Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS nedir?

Dünya Saglik Örgütü'nün 'dünya çapinda bir saglik tehdidi' olarak ilan ettigi, akut solunum yolu yetersizligi sendromu (SARS=Severe Acute Respiratory Syndrome) adi verilen gizemli hastalik, nedenini belirleyerek yayilmasini kontrol etmeye ve hayat kurtarmaya çalisan arastirmacilarin aklini karistiriyor.

CDC'de (Centers for Disease Control and Prevention) ve baska laboratuvarlardaki bilim adamlari SARS hastalarinda bundan önce bilinmeyen bir koronavirüs tespit ettiler. Yeni koronavirüs SARS'in nedeni konusunda hala önde gelen varsayim olsa da, olasi nedenler arasinda yer alabilecek, baska virüsler de hala arastiriliyor. SARS yakin zamanda Asya'da, Kuzey Amerika'da ve Avrupa'da görüldügü bildirilen bir solunum yollari rahatsizligidir.

Akut solunum yolu yetersizligi sendromunun (SARS) en önemli belirtisi genellikle atesle basliyor . (38 derecenin üzerinde). Atese zaman zaman titreme ya da bas agrisi, genel bir rahatsizlik hissi ve vücutta agrilar da dahil olmak üzere baska belirtiler eslik ediyor.

Coronavirüs nedir?

Coronavirüsler mikroskopta bakildiginda hale ya da taci andiran bir görünüme sahip olan virüs gruplaridir. Insanlarda hafiften, orta ve üstü agirliga uzanan solunum yolu rahatsizliklarinin yaygin nedeni olan bu virüsler, hayvanlarda ise mide ve bagirsak, karaciger ve sinir sistemi hastaliklariyla iliskilendiriliyor. Coronavirüsler dis ortamda üç saat gibi uzun bir süre boyunca hayatta kalabiliyorlar.

Belirtileri Nelerdir?

Hastaligin kuluçka süresi 2-7 gündür. On güne uzayabilir.

Belirtiler

Ates

Kuru öksürük

Nefes darligi

Solunum zorlugu

Hipoksi, radyolojik pnomoni bulgulari

Akut solunum sikintisi sendromu varligi olanlarda on gün içinde süpheli bölgeye seyahat öyküsü bulunmasi, titreme, bas agrisi, bogaz agrisi, halsizlik, atesle beraber ishal, üç ila yedi gün sonra alt solunum yolu fazi baslar. Akciger filmi atesli dönemde normaldir. Solunumsal fazda yamali interstisyel gölge ve konsolidasyon görülüyor.

Lenfosit azalir. Lökopeni, trombositopeni, kreatinin fosfokinaz yüksekligi, Karaciger transaminazlari artisi görülür. Hastaligin siddeti hafiften agira kadar degisir. %80-90 olgu 6-7 günde düzelir. Olgularin %10-20'sinde ntübasyon ve mekanik ventilasyon gerekebilir.

Nasil bulasir?

SARS'in temel yayilma yolu, damlaciklarin aktarilmasi. Yani SARS hastasi olan biri öksürerek ya da hapsirarak havaya damlaciklar saçmasi ve baska birinin onlari solumasi yoluyla yayiliyor. SARS'in hava yoluyla ya da virüsün bulastigi nesnelerden daha genis çapta yayilmasi mümkün olabiliyor.

Bugüne kadar gelen bilgilere göre, bu insanlarin ates ya da öksürme gibi belirtiler sergilemeye basladiklari zaman, hastaligi bulastirma olasiliklari en yüksektir. Öte yandan, SARS hastalarinin, semptomlarin baslamasindan ne kadar zaman önce ya da sonra, hastaligi digerlerine bulastirdiklari bilinmemektedir.

Temaslilarin çogunda hastalik gelismiyor. Çok azinda ayni hastalik gelisiyor ancak hastalara bakan saglik çalisanlarindada hastalik belirtilerinin görüldügü bildirildi.

Süpheli ya da hasta olanlar maske takmalidir.

Öksürürken agzini örtmelidir.

Hasta esyalarina ve kullanilan tibbi aletlere dezenfeksiyon uygulanmalidir.

Hasta ile temas edenler ellerini iyice yikamalidir.

Eldiven kullanilsa bile eller sabunlu su ile yikanmalidir.

El temiz olsa bile alkolle ovulmalidir.

Hasta ile ilgilenen personel göz korumasi, önlük, maske kullanmalidir.

Hasta izole edilmelidir. Hastalik düzeldikten sonra 10 güne kadar.

Hasta naklinde hasta ve personel maske kullanmalidir.

Hasta odalarinin havasi ana sisiteme verilmemelidir.

Kapali kapili ve negatif basinçli odalar olmali.

Özel bir sistem yoksa havalandirma cam açilarak yapilmali.

Hastalarin bakildigi yer ve personel ayrilmalidir.

Tek kullanimlik ekipman kullanilmalidir.

On gün için hastayla temasi olup yukardaki sikayetleri baslayanlar (Hasta yakinlari ve bakan saglikçilar) on gün isten ayrilip toplu temastan uzak tutulmalidir.

Hasta uçakla nakledildiyse uçus sonrasi dezenfeksiyon uygulanmalidir.

Hasta materyallerini incelyen laboratuvar personelinede tam koruma uygulamalidir.

Hastalikli bölgelerden uçakla gelen yolcular taranmalidir.

Yolcular bu hastalik konusunda bilgilendirilmeli.

SARS'tan korunmak için ne yapmalisiniz?

Hastalik, akut solunum yolu yetersizligi sendromu (SARS) hastasi olan birinin öksürerek ya da hapsirarak havaya damlaciklar saçmasi ve baska birinin onlari solumasi yoluyla yayilir. SARS'in hava yoluyla ya da virüsün bulastigi nesnelerden daha genis çapta yayilmasi mümkün.

Merkezi ABD'de bulunan saglik kurulusu CDC (Communicable Disease Center - Bulasici Hastaliklar Merkezi) hastaligin yakin temas halinde bulunulan kisilere ya da iyilesmekte olan SARS hastalariyla ilgilenen saglik görevlilerine bulasmasini denetlemek amaciyla, solunum yollarindaki belirtilerin ve atesin geçmesinden en az on gün sonra, asagidaki güvenlik önlemlerinin alinmasini tavsiye ediyor:

SARS hastalari ev disindaki etkilesimlerini sinirlamalilar, ise, okula, evin disindaki günlük bakim birimlerine ya da baska kamusal alanlara gitmemeliler.

Bu on günlük süre boyunca, SARS hastasinin bulundugu ailenin bütün fertleri ellerin sik sik yikanmasi ya da alkol bazli temizleyicilerin kullanilmasi gibi, el hijyeni ile ilgili tavsiyelere büyük bir dikkatle uymalilar.

Her SARS hastasi öksürmeden ya da hapsurmadan önce agzini ve burnunu mendille kapamalidir. Mümkünse, SARS'i atlatmakta olan hasta virüsün bulunmadigi insanlarla yakin temas halindeyken ameliyat maskesi takmalidir. Hasta ameliyat maskesi takamiyorsa, evdeki diger insanlar hastayla yakin temas halindeyken maske takmalilar.

SARS hastasinin vücudundan çikan sivilarla gerçeklesecek her türlü temasta, bir kez kullanilip atilan eldivenler tercih edilmelidir. Öte yandan, vücut sivilariyla temasi gerektiren faaliyetlerin hemen ardindan, eldivenler çikarilarak atilmali, eller yikanmalidir. Eldivenler yeniden kullanilmamali, gerçek el hijyeninin yerine geçecekleri düsünülmemelidir.

SARS hastalari ailenin öbür fertleriyle yemek araç-gereçlerini, havlularini paylasmaktan, onlarla birlikte yatmaktan kaçinmalidir; bununla birlikte, bu esyalar su ya da sicak sabunla yikanmak veya çamasir makinesine atmak gibi rutin temizliklerden sonra kullanilabilir.

Ailenin diger fertlerinin, ates ya da solunum yolu rahatsizliklari gibi SARS belirtileri göstermedikleri sürece, disaridaki faaliyetlerini sinirlamalarina gerek yoktur.

CDC'de görevli bir seyahat danismani kita Çin'i, Hong Kong, Hanoi, Vietnam ya da Singapur'a, gerekli olmayan bir seyahat yapmayi planlayan kisilerin, seyahatlerini bir daha ki duyuruya dek ertelemelerini tavsiye ediyor.

Nasil tedavi edilir?

CDC (Communicable Disease Center- Bulasici Hastaliklar Merkezi) halen SARS hastalarinin, bilinmeyen bir nedene dayali, topluluk içinde bulasan, tipik olmayan, agir zaatürreye yakalanmis her hastaya uygulanan tedavinin aynisini görmelerini tavsiye ediyor. SARS hastalarinda sayisiz tedavi yöntemleri kullanildi, ancak su anda bunun yararini görüp görmediklerni anlamak için yeterli bilgi mevcut degil. Uygulandigi belirtilen tedavi yöntemleri arasinda, antibiyotikler önde geliyor. Tedavilerin arasinda oseltavimir ya da ribavirin gibi antiviral ajanlar da yer aliyor. Sterodiler de oseltavimir ya da ribavirinle birlikte agizdan ya da damar yoluyla hastalara uygulaniyor. Atipik pnomoni antibiotikleri, antiviral ajanlar (oseltamivir, ribavirin) steroit uygulanmistir. Genel destekleyici tedavi uygulaniyor.

Hastaligi tasiyan kisilerde, tedavi sonunda; Atessiz 48 saat. Öksürük düzeldiyse., beyaz küre, trombosit, CPK, KCFT, Sodyum, CRP normale döndüyse, akciger filmi düzeldiyse hasta tedaviye cevap vermis oluyor.

Taburcu olan hastalarda ise; günde 2 defa ates ölçülmeli, hasta 7 gün evde kalmali, asiri temastan kaçinmali, bir hafta sonra labaratuvar tetkikleri tekrarlanmali, Immünsüpresse yada filmi bozuk hastalarin daha fazla izlenmesi gerekiyor.

Merak edilenler?

SARS'in semptomlari nelerdir?

Ates

Kuru öksürük

Nefes darligi

Solunum zorlugu

Akciger filminde pnomonik gölge koyulugu

Bas agrisi

Kas güçsüzlügü

Istah kaybi

Düskünlük

Konfüzyon

SARS ne kadar bulasicidir?

Hastalikli kisi ile yakin temas gereklidir. Hastanin sekresyonlarici bulasmada önemlidir.

Hastalik yakin aile bireyleri ve saglik personeline bulasir.

SARS'li hasta nasil takip edilmelidir?

Hasta izole edilir.

Süpheli hastalar tek kisilik odalara alinir.

Saglik personeli maske, gözlük, önlük ve galos kullanir.

SARS'in tedavisi nedir?

Kesin tedavi ve koruyucu ilaci yok.

Antibiotikler etkili degil.

Semptomatik tedavi uygulanir.

Gereken olgular yogun bakima nakledilir.

Hastalik sebebi ne zaman bulunacak?

On ülkede 11 labaratuvar bunun için ugrasiyor.

SARS ne kadar hizla yayiliyor?

Gripten daha bulasici.

Inkübasyon süresi kisa. Iki ila yedi gün arasinda degisiyor.

Uluslararsi seyahatler hastaligi yayabilir.

Ilk SARS nerede ve ne zaman bulundu?

Hanoi'de 26 subatta ates, kuru öksürük, kas güçsüzlügü ve bogaz agrisi olan erkek hasta yatmis. Dört gün sonra mekanik ventilasyon gerektiren eriskin sikintili solunum zorlugu ve trombositopeni ile yogun bakima kabul edilmis.

Kaç adet SARS'li olgu bildirildi?

Bir subat ile 07 Nisan arasi 2 bin 600 olgu, 90 ölüm bildirildi.

Kaç ülkede SARS olgulari bildirildi?

24 mart itibariyla 13 ülke.

Yayilim Çinde Guandong sehrindenmiydi?

Kasim 2002'de Guandong'da görülen atipik pnomoninin iliskisi arastiriliyor.

Bu bir bioterörizim midir?

Böyle bir ispatlama yok.

Endise duymalimiyiz?

Hastalik ciddidir. Seyahatle kisa sürede çesitli ülkelere yayilabilir.

Bulasiciligi yüksek degildir.

Ölüm orani düsüktür.

Onbes marttan beri sadece izole olgular saptanmistir.

Seyahat etmek güvenilirmidir?

WHO seyahat kisitlamasi getirmemistir.

Ama tüm yolcular SARS semptomlari konusunda uyarilmistir.

Sikayetleri olanlarin seyahat etmemleri ögütlenmektedir.

Bu bir grip pandemisi olabilirmi?

SARS etkeni saptanamadi.

WHO ne öneriyor?

Global çalismalar devam ediyor.

Süpheli olgular bildiriliyor.

Olgular izole sartlarda tedavi ediliyor.

Halk nasil bigilendirilir?

WHO'nu WEB sayfasi ile.

Pozitif gelismeler var mi?

Viet Nam'da iyi bir tibbi bakimla belli sayida olgu düzelmistir.

Dünya yeterince bilgilendirilmistir.

kaynak:hurriyetim


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası