEMEN ARAYIN 0 800 211 80 24 (Ücretsiz Telefon Hatti)
Kendinizde veya bir yakininizda Alzheimer hastaligindan süpheleniyorsaniz 24 saat boyunca Alzheimer Bilgi Hattini arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
Halaskargazi Cad. No. 115 D: 4 Harbiye/Istanbul
Tel: (0212) 224 41 89
Faks: (0212) 296 05 79
Web sitesi: www.alz.org.tr
E-mail: alzheimervakfi@ttnet.net.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası