ESTETİKTE ARAP BAHARI

Siyasetten ekonomiye ve sosyal hayata kadar her alanda etkisini gösteren Arap Baharı, estetikte de kendini gösteriyor. Türkiye’yi ziyaret eden Arap Turistlerin dikkatini turistik ve tarihi mekânların yanı sıra estetik cerrahi operasyonlar da çekiyor. Süse ve güzelliğe düşkünlükleri ile bilinen Arap kadınları için estetik operasyonlar alanında bulunmaz bir ülke olan Türkiye’de Arap Baharı sonrası estetik operasyonlarda patlama yaşandı.

Arap baharı sonrası ithal ürünlere ve hizmetlere ilgisi artan Araplar, estetik operasyonlar için Türkiye’ye akın ediyor. Sigorta tarafından karşılanmayan estetik operasyonlar için hesaplı ve kaliteli hizmeti almak isteyen turistler, güvenilir, uygun ve alanında başarılı ülkeleri tercih ediyor. Fiyat konusunda dünya ortalamasında oldukça ekonomik görülen ve alanında profesyonel cerrahlar bulunduran Türkiye, estetik yaptırmak isteyen Arapların ilgisini çekiyor.

Arap Kadınları Görüntülerini Çok Önemsiyor

Arap hastaların görüntülerine çok önem verdiğini söyleyen Estetik Plastik ve Rekonstruktif cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Alper Tuncel konuyla ilgili, “Arap kadınları yüzlerini saklasalar da birçok millete göre görünüşleri konusunda çok daha fazla ilgililer. Yüzlerinde, ellerinde, beğenmedikleri en küçük noktayı bile değiştirmek için buraya kadar geliyorlar ve isteklerini çok net belirtiyorlar” şeklinde yorum yapıyor. Arapların en çok burun, yüz gençleştirme ve cinsel bölge estetiği gibi alanlara, İranlı Ve Azeri kadınların ise burun ve göz estetiğine rağbet gösterdiğini belirten Tuncel, “Estetik operasyonlarda en iyi sonuçların alındığı ülkelerin başında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’deki birçok cerrahın dünya standartlarının üstünde oluşu yanında operasyon maliyetleri konusunda da dünyadaki maliyetlere göre uygun oluşu estetik turizminin gelişmesinde çok etkili oluyor” diyor.

Estetik Turizmi Artık Bir Sektör

Bağlantıları güçlü olan birçok tur şirketinin ve rehberlerin, kalacak yer, doktor gibi gereklilikleri ayarlayıp estetik olmak isteyen Arapları Türkiye’ye getirdiğini belirten Tuncel, “Eğer bu durum suiistimal edilmez ve çok kar elde etmek için kalite düşürülmezse sağlık ve estetik turizmi Türkiye ekonomisi için olukça önemli bir kaynak olabilir” diyor.