Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


40 bin kanser hastasi kayitdisi

Türkiye’de yilda 60 bin kanser vakasiyla kayit altina alindigi ancak, bu sayinin 100 bin civarinda oldugu tahmin ediliyor.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, kanserli hasta bildirimini artirmak ve erken teshisi saglamak amaciyla Türkiye genelinde baslatilan “Kanser Tarama ve Arastirma Merkezleri Projesi”nin Avrupa Birligi ile ortaklasa yürütüldügünü söyledi.

Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer, dünyada her yil 10 milyon kisinin kansere yakalandigini, 2020 yilinda dünyada her yil 20 milyon yeni kanser vakasinin ortaya çikacaginin tahmin edildigini söyledi. Kanserin, kalp hastaliklarindan sonra ikinci en sik ölüm nedeni olduguna isaret eden Prof. Dr. Tuncer, çocuklarda da 1-14 yas arasinda kanserin besinci en sik ölüm nedeni oldugunu, kanser ölümlerinin en fazla 55-65 yaslari arasinda görüldügünü belirtti. Türkiye’de, akciger ve meme kanserinden ölümler yillar içerisinde artis gösterirken, mide kanserinden olan ölümlerin gün geçtikçe azaldigini bildiren Prof. Dr. Tuncer, kanserli hasta sayisinin son 15 yilda yüzde 33 oraninda arttigina, buna ragmen, 2050 yilinda her 10 kanserliden 8’inin tedavi edilebilecek duruma gelecegine isaret etti.

Bildirim az

Kanserden ölümlerin en aza indirilmesi için erken teshisin önemine deginen Prof. Tuncer, Türkiye’de kanserli hasta sayisi bildiriminin yilda ortalama 60 bin oldugunu, ancak bu sayinin 100 bin civarinda oldugunun tahmin edildigini belirtti. Prof.Dr. Tuncer, 40 bin dolayinda hastanin, saglik merkezlerinde kayitlarin düzenli tutulmamasi ve kayit merkezlerine bildirimde bulunulmayisi, bazi hastalarin hastaliklarinin farkinda olmayislari gibi nedenlerle kayit altina alinamadigini söyledi. Kanserli hasta bildirimini artirmak ve erken teshisi saglamak amaciyla Türkiye genelinde yürüttükleri çalismalari anlatan Prof. Dr..- Tuncer, meme, over, cerviks ve cilt kanserlerinden kaynaklanan ölümleri azaltmak amaciyla baslattigi “Kanser Tarama ve Arastirma Merkezleri Projesi”nin Avrupa Birligi ile ortaklasa yürütüldügünü söyledi. Olusturulan “Kanser Erken Teshis Merkezlerine” aylik ortalama 250 basvuru yapildigini, tarama sayisinin 40, mamografi sayisinin 70, ultrason sayisinin ise 100 civarinda oldugunu belirten Prof. Dr. Tuncer, 2005 yili için bu rakamlarda yüzde 100’lük artis hedeflediklerini kaydetti.

Çevre ve kanser

Kanserin önlenmesi amaciyla özellikle çevre ve kanser iliskisine önem verdiklerini anlatan Prof. Dr. Tuncer, bu amaçla, çesitli illerde çevreyle ilgili bazi epidemiyolojik çalismalar yürüttüklerini söyledi. Prof. Dr. Tuncer, Türkiye’nin jeolojik yapisi nedeniyle dünyadan bin kat fazla görülen mezotelyoma (akciger zari) kanserinin yok edilmesi için bilimsel çalismalarin yürütülmesi amaciyla “Ulusal Mezotelyoma Kurulu” olusturuldugunu belirtti. Prof. Dr. Tuncer, “Bütün bu çalismalar multidisipliner bilimsel bir Enstitü altyapisinin kurulmasini zorunlu kilmaktadir. Bu nedenle Saglik Bakanligi Kanserle Savas Daire Baskanligi Ulusal Kanser Enstitüsü tarzinda yeniden yapilanmaktadir” diye konustu. Saglik Bakanligi’nin 2020 yili hedeflerini de siralayan Prof. Dr. Tuncer, 65 yas alti nüfusta görülen kanserde yüzde 15, akciger kanserinde yüzde 20 azalma, 40 yas üstü kadin nüfusun yüzde 90’inin düzenli meme taramasi yapmasini saglamak ve erken tanisi mümkün kanserlerde tani evresi süresini azaltmayi amaçladiklarini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası