Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iki günde bir oruç ömrü uzatiyor

Bilimadamlari, iki günde bir oruç tutmanin ömrü uzattigi, stresten ve seker hastaligindan korudugunu bildirdi.

ABD’de Ulusal Saglik Enstitüsü (NIH) ekipleri, fareler üzerinde yaptiklari deneylerde, ögün atlandiginda ya da oruç tutuldugunda, beyinde sinir hücrelerinin büyümesini ve ölmemesini saglayan BDNF maddesinin (Brain-Derived Neurotrophic Factor - Beyin Kökenli Sinirsel Büyüme Faktörü) üretildigini belirledi.

“Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisindeki habere göre, fareler üzerinde yapilan deneylerde, düzenli olarak iki günde bir yemek verilmeyen, ancak verildiginde çok yiyen ve dolayisiyla kilo kaybetmeyen farelerin daha saglikli ve uzun ömürlü oldugu ortaya çikti. Iki günde bir yemek verilen farelerin, düzenli, ancak az yemek verilen farelere göre daha az stresli, kanlarindaki seker ve ensülin degerlerinin daha saglikli bir düzeyde oldugu belirlendi.

ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Saglik Enstitüsü’nde (NIH) görevli bilim adami Mark Mattson ve ekibi, arada bir oruç tutmanin ve sürekli olarak az yemek yemenin etkilerini karsilastirmak için fareler üzerinde deneyler yapti. Mattson, daha önce yapilan arastirmalarda, verilen kalori miktari 3’te 1 oraninda düsürülen farelerin ömrünün de 3’te 1 oraninda uzadiginin tespit edildigini hatirlatarak, yeni yapilan deneyle, iki günde bir oruç tutmanin çok daha etkili oldugunun ortaya çiktigini söyledi. Ayni ekip, daha önce yaptigi deneylerde, ögün atlayan farelerin inme ve Parkinson ile Alzheimer gibi nörolojik hastaliklara daha az yakalandigini tespit etmisti. Mattson, ögün atlandiginda ya da oruç tutuldugunda, beyinde sinir hücrelerinin büyümesini ve ölmemesini saglayan BDNF maddesinin (Brain-Derived Neurotrophic Factor - Beyin Kökenli Sinirsel Büyüme Faktörü) üretildigini söyledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası