Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


40 bin kanser hastasi kayitdisi

Türkiye’de yilda 60 bin kanser vakasiyla kayit altina alindigi ancak, bu sayinin 100 bin civarinda oldugu tahmin ediliyor.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, kanserli hasta bildirimini artirmak ve erken teshisi saglamak amaciyla Türkiye genelinde baslatilan “Kanser Tarama ve Arastirma Merkezleri Projesi”nin Avrupa Birligi ile ortaklasa yürütüldügünü söyledi.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, dünyada her yil 10 milyon kisinin kansere yakalandigini, 2020 yilinda dünyada her yil 20 milyon yeni kanser vakasinin ortaya çikacaginin tahmin edildigini söyledi. Kanserin, kalp hastaliklarindan sonra ikinci en sik ölüm nedeni olduguna isaret eden Prof. Dr. Tuncer, çocuklarda da 1-14 yas arasinda kanserin besinci en sik ölüm nedeni oldugunu, kanser ölümlerinin en fazla 55-65 yaslari arasinda görüldügünü belirtti. Türkiye’de, akciger ve meme kanserinden ölümler yillar içerisinde artis gösterirken, mide kanserinden olan ölümlerin gün geçtikçe azaldigini bildiren Prof. Dr. Tuncer, kanserli hasta sayisinin son 15 yilda yüzde 33 oraninda arttigina, buna ragmen, 2050 yilinda her 10 kanserliden 8’inin tedavi edilebilecek duruma gelecegine isaret etti.

Bildirim az

Kanserden ölümlerin en aza indirilmesi için erken teshisin önemine deginen Prof. Tuncer, Türkiye’de kanserli hasta sayisi bildiriminin yilda ortalama 60 bin oldugunu, ancak bu sayinin 100 bin civarinda oldugunun tahmin edildigini belirtti. Prof.Dr. Tuncer, 40 bin dolayinda hastanin, saglik merkezlerinde kayitlarin düzenli tutulmamasi ve kayit merkezlerine bildirimde bulunulmayisi, bazi hastalarin hastaliklarinin farkinda olmayislari gibi nedenlerle kayit altina alinamadigini söyledi. Kanserli hasta bildirimini artirmak ve erken teshisi saglamak amaciyla Türkiye genelinde yürüttükleri çalismalari anlatan Prof. Dr..- Tuncer, meme, over, cerviks ve cilt kanserlerinden kaynaklanan ölümleri azaltmak amaciyla baslattigi “Kanser Tarama ve Arastirma Merkezleri Projesi”nin Avrupa Birligi ile ortaklasa yürütüldügünü söyledi. Olusturulan “Kanser Erken Teshis Merkezlerine” aylik ortalama 250 basvuru yapildigini, tarama sayisinin 40, mamografi sayisinin 70, ultrason sayisinin ise 100 civarinda oldugunu belirten Prof. Dr. Tuncer, 2005 yili için bu rakamlarda yüzde 100’lük artis hedeflediklerini kaydetti.

Çevre ve kanser

Kanserin önlenmesi amaciyla özellikle çevre ve kanser iliskisine önem verdiklerini anlatan Prof. Dr. Tuncer, bu amaçla, çesitli illerde çevreyle ilgili bazi epidemiyolojik çalismalar yürüttüklerini söyledi. Prof. Dr. Tuncer, Türkiye’nin jeolojik yapisi nedeniyle dünyadan bin kat fazla görülen mezotelyoma (akciger zari) kanserinin yok edilmesi için bilimsel çalismalarin yürütülmesi amaciyla “Ulusal Mezotelyoma Kurulu” olusturuldugunu belirtti. Prof. Dr. Tuncer, “Bütün bu çalismalar multidisipliner bilimsel bir Enstitü altyapisinin kurulmasini zorunlu kilmaktadir. Bu nedenle Saglik Bakanligi Kanserle Savas Daire Baskanligi Ulusal Kanser Enstitüsü tarzinda yeniden yapilanmaktadir” diye konustu. Saglik Bakanligi’nin 2020 yili hedeflerini de siralayan Prof. Dr. Tuncer, 65 yas alti nüfusta görülen kanserde yüzde 15, akciger kanserinde yüzde 20 azalma, 40 yas üstü kadin nüfusun yüzde 90’inin düzenli meme taramasi yapmasini saglamak ve erken tanisi mümkün kanserlerde tani evresi süresini azaltmayi amaçladiklarini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası