Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilinçsiz güneslenmeyin!

Bronzlasmak için bilinçsizce güneslenmek kanserden enfeksiyonlara, derinin yaslanmasindan lekelere kadar bir dizi saglik sorununa yol açabiliyor.

Dermatoloji Uzmani Dr. Arpi Tirpanci, herkesin, deri tipine bagli olarak günese karsi farkli bir hassasiyet ve bronzlasma süreci gösterdigini belirterek, “Cilt tipi yagli olan kisiler sprey veya süt gibi kivami daha az yagli ürünler seçmeli, kuru cilt tipinde ise yag fazi daha yogun ürünler kullanilmalidir” dedi.

International Etiler Poliklinigi Bashekimi ve Dermatoloji Uzmani Dr. Arpi Tirpanci, yaz sicaginda bronzlasmak için uzun süre günesin altinda kalanlari bir dizi tehlikenin bekledigini bildirdi. Dr. Tirpanci, isik, isi ve yasami saglayan günesin özellikle çocuklarda kemik gelisimi için vazgeçilmez oldugunu vurgulayarak, buna karsin yapilan bazi yanlislarin yaniklara ve deri tahribatina yol açtigini söyledi.

Günesten gelen ultraviyole B (UVB) isinlarinin “günes çarpmasi” olarak da bilinen ve güneslenmeden en geç 24 saat sonra ortaya çikan kizarikliklara neden oldugunu ifade eden Dr. Tirpanci, bu durumun kanser olusumuna katki yaptigini kaydetti.

Dr. Tirpanci, günesten gelen ve bronzlasmayi saglayan ultraviyole A (UVA) isinlarinin da, uzun süreli günesin altinda kalinmasi halinde sinsi bir seyirle hücre düzeyinde bozukluk yaratarak kanser riskine neden olabildigini dile getirdi. Uzun süreli güneste kalmanin derinin bagisiklik sistemini zayiflattigini ve bu nedenle uçuklari tetikledigini anlatan Dr.Tirpanci, bununla birlikte derinin yaslanmasina, deri dokusunun sarkmasina, deride kuruluga, döküntülere ve kahverengi leke olusumuna yol açtigina isaret etti.

DERI TIPINE GÖRE KORUNMA

Günesten korunmada, deri tipi, günesin etki alani ve korunma amaciyla kullanilan ürünlerin özelliklerinin önem kazandigini belirten Bashekim Dr. Tirpanci, “Herkes, deri tipine bagli olarak günese karsi farkli bir hassasiyet ve bronzlasma süreci gösterir. Cilt tipi yagli olan kisiler sprey veya süt gibi kivami daha az yagli ürünler seçmeli, kuru cilt tipinde ise yag fazi daha yogun ürünler kullanilmalidir” dedi.

RISKI AZALTARAK GÜNESLENMEK

Dr. Arpi Tirpanci, bronzlasmak için sahillere akin edenlere, hangi faktör koruyuculari kullanmalari ve bilinen yanlis aliskanliklarla ilgili su önerilerde bulundu:

“Ürün kutulari üzerinde günes yanigina karsi korumayi saglayan IP UVB ile hem UVA, hem de UVB’ye karsi korunmayi gösteren SPF degerleri vardir. Dermatolojik sorunu olmayan eriskinde önerilen koruma faktörü UVB’de 10-20 arasi, UVA’da 5-10 olup, güneste deri döküntüleri olanlarda giysi ile koruma vazgeçilmez bir önlemdir. Koruma faktörünün amaci güneste kalma süresini artirmak olmayip, riski azaltarak güneslenmeyi saglamaktir. Bronzlasmayi engellemeyecek uygun bir ürünle, güneslenme süresi de makul tutuldugunda zamanla koruma faktörü azaltilabilir. Ancak bronzlasma kendi basina bir koruma olmadigindan, günesten koruyucu kullanmaya devam etmek gerekir. Çocuklara uygun bir SPF ile ve sik araliklarla yenileyerek sürülen günesten koruyucular, daha sonraki yillarda kanser gelisimi riskini azaltacaktir. Terleme ve suya girme ile koruyucularin özelligi etkisini kaybedecektir. Bu nedenle birkaç saatte bir yeniden sürmek gerekir. Günlük yasamda da, giysilerin korumadigi özellikle yüz ve kollar uygun bir ürünle korunmali. Karantina gibi günesten kaçilmamali, bununla birlikte de ne kadar koruyucu kullanilirsa kullanilsin günes isinlarinin dik indigi saatlerde güneslenilmemeli.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası