Genel SağlıkHABERLER

CİLDİNİZİ GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN YEŞİLÇAY İLE KORUYUN

Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak cilt sağlığı için çok önemlidir. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda yeşil çay ürünlerinin ağız yoluyla ya da deriye merhem şeklinde uygulanmasıyla cilt kanserlerinin oluşumunu engelleyebileceği sonucuna varılmıştır.

Bu çalışmalarda deri üzerine uygulamanın daha etkili bulunmasına karşılık, hazırlanacak formülasyonlarda yeşilçay polifenollerinin ciltten emilimini artırabilecek düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için yeşil çayın sadece güneş kremi halinde sürülmesi gerekli olmadığını, düzenli olarak günde 5-6 bardak yeşil çay tüketilmesinin de insanların cildinde aynı derecede koruma sağlayabileceğini belirtiyor.

Bu şekilde tüketilmesiyle sadece güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı değil, yeşil çay polifenollerinin etkili olduğu diğer kanser türleri üzerinde de koruyucu bir etki sağlanması ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi mümkün olabilir.