Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilinçsiz güneslenmeyin!

Bronzlasmak için bilinçsizce güneslenmek kanserden enfeksiyonlara, derinin yaslanmasindan lekelere kadar bir dizi saglik sorununa yol açabiliyor.

Dermatoloji Uzmani Dr. Arpi Tirpanci, herkesin, deri tipine bagli olarak günese karsi farkli bir hassasiyet ve bronzlasma süreci gösterdigini belirterek, “Cilt tipi yagli olan kisiler sprey veya süt gibi kivami daha az yagli ürünler seçmeli, kuru cilt tipinde ise yag fazi daha yogun ürünler kullanilmalidir” dedi.

International Etiler Poliklinigi Bashekimi ve Dermatoloji Uzmani Dr. Arpi Tirpanci, yaz sicaginda bronzlasmak için uzun süre günesin altinda kalanlari bir dizi tehlikenin bekledigini bildirdi. Dr. Tirpanci, isik, isi ve yasami saglayan günesin özellikle çocuklarda kemik gelisimi için vazgeçilmez oldugunu vurgulayarak, buna karsin yapilan bazi yanlislarin yaniklara ve deri tahribatina yol açtigini söyledi.

Günesten gelen ultraviyole B (UVB) isinlarinin “günes çarpmasi” olarak da bilinen ve güneslenmeden en geç 24 saat sonra ortaya çikan kizarikliklara neden oldugunu ifade eden Dr. Tirpanci, bu durumun kanser olusumuna katki yaptigini kaydetti.

Dr. Tirpanci, günesten gelen ve bronzlasmayi saglayan ultraviyole A (UVA) isinlarinin da, uzun süreli günesin altinda kalinmasi halinde sinsi bir seyirle hücre düzeyinde bozukluk yaratarak kanser riskine neden olabildigini dile getirdi. Uzun süreli güneste kalmanin derinin bagisiklik sistemini zayiflattigini ve bu nedenle uçuklari tetikledigini anlatan Dr.Tirpanci, bununla birlikte derinin yaslanmasina, deri dokusunun sarkmasina, deride kuruluga, döküntülere ve kahverengi leke olusumuna yol açtigina isaret etti.

DERI TIPINE GÖRE KORUNMA

Günesten korunmada, deri tipi, günesin etki alani ve korunma amaciyla kullanilan ürünlerin özelliklerinin önem kazandigini belirten Bashekim Dr. Tirpanci, “Herkes, deri tipine bagli olarak günese karsi farkli bir hassasiyet ve bronzlasma süreci gösterir. Cilt tipi yagli olan kisiler sprey veya süt gibi kivami daha az yagli ürünler seçmeli, kuru cilt tipinde ise yag fazi daha yogun ürünler kullanilmalidir” dedi.

RISKI AZALTARAK GÜNESLENMEK

Dr. Arpi Tirpanci, bronzlasmak için sahillere akin edenlere, hangi faktör koruyuculari kullanmalari ve bilinen yanlis aliskanliklarla ilgili su önerilerde bulundu:

“Ürün kutulari üzerinde günes yanigina karsi korumayi saglayan IP UVB ile hem UVA, hem de UVB’ye karsi korunmayi gösteren SPF degerleri vardir. Dermatolojik sorunu olmayan eriskinde önerilen koruma faktörü UVB’de 10-20 arasi, UVA’da 5-10 olup, güneste deri döküntüleri olanlarda giysi ile koruma vazgeçilmez bir önlemdir. Koruma faktörünün amaci güneste kalma süresini artirmak olmayip, riski azaltarak güneslenmeyi saglamaktir. Bronzlasmayi engellemeyecek uygun bir ürünle, güneslenme süresi de makul tutuldugunda zamanla koruma faktörü azaltilabilir. Ancak bronzlasma kendi basina bir koruma olmadigindan, günesten koruyucu kullanmaya devam etmek gerekir. Çocuklara uygun bir SPF ile ve sik araliklarla yenileyerek sürülen günesten koruyucular, daha sonraki yillarda kanser gelisimi riskini azaltacaktir. Terleme ve suya girme ile koruyucularin özelligi etkisini kaybedecektir. Bu nedenle birkaç saatte bir yeniden sürmek gerekir. Günlük yasamda da, giysilerin korumadigi özellikle yüz ve kollar uygun bir ürünle korunmali. Karantina gibi günesten kaçilmamali, bununla birlikte de ne kadar koruyucu kullanilirsa kullanilsin günes isinlarinin dik indigi saatlerde güneslenilmemeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası