Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo vererek diyabetten korunun

Dünyada obezite ve genellikle obeziteyle birlikte görülen tip 2 diyabet hizla yayginlasiyor.

Fazla kilo ve obezite orani gelismis ve gelismekte olan ülkelerde nüfusun %30-40’na ulasmis durumda, bu rakamin yüzde 90 gibi yüksek bir orani da eriskin yasta edinilen tip 2 diyabetten muzdarip çünkü tip 2 diyabetin gelisiminde obezitenin yani sismanligin hizlandirici rolü çok fazla.

“Amaç tip 2 diyabeti tedavi etmek degil, önlemek olmali”

Dört yil süren ve üç bin 304 obez hasta üzerinde yapilan XENDOS Arastirmasi’na göre diyet ve sporla verilen kilolar obeziteyle birlikte tip 2 diyabete yakalanma riskini de azaltiyor. Diyabet, Obezite ve Beslenme Dernegi’nin düzenledigi Obezite Sempozyumu’nda XENDOS Arastirmasi hakkinda bilgi veren Isveç Goteborg Sahlgrenska Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jarl Torgerson dünyada diyabeti ortadan kaldirabilecek hiçbir tedavi olmadigini belirterek “Bu yüzden amacimiz hastaligi tedavi etmek degil, önlemek olmali” dedi. Torgerson’a göre XENDOS Arastirmasi tip 2 diyabet gelisiminin önlenmesinde diyet ve spora ek olarak obezitenin ilaçla tedavisinin çok etkili oldugunu ortaya çikardi.

Diyet ve spora ek olarak obezite ilaciyla kilo veren obez hastalarda tip 2 diyabet, sadece diyet ve spor yapanlara oranla yüzde 37 oraninda daha az gelisiyor.

Dünyada obezite ve genellikle obeziteyle birlikte görülen tip 2 diyabet hizla yayginlasiyor. Fazla kilo ve obezite orani gelismis ve gelismekte olan ülkelerde nüfusun yüzde 30-40’na ulasmis durumda, bu rakamin yüzde 90 gibi yüksek bir orani da eriskin yasta edinilen tip 2 diyabetten muzdarip çünkü tip 2 diyabetin gelisiminde obezitenin yani sismanligin hizlandirici rolü çok fazla. Tip 2 diyabet riski, obezitenin azalmasiyla dogru orantili olarak azaliyor. Bu yüzden diyet ve spor tip 2 diyabet için temel önlemler olarak görülüyordu. Hala öyle, ancak XENDOS Arastirmasi tip 2 diyabet gelisiminin önlenmesinde yeni bir gelismeyi ortaya çikardi.

1998-2002 yillari arasinda yapilan XENDOS, bugüne kadar obezite alaninda yapilmis en genis çalisma. Bu çalismaya yaslari 30 ile 60 arasinda ve beden kitle indeksleri obezite siniri olarak kabul edilen 30 ve üzerindeki hastalar kabul edildi. Çalismaya alinan obez hastalarin diyabetik olmamasina özellikle dikkat edildi. Grup ikiye ayrildi. Birinci grup sadece diyet ve sporla kilo vermeye çalisirken ikinci gruba diyet ve spora ek olarak obezite ilaci verildi. Dört yil sonunda birinci gruptaki hastalarin yüzde 9’unda, ikinci gruptakilerin ise yüzde 6’sinda diyabet gelistigi gözlendi. Ayrica dört yil sonunda birinci grupta 4 kiloluk bir kayip gözlenirken ikinci grupta 7 kiloluk bir kayip gerçeklesti.

Obezite tedavisinde ilk defa dört yil gibi uzun bir süreçte test edilen ve güvenilirligi kanitlanan obezite ilaci ile ilgili olarak Torgerson sözlerine söyle devam etti, “Birinci ve ikinci grup arasindaki 3 kiloluk fark az gibi görünse de bu fark diyabet riskini yüzde 37 oraninda azaltmistir. Arastirmanin sonuçlari gösteriyor ki diyet ve spora ek olarak obezite ilaci kullanan obez hastalarda tip 2 diyabet, sadece diyet ve spor yapanlara oranla yüzde 37 oraninda daha az gelisiyor. Ayrica arastirmada kullanilan obezite ilaci obez hastalarda kan basinci, kolesterol gibi kardiyovasküler risk faktörlerini de azaltiyor. Örnegin birinci grupta kolesterol yüzde 15 oraninda görülürken bu sayi ilaç kullanan grupta yüzde 2’ye düstü. Toplum sagligi açisindan bu son derece önemli bir mesaj.”

“Anti-aging uygulamasinin da ilk sarti kilo vermek”

Diyabet ve Beslenme Dernegi Baskani Prof. Dr. Üstün Korugan da ‘obeziteyle birlikte bulunan hastaliklar’ kullaniminin yanlis oldugunu obezitenin bir hastalik etmeni degil, kendisinin bir hastalik oldugunu belirterek sunlari söyledi “Obezite diyabeti yaratir. Obezlerin çok ama çok azinda diger hastaliklara rastlanmaz. Son günlerde sikça sözü edilen anti-aging uygulamasinin da ilk sarti kilo vermektir. Çünkü 30 yasindaki bir obez hastada 60 yasindaki bir insanda görülecek hormon azalmalari görülür.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası