Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gaz hastaligin habercisi olabilir

Mide gazi besinlerin iyi sindirilememesi sorununu akla getirse de farkli ve ciddi hastaliklarin da habercisi olabilir.

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroentroloji Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Macit Gülten, yemek borusu ile mide arasindaki kaslarin görevinde bozulma sonucu, mideden yemek borusuna dogru tahris edici maddelerden olusan kaçagin 'reflü' hastaligina neden oldugunu söyledi.

Halk arasinda 'mide gazi' olarak bilinen kaçagin, sürekli olmasi halinde yemek borusunu tahris ederek iltihaplanmasina neden oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Gülten, bu hastaligin yaslanmayla birlikte arttigini kaydetti.

Reflü bulunan hastalarin midede ve gögüs kafesi arkasinda yanma, yutkunma güçlügü ve aralikli veya sürekli ses kisikligi sikayetleriyle doktora basvurduguna deginen Doç. Dr. Gülten, bu hastaligin asiri kilo ve çok dar kiyafetlerin giyilmesiyle arttigina dikkati çekti.

Reflünün girtlak ve gögüs agrisina neden oldugu için hastalarin öncelikle kardiyoloji ve kulak-burun-bogaz kliniklerine gittiklerini belirten Doç. Dr. Gülten, 'tetkikler sonucunda rahatsizligin mideden kaynaklandigi ortaya çikiyor. Reflü hastaligi hafife alinmamalidir. Siddetli ve uzun yillar boyu tedavi edilmeyen reflünün, yemek borusu ve girtlak kanserlerinin gelismesinde de rolü olabilecegi unutulmamalidir' dedi.

Yatmadan 3 saat önce yemeye son verin!

Yetiskin nüfus arasinda, her 5 kisiden birinde görülen reflü hastaligindan korunmak için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiginin altini çizen Doç. Dr. Gülten, 'Asiri yagli ve baharatli yiyecekler, alkol, sigara, çikolata, gazli içecekler ve kafein içeren bütün gidalar reflüyü artirir. Bu gibi yiyecekler, özellikle aksam yemeklerinde tercih edilmemelidir. Yatmadan önceki 3 saat içinde de yemek yenilmemelidir' diye konustu.

Kaynak : Ekolay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası