Genel SağlıkHABERLER

REFLÜ ORUÇ TUTMAYA ENGEL Mİ?

Kadıköy Şifa Hastanesi’nden Op. Dr. Levent Eminoğlu, hastanenin Reflü merkezinde Ramazan ayının gelmesiyle yüzde 30’lara varan bir artış olduğunu açıkladı. Op. Dr. Levent Eminoğlu yaşanan bu artışın Ramazan ayı boyunca yanlış beslenmekten kaynaklandığını belirtti.

Şehir hayatının stresi ve kilo ile oluşan Reflü hastalığının, Ramazan ayında hasta şikayetlerinde gözle görünür orandaki artışını, Kadıköy Şifa Hastanesi’nin uzman doktorları, beslenme düzensizliğinden kaynaklandığını açıklıyor.

Kadıköy Şifa Hastanesi’nden Op. Dr. Levent Eminoğlu; her yıl Ramazan ayında artış gösteren Reflü’ye ilgili şu bilgileri verdi: ‘Ramazan ayında Reflü yakınmalarında belirgin bir artış gözlemliyoruz. Reflü merkezimize başvuran hastalarda, yılın diğer aylarına göre yaklaşık yüzde 30 artış kaydediyoruz. Bunun nedenini, beslenme düzenindeki değişikliklere bağlıyoruz’

Reflü hastalığının Ramazan ayında artışının ardında, uzun süre boş kalan midenin, hızlı ve fazla miktarda gıda alması önemli rol oynuyor. Bu durumu Sessiz Reflü olarak tanımlayan Op. Dr. Levent Eminoğlu, ‘ Kişinin altta yatan yapısal bir sorunu varsa, uzun süre aç kaldıktan sonra bir anda hızlı ve fazla miktarda gıda alımı ile hastalık tetiklenebiliyor. Mide içi basıncı arttığı için, iftarda hızlıca yenilen yemek sonrası ve sahurda yemek yenilip yatılması, uyku esnasında Reflü yakınmalarının artışına sebep oluyor.’ dedi.

Op. Dr. Levent Eminoğlu, Ramazan ayında Reflü ile yaşama yöntemlerini şöyle açıkladı: ‘Tok şekilde ve dolu mide ile yatılmaması her Reflü hastasına önerilen bir önlemdir.

Ramazan ayı boyunca özellikle daha önceden saptanmış Reflü yakınması olan kişilere iftarda az yemelerini, beş dakika içinde sofradan kalkıp yemeğe ara vermelerini ve yavaş çiğnemelerini öneriyoruz. Sahurda ise; gece kalkıp çok miktarda gıda alımı yerine, yatmadan önce az miktarda gıda alıp en az bir saat sonra yatmalarını öneriyoruz.’

Ayrıca, oruç tutmanın bir kilo verme yöntemi olmadığına dikkat çeken Op. Dr. Levent Eminoğlu; bunun en iyi yolunun az miktarda, yavaş ve sık yemek olduğunu belirtti. Ramazan ayında ise bunun tam tersinin uygulandığını söyleyen Op. Dr. Levent Eminoğlu; tüm gün aç kalan kişinin iftarda istediğini yemeyi kendine çoğu kez hak olarak görmesiyle, düşünülenin aksine, bu durumun kilo alımı ile sonuçlanacağının özellikle altını çizdi.